Web girişimlerini siz değerlendirin
Genel

Web girişimlerini siz değerlendirin

Alemşah Öztürk FriendFeed üzerinde bir başlık açtı ve şöyle dedi: "Türk web girişimlerinin bir listesini çıkartalım hadi!"

Yaklaşık 150 farklı web girişimi FriendFeed kullanıcıları tarafından bu başlığın altında listelendi. Listede elbette yer almayan birçok Türk web girişimi bulunuyor. Ancak buna rağmen benim bile yeni duyduğum birkaç girişime rastladım diyebilirim.

Bu listeyi ilk gördüğümde buradan bir oylama başlatalım ve kullanıcılar tarafından en iyi bulunanları seçelim fikri geçti aklımdan. Ama hem listede olmayan girişimlerin varlığı, hem de listenin çok uzun olmasından dolayı bir anket hazırlamak çok verimli gözükmedi.

Bu yüzden şöyle birşey düşündüm.

Öncelikle eğer listede yer almayan bir web girişimi aklınıza geliyorsa, onu FriendFeed üzerinden Alemşah'ın başlığına ekleyelim. (Lütfen listede olmayan girişimi Webrazzi'de yorumlara eklemeyin.)

Sonrasında isteyen herkes istediği bir girişimi seçip onun hakkında kısa bir değerlendirme, inceleme yazısı yazsın. Yorumdan uzun ama Webrazzi yazılarından kısa bir yazıdan bahsediyorum. Birkaç cümle ile sizin bu girişim hakkındaki görüşünüz ve pazardaki şansını değerlendiren bir yazı olabilir. (Tabi, kendi girişiminizi tanıtmamanızı rica ediyorum, yoksa bu işin pek bir anlamı kalmıyor.)

Yazdığınız kısa yazıları Webrazzi üzerinden yorum olarak gönderebilirsiniz ve böylece bu liste içinden hem en dikkat çeken girişimi görmüş oluruz, hem de belki de tanımadığımız bir girişimin sizin gözünüzden değerlendirmesini almış oluruz.

Bence keyifli bir iş olacak ve kısa yoldan bu uzun listedeki girişimleri değerlendirmemizi ve yakından tanımamızı sağlayacak. Ayrıca eğer gerçekten güzel değerlendirmeler gelirse belki içlerinden bazılarını seçip, derleyip Webrazzi üzerinden ayrı bir yazı olarak da paylaşabiliriz.

Ben kendime bir tane seçtim eğer siz onun hakkında yazmazsanız ben ayrı bir yazı içinde yazıyor olacağım. ;)

Yorumlar (17)
 1. bu listede friendfeed'den taşınmalı,

  webrazzi'nin techcrunch pitches ve crunchbase karışımı birşeyi oluşturulmalı.

  fikir benim :)

 2. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Lisede yer almayan ancak benim çok başarılı bulduğum iki site var.

  Bunlardan biri www.sikayetvar.com digeride www.tonlakazan.com

  Şikayetvar.com Türk internet girişimleri içinde belkide en büyük

  başarıyı sağlamış web sitelerinden biri. Öncelikle firmaların

  büyük ilgisini çekti ziyaretçi sayılarını reklam gelirine

  dönüştürebildiler, en önemliside yapılan şikayetlerle sosyal bir

  hareket haline geldiler ve firmalar üzerinde öneli bir etkiye sahip

  oldular. Özellikle bilişim ürünleri alırken ziyaret ettiğim sitede

  ürünler hakkındaki yorumları inceliyorum ve ardından firmanın sorunu

  ne kadar kısa sürede cevapladığını çözüm arayıp aramadığına

  bakıyorum ve alışverişlerimi büyük oranda bu doğrultuda yapıyorum.

  Firmaların bazıları ürün destek sorunlarını buradan karşılıyorlar

  ki bence bu müşteri menmuniyeti açısından harika bişey. Gelen ürün

  şikayetlerini milyonlarca kişi okuyor ve bu okunma sonucunda firma soruna

  çözüm üretebiliyorsa geri bildirim açısından kendilerine inanılmaz

  bir prim saglıyorlar.

  www.Tonlakazan.com Blog aleminin hızlı ve zeki bir elamanı olan Selim

  Yörük; 4play ve Turkcell tarafından hayata geçirilen bir proje. Sistem

  her ne kadar cep telefonları üzerinden yürütülsede projenin çıkış

  noktası internet. Çok zekice olan bu proje ne yazık ki gereken ilgiyi

  görmedi diye düşünüyorum. Bunun temel nedeni ise en küçük projede

  bile yüzlerce reklam yapan Turkcell'in reklama gereken önemi vermesi.Proje

  ne görsel medyada nede internet aleminde gerektiği reklamı olmadığı

  için çok daha büyük başarıları hakederken umulan başarıyı

  göstermedi diye düşünüyorum..

  Hüseyin Taşdemir

  www.internetdevri.com

 3. Tevfik Bülent Öngün Tevfik Bülent Öngün

  killerstartups tarzında bir site hazırlanabilir bu iş için. yapan yoksa açayım hemen :)

 4. Ersin Koç Ersin Koç

  Crunchbase biraz basit kaçıyor, daha iyi bir kurgulanmış bir veritabanını dün gece hazırladım. Bakalım buradan bir de fikir mi çıkıyor ne? API ile widget gibi dalgalar yapılabilecek bir şey olacak. Biraz şekli şemali, albenisi olan, kafa karıştırmayan bir site geliyor. Alemşah'sa kral benem. :)

 5. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Gördüğüm kadarıyla liste sadece düz içerik barındıran sayfalarla dolmuş, beni dinleyen yok, elimi eteğimi çekeyim.

 6. Gökhan Besen Gökhan Besen

  http://www.crunchbase.com/ bu iş için örnek alınabilir. Webrazzi şirket/servis indexi malum etiket bulutundan hallice :)

  Girişim demişken startup predictor da girşiminizin geeceği hakkında fikir verebilir. En azından iddası bu:

  http://younoodle.com/predictor

 7. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Sanırım başta demek istediğim biraz yanlış anlaşıldı. Yani bu dizin, internetteki dmoz'dan veya bir 'toplist'ten farklı olmalı. Her şeyi de bir web girişimi olarak değerlendirirsek işimiz var...

 8. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Hiç fena fikir değil, ancak benim bir de önerim var. Herkes bir tane hiç kullanmadığı bir servisi, birde sık kullandığı (en azından bildiği) bir servisi yorumlasın, alışkanlıktan ziyade yeni kullanıcı gözüyle yorumlar daha bi güzel olur.

 9. Mehmet Tabur Mehmet Tabur

  @ahmet alp balkan

  Siz söyledikten sonra baktım siteye; Listedeki birçok girişimden daha fazla üyesi ve daha fazla ziyaretçisi var. Türkiyede şiir seven milyonlarca insan var. Hedef kitleye tam odaklı bir site yapmışlar. Görsel yönden belki beğenilmeyebilir ama şiir arayan birisinin gözünde de zaten görsellik 2. plandadır. Kaldı ki bu da yoruma açıktır. Alexaya göz attığımda sitenin ortalam sayfa gösterim sayısının yadsınamayacak rakamlarda olduğunu görüyorum (geçen hafta için 20). Ayrıca domainin 1999 yılında register edilmiş olması da bambaşka bir tartışma konusu. O yıllarda domain register edebilmeniz için asgari ücretin dörtte biri gibi bir ücret ödüyordunuz. Hosting ücretlerinden bahsetmiyorum bile. 1999 yılındaki internet erişimimi düşünüyorum da heralde 33600 modem vardı. Yanlış hatırlamıyorsan o yıllarda 56K modemler yeni yeni yayılıyordu. Yani sitenin sahibi buraya gelse "Siz meyvede vitaminken biz internet sitesi yapıyorduk" dese "o yıllarda ben de internet siteleri yapıyordum" diyebilecek çok fazla insan yoktur.

  Girişim ile websitesi sahibi olmanın sadece ruhunda bir farklılık olduğunu düşünüyorum. "Web sitesi sahibi ürün veya hizmetini internet üzerinden tanıtır ancak girişimci bu yolla para kazanmaya çalışandır" gibi kabaca bir tabir yapabilirim.

  Sitenin şekli, yazılımı veya görselleri etken değildir. İnternet Mahir bir web girişimcisidir. Tek sayfalı ve görsellikten uzak bir site ile milyonlarca insanı sitesine çekebilmiş ve bu site sayesinde para kazanmıştır.

  İnsanı limitleyen en büyük şey zihnindeki sınırlardır. Web girişimlerini illaki birşeylerle sınırlamak zorunda değiliz. İsteyen istediğini göndersin, beğenen olur, beğenmeyen olur...

  Saygılarımla

 10. Alemsah Öztürk Alemsah Öztürk

  @Volkan, dedigim gibi, kategorizasyon, rating, detaylar... geliyor :)

 11. Volkan Celik Volkan Celik

  Aynı zaman kategorize etmeliyiz, kategorilerinde en iyileri, genelde hangi kategorilere en çok yatırım yapıldığı gibi veriye sahip oluruz.

  Buda girişimcilerin işine yarada gibi, türkiye internet girişimcilerinin degerlerini ön plana çıkaracak, gercek kullanıcılar tarafından oylanmis güzel bir veri çıkar.

  mesela internet kullanicisinin sayisi 26 milyon degil :)

 12. Alemsah Ozturk Alemsah Ozturk

  ersin, bahsettiğin tarz bir site hazırlanıyor şu an ;) bu listedeki sitelerde girilmiş olacak zaten ...

  mekanist.net di mi :)))

 13. Vedat Erol Vedat Erol

  Bir işe girişilmişse, başlanmışsa, girişimdir:) Siirdefteri.com bir girişimdir, iyi veya kötü kime, neye göre? Dar çerçeveden bakıp bakın biz işin profesyoneliyiz işi biliyoruz demek olmaz sanırım. Türkiye'de amatör gözüken fakat amaç para kazanmaksa para kazanan hitleri milyonlar olan çok site mevcut.

  Bir veritabanına ihtiyaç var.

 14. Ersin Koç Ersin Koç

  Mekanist.com :)

  Neden hep aynı hata, ben hiç karıştırmadım bugüne kadar, acaba çok taktığım için mi siteye?

  O kadar dinlemiş etmiş blogunuzda değerlendirmişsiniz ama ismi yanlış biliyorsunuz.

 15. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Bence bir liste oluşturulacaksa, bunun da bir kriteri olmalı. Yani mesela http://www.siirdefteri.com/ 'un sahibi gelip ben de varım diyemesin değil mi? Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

 16. Ersin Koç Ersin Koç

  Bu listeyi friendfeedlerde toparlamak yerine bir veritabanı haline getirsek, ve yazılan sitenin bir web girişimi mi, yoksa öylesine veya ticari kazanç peşinde bir web sitesi mi olduğuna oy birliği ile karar versek. :) Birinciyi seçmek yerine listeyi amacına uygun yapabilsek.

 17. Muammer Okumus Muammer Okumus

  mekanist.com yakin zaman once etohum da dinledigim ve sonrasinda blogumda degerlendirdigim bir girisim. Bence gelir modelleri cesitliligi en buyuk avantaji fakat ali eyupoglu nun da dedigi gibi kullanicilarin ilgisi oraninda buyuyecek bir proje. Kullanicilarin icerik girisleri ile zenginlesecek site ardindan rahat para kazanabilir gorunsede iki engeli bulunuyor. Birincisi zaman...bu modelde surec cok degerli. Kullanici ilgisinin hizi projenin para kazanmaya baslama suresi ile dogru orantili. ikincisi ise bu kullanici kitlesini harekete gecirecek pazarlama araclarini devreye sokmalarinin sart olusu. Bunun bir engel teskil etmesindeki sebep bana gore pazarlama araclari konusunda site sahiplerinin net olmamasi. Bunun disinda sinema.com ve yemeksepeti.com isbirliklerinin cok degerli oldugu kanisindayim