Yeni ürün Google Insights'tan faydalanın
Analiz

Yeni ürün Google Insights'tan faydalanın

Google uzun yıllardır kendine sakladığı arama sonuçları raporlarını ülke bazında karşılaştırmamızı sağlayacak olan Insights'ı tüm dünyanın kullanımına açtı.

Bu verilerin bugüne kadar elde tutulmasını her fırsatta dile getiriyordum, Türkiye pazarı için de sevindirici bir gelişme olduğu açık. Bundan sonraki pazar araştırmalarında, rekabet analizlerinde, vs.. Google kullanıcılarının arama sonuçlarının raporları da kullanılabilecek.

Güzel bir örnekleme yapmak istiyorum, mesela Türkiye'de son 12 ayda yapılan beyaz eşya ürün aramalarını ele alalım.

Ekran görüntüsündeki karşılaştırmaya buradan ulaşabilirsiniz. Gördüğünüz gibi son 12 ayda en çok aranılan ürün klima ve ondan sonra televizyon geliyor. Alttaki il bazındaki sonuçlarda ürün olarak klimayı seçtim, bunu seçerken düşündüğüm şey klimaya olan ilginin yoğun olduğu bölgeleri haritadan görebilmekti. Gelir, e-ticaret kullanımı, sıcaklık gibi faktörler sabit olmasa da haritadaki sonuç tam anlamıyla Google Insight'la neler yapılabileceğini özetliyor.

İlgili kelime baz alınarak yapılabilen en çok arananlar ve yükselen aramalarda da marka bazında bir karşılaştırma yapma fırsatımız var. (Klima ile eşleşen genel sıralama: Arçelik, Vestel, Beko, Mitsubishi, Toshiba; yükselen sıralama: Zibro, Ufo, Sigma, Toshiba, Klima servisi"demek ki bazı klimalar arızalanmaya başlamış") Aynı zamanda günlük, haftalık ve aylık olarak istatistikleri değerlendirerek bir çok benzetim yapılabilir. (Yaz aylarında sıçrama yapan klima örneğinde olduğu gibi.)

Google'ın uzun yıllardır elinde tuttuğu bu verileri paylaşmasının arkasında paronoya ve strateji ararken akla bir kaç şey de gelebilir. Mesela Google bu servisi ile birlikte tüm dünyadaki anahtar kelime karşılaştırmalarını anlamlandırmayı planlıyor olabilir; web 3.0'a doğru giderken aklıma gelen ilk nokta bu.

Bize de bu harika ürünün nimetlerinden faydalanmak düşüyor. Bir sonraki devrim niteliğinde Google ürün tanıtımında teknolojinin ne kadar yol aldığını hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (14)
 1. Gerçekten pazarlama sektörü için inanılmaz bir değer.Google ın bunu free olarak vermesinin altından bakalım ne çıkacak?

 2. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Google, Insights servisi ile marketing ve pazarlama sektörünün ağzına bir parmak bal çalıyor ve "daha samimi daha çok veri paylaşan daha çok kullanıcıyı internete getir ki daha ayrıntlı analizler al" diye sektörün kulağına fılsıldıyor.

  Google Insights ile pazarlama odaklı internet çağı (web 3.0 a geçiş evresi) başlamıştır, hepimize hayırlı olsun :)

  Sevgi ve Saygılarımla

 3. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Bahadır :) sanırım bildirgectede yazan sensin :) yaw googlede arama yaptım Servisle ilgili en eski açıklama 5 agustosa ait. Gerçi ardada Google Blog duyurusunu vermiş ama neyse..

  Sen 2 yıldır google Trends falan kullanıyor olmayasın.. Gerçi Trends'de o kadar olmadı galiba ama. :)

 4. bu servis gerçekten mükkmel bir başarı saglayacaktır hedef kitleye ulaşmada daha derin analizler ile reklam verenlerinde ilk kaynaklari arasında yer alacaktır. İnternetin gelecegi pek bir aydınlık görünüyor dogrusu :)

 5. 2 yıldır aktif olan bir servisi nasıl google'ın yeni ürünü diye lanse edebiliyorsunuz hayret.

 6. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Gerçektende süper olmuş, önümüzü görmemize yardımcı olacak en büyük araç işte :)

 7. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Paylaşım için teşekkürler. Aslında bunun duyurusu Search Marketing Expo konferansında Google tarafınan duyurusu yapılmıştı açılması çok güzel olmuş. Çok faydalı bilgilere erişme imkanı saglıyor sonuçta.

  Yorumlara gelince Önder Eren dediği gibi Seo uzmanları için gerçekten önemli bir kaynak olacak tabi agızlarının suyu akacak. Tailan yorumuna gelince hocam açıkcası spam yapanlar son 5 aydır google sıramalarında git gide alta düştü dahada düşecekler. Amerikan ve İngiliz sitelerinde büyük oranda spam olayı temizlenmiş ama ne yazık ki bu anlayış Türk Web Masterler arasında acayip yaygınlaşmış durumda. Blog Wired bakınız sırf Türk spamcılar. Sonuç olarak Türkler Spamcı çıkıyor. Spam yapan sitelerin google sıralamasına bakıyorum :)o kadar çaba o kadar yoruma oranla googlede kesinlikle istedikleri yerde degiller bence. Sonuç boşa çaba.

  Gelelim googlenin bu verileri açıklamasına.. Sevgili Erhan Erdoğan bence google bu açıklamayı kendi pazarlama stratejisinin bir sonucu olarak son kullanıcıların hizmetine sundu. Google ayakta tutan en büyük finans kaynagı olan internet reklam piyasasına hız ve heyecan katmak için bu açıklamayı yaptı bence. Sonuçta bu pazarın %80 yakını google elinde. Bilmiyorum düşüncelerime katılıyormusunuz.

  Bence bu arama sonucu en çok Klima satıcılarını heyecanlandıracak :)

 8. Byantivirus Byantivirus

  http://www.google.com/trends rafa kalktı yaşasın Insights ;)

  Ben açıkçası trends servisinde yenilikler bekliyordum. Üstelik google'ın yepyeni ve daha kapsamlı bir servis çıkaracağını da beklemiyordum. Ama sonuç itibariyle trends ihtiyaçları karşılamıyordu. Çok yerinde bir karar vermiş google. Mantıklı kullanılmasını ümit ediyorum.

  Yazınız için teşekkürler...

 9. Sonuç grafiklerinin yorumlanması yanlış anlaşılabilir. İlk gördüğümde ben de arama sonuç sayıları sanmıştım. Grafiklerdeki sayılar arama sayılarını göstermiyor. Aşağıdaki adresde sayıların ne olduğunu anlatıyor:

  "They don't represent absolute search volume numbers"... http://www.google.com/support/insights//bin/answer.py?answer=87285

 10. Kötü bir özellik. Pazarlama ve PR uzmanlarını bilmem ama spamcıların ağızlarının suyunun akacağından eminim.

 11. Alihan Çetin Alihan Çetin

  1-2 hafta oldu sanırım açılalı Insight. PRO versiyonu sunup ücretli yapacaklardır diye düşünüyorum.

  (daha çok detay)

 12. Önder Eren Önder Eren

  Pazarlama ve PR uzmanlarının ağzının suyunu akıtacak kadar değerli bir araç bu. Google'ın bu verileri paylaştığına hala inanamıyorum.

 13. M.deniz Oktar M.deniz Oktar

  Selamlar,

  Güzel bir yazı olmuş, arama motoru istatistikleri bir süre sonra pazarlama ve satış sunumlarında kullanılmaya başlayacak gibi gözüküyor. teşekkürler.