İş ağı Pronected beta yayına başladı
Fırsatlar

İş ağı Pronected beta yayına başladı

Mayıs ayında kısaca bahsettiğimiz Pronected.com yeni bir iş ağı (business network) olarak bugün itibariyle yayına girdi.

Pronected şu an için sadece Türkçe olarak yayın yapıyor ancak öğrendiğim kadarıyla şirketin global vizyonu çerçevesinde İngilizce dil seçeneği de ilerleyen dönemlerde devreye alınacakmış.

Henüz yayına girmediği dönemlerde incelediğim ve girişimcisi ile tanıştığım Pronected'ın bir yatırımcı ile yola çıkmasına, sonrasında yatırımcısı ile yollarını ayırmasına ve yeni yatırımcı arayışlarına şahit oldum.

Görüşmeleri sonunda herhangi bir yatırımcıyla çalışmadan kendi kaynaklarıyla yoluna devam kararı alan Pronected, bu süre içinde eksiklerini büyük ölçüde gidermiiş ve bugün aldığım bilgi ile beta olarak yayına alınmış.

Türkiye'de projeniz %70 hazırken bile erken aşama yatırım alamayabileceğinizin en güzel örneği olan Pronected'ın bu süreçte yaşadıklarını şirketin kurucusu Hakan Kadir Erdemir birgün anlatırsa eminim faydalı olacaktır.

Servisin ana yapısına kısaca bakarsak. Standart ağ özelliklerinin yanında grup ve dosya paylaşım seçenekleri sunan Pronected'in kolay kullanımı ve temiz tasarımını beğendiğimi söyleyebilirim.

Şu an için Türkiye pazarında büyük ilgi gören LinkedIn ve XING gibi rakiplerinin karşısında nasıl konumlanır ve başarıyı yakalar takip edeceğiz, ancak servis olarak kullanıcı yoğunluğunu yakalabilirse değer yaratabilir düşüncesindeyim.

Türkiye'de iş ağı anlamında hâlâ bir potansiyelin olduğunu söyleyen sayılı kişilerden birisi olduğum için, bu alana giren ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple hem şu anda paylaştığım Pronected.com hem de Mayıs ayında yayına giren Profesyo.net'in takip edilmesi ve şans verilmesi gereken ürünler olduğuna inanıyorum.

Pronected'ı denemek isterseniz şu anda açık beta'da olan servise buradan ulaşabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Yorumlar (24)
 1. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Zamanında kendilerinin ağzından dinleme fırsatı bulduğum, henüz açılmadan inceleme şansına eriştiğim bu sisteme ben çok güveniyorum... Yolları açık olsun...

 2. Hakan Kadir Erdemir Hakan Kadir Erdemir

  @Rashad

  Internetde dolasirken yeni bir bebek buldum :) - http://www.bunect.com - Business Connect

  Bence yeni bir shey olucak!

  Göz göre görede yalan söylenmezki.

 3. Sizce :) anlami ne o mesajda?

  P.S. - Bundan sonra bununla ilgili yorumum olmayacak.

  P.S.S. - Amma yinede pronected.com ve ailesine gelecekde ugurlar.

 4. Çağatay bey ben oyun oynamıyorum.

  Bu proje bizim eski gerçekleştirmeye zamanımız olmadığı bir proje. Şimdi üzerinde iş gediyor. İnşaALLAh yakın bir zamanda proje beta sürümü ile yayında olacak amma belki tam sürüm ortaya çıksın.

  Bizim amacımız pronected projesine karşı değildir. Şahsen ben pronecedi çok destekliyorum.

  Ben hiç kimse ile alay etmem :( Benim hakkımda böyle fikirleşdiğiniz için çox incindim.

  P.S. - Benim profilimi pronected.com-dan niçin sildiğiniz malum oldu!!!

 5. Çağatay Çağatay

  @Rashad: bari whois bilgilerini gizleseydin!

  Webrazzi'ye yabancı konuk hoştur lakin böyle oyunlar hoş değil.

  Domain name: BUNECT.COM Administrative Contact: Humbatov, Rashad [email protected] Baku, D. Bunyadzade str. Baku, XX 1000 AZ +994.124343468

 6. Vedat Erol Vedat Erol

  Tasarımcı olmama ve güzel siteleri sevmeme rağmen neden bilmiyorum tasarım açısından güzel ve özen gösterilmiş çalışmaların başarılı olacağına pek inanmıyorum. Xing örneğinden yola çıkarsak, tasarım açısından cember.net Xing.com'un yanında amatör kalan bir siteydi. Çoğu kişi hala Xing.com'a alışamadığını ve soğuk bulduğunu biliyorum. Milliyet örneği ortada fontlara verilen gölgeleler, efektler. Bir zamanlar haberturk örneğinde olduğu gibi, sitelerini düzelttiler sanki eski durumdan uzaklaştılar. Keza önde olan çalışmalar gecce.com, ucankus vb. tasarım faciaları.

  Pronected çok güzel bir arayüze sahip :)

  Webrazzi hoş bir tasarıma sahip olsa nasıl olur bilmiyorum :)

  Eğer dünyaya açılacak bir proje olacaksa Pronected ismi güzel yok sadece Türkiye odaklı bir proje hedefleniyorsa ismi yanlış bir seçim. Dar bir çevrede kalır. Çok beğendiğimi belirtmeliyim, tebrik ederim

 7. Internetde dolasirken yeni bir bebek buldum :) - www.bunect.com - Business Connect

  Bence yeni bir shey olucak!

 8. Mehmet Turac Mehmet Turac

  Evet ertan, kesinlikle çok daha fazlası gerekli. Ama emin ol, dışardan atılıp tutulduğu kadar basite indirgenemiyor bu işler. Gerekli olduğu için insanlar beta sürümüyle birlikte bir şeyleri çıkartmışlar. Her şeyi yaparsın xingden hızlısındır, linkedinden. Çok daha fazla özelliğin vardır vs. vs. Ama sen bunu kullanıcıya gösteremiyorsan, kullanıcı kullanımda zorluk çekiyorsa, o projeyi kaldırıp eninde sonunda kaldırıp çöpe atarsin.

  Kimse bir hataya düşmedi. Ama her noktanın altına çize çize açıklama yapmaya gerek duymadım(k). Duymamamda gerekiyor. Beta sürümünde olan bir projeyi "klon klon klon" diyip bir şeyleri bilmeden ahkam kesmek hoş değil. Sadece bunu yazdım ve cember.net'e de bir kaç (haklı olarak) gönderme yaptım.

 9. Birseylerin yanlis anlasildigi kesin bu yazismalarda..

  Sadece daha hizli, daha yetenekli ve daha ozellikli bir site yaparak internette taşlarin yerinden oynatilabilecegine inaniliyorsa; benim artik susma vaktim gelmistir.

  Hepbirlikte Pronected'i takip edelim. Zaman aradigimiz cevabi verecektir. Ben ongorulerimde yanilmak icin sabirsizlaniyorum..

 10. @Mehmet;

  "İlk olarak oldukca basarisiz buldugum bir arayuz e sahipti cember. Bu da kullanimi oldukca zorlastiriyordu."

  Bu cumle ile tam da benim uzerine basmaya calistigim hataya dusuldugunu goruyorum. "Basarili bir projenin daha iyisini yapmak icin; daha iyi bir arayüz veya daha sıkı bir altyapıdan cok daha fazlasına ihtiyac oldugunun bilinmesi gerekli."

  Artik xing'in dahil oldugu bu alanda "ama benim tasarimim daha basarili, arayuzum daha yetenekli" gibi cumleler kurmanin yanlis beklentiler doguracagini ve sonunda hayal kirikligi yasanacagini zannediyorum.

 11. Hakan Abi bu işi hakkıyla yapan ve yaptığı işlerle başarıyı hak eden bir kişiliğe sahip ve bilgi birikimi konusunda şüphe yok.

  .

  Tebrikler eminim daha güzel yerlere gelecek pronected.

 12. Pronected'e klon diyen kişi Çember'in başarısız bir Xing klonu olduğunu göremiyor mu? Ya da network kavramının Facebook'dan çok daha önce Friendster, hatta SixDegrees.com'a kadar uzandığını araştıramıyor mu?

  Çember harika bir çıkış yapmasına rağmen bence tasarım, kullanılabilirlik ve üyelere sunduğu servis bakımından çok zayıftı. Profesyo ve dudak uçuklatacak boyutta yatırım alan Pronected gerçekten de işini bilen ekiplerin elinden çıktı.

  Pazarı genişleten her ekibe destek vermemiz lazım.

 13. Bence sitedeki lisan sayısı çok hızlı bir şekilde artırılmalı.

 14. Ortaya hiçbir iş çıkarmadan, ad, soyad vermeden sadece yapılan işlere saldırmak moda mı oldu?

  @Ertan, bu ve benzeri projelerin 3-4 ay içerisinde tamamlanmıyorlar. Tabi benzeri bir projenin içerisinde hiç bulunmadığın için sana öyle geliyor olması normaldir diye düşünüyorum.

  Enerjimizi biraz iş yapmaya harcayalım lütfen, kurtulalım şu -bende yapardım, -benimde aklıma gelmiştilerden,

  @Mehmet ve @Ersin çok güzel özetlemişler durumu.

 15. Mehmet Turac Mehmet Turac

  @Ertan, bir cogumuz belki de hepimiz cember.net'in icin de bulunduk. Ve benim gibi bir cok insan da cember.net'i kullanma sadece o'nun üye sayısını arttırdı. İlk olarak oldukca basarisiz buldugum bir arayuz e sahipti cember. Bu da kullanimi oldukca zorlastiriyordu. Her işe klon demek de ne kadar doğrudur Allah aşkına ? Neden bu ülkede bir KAVRAM üzerine site açıldığında hemen klon olunuyor. Yani facebook da bir klon o zaman ? Sonucta facebook da bir sosyal network. Ayrica siteyi biraz daha dolaşırsan site üyelerine cember.net in sunmadığı bazı avantajları görebilirsin. Kendin genişletebiliyorsun kendi sayfanı. Profillemeni istediğin gibi yapabiliyor, kendini istediğin şekilde ifade etmeni sağlayabiliyorsun.

  Burda bu tarz eleştirilerin olabilmesi gercekten cok uzucu. Sonucta ilk olarak bu coğrafyaya hizmet vermesi çok daha iyi değil mi ? Webrazzi bugun neden var ? ingilterede olan siteleri tanitmak icin mi ? Webrazzi bugun neden anasayasına " Bu siteye erişim kendi kararıyla engellenmiştir." yazmıştır, Türk internetinin gelişiminin bir şekilde engellendiğini düşündüğü için değil mi ?

  Bizim insanimiza yapılmayınca bu sefer daha sert eleştiriler geliniyor "İşte adam kendi vatanı için yapmadı da gitti para için amerikaya göre yaptı" gibi bir mantık oluşuyor. Pronected daha bebek ve beta aşamasında olan bir proje. Biz destek olup böyle projeleri dünyaya tanıtacağımıza, habire nasıl köstek oluruza bakıyoruz. Zira cember.net'in satılmasındaki tek bir başarı var o da Türkiye de "iş ağı" olarak tek siteydi. Üstelik bu proje cember.net satılmadan önce hayata geçirilmiş ve proje yapılırken cember.net satılmıştır.

  Bu sadece pronected olarak algılanmasın ; pronected, profesyo ve diğer bütün başarılı olabilecek emin harcanmış Türk projeleri.

  Ayrıca iyimserliğin içinde ciddi oranda realitede var sonuçta bu pazar çok büyük. Ve herkes bir yerden payını kapmak istiyor.

 16. Azerbaycandan her kese salam.

  Kendim Azerbaijan Social Network sitesinin CEO-su ve kurucusuyum. Turkiye internet projeleri ile cok ilgileniyorum. Webrazzi-ye teşekkürler bilgiler için.

  Şimdi asıl mesele - Pronected benim ilgimi çok çekmişdi geçen yazınızda. Güzel interface var, üye oldukda ise ayrı dünyaya girmiş oldum. Çok güzel bence hem interface, hemde yazılım süper. İnşALLAH dünya çapında tanınır ve sevilir.

  Uğurlar.

 17. Tasarım olarak sade ve kullanışlı olmuş. Renkler biraz rakibi anımsatıyor :)

  Xing, Türkiye pazarına tamamen girmişken ona rakip site ne kadar başarılı olabilir. Bu Gittigidiyor sitesine rakip site açmak gibi birşey. Üye sayısı en son üye id'sinden gördüğüm kadarıyla 180 civarında. Emeklerin boşa gitmesi ne demek çok iyi biliyorum. Umarım Pronected'dek, arkadaşların emekleri boşa gitmez.

 18. Ersin Koç Ersin Koç

  Bu proje başladığında ne cember.net satılmıştı ne de bu kadar çok yatırımcı girişimci gibi kavramlar havadaydı :) Tamamen eli ayağı düzgün bir iş networkü oluşturmak için başlatıldı. Alınan ilk yatırım şu an çopunuzun agızlarını açık bırakacak miktardaydı. Ama olmadı, bir yerde yatırım durdu ve yatırımcısız yola devam edildi. Şu an görülen kısım lite bir sürüm diyebiliriz. Ama ilerleyen günlerde projelendirilmiş asıl site ortaya çıkarsa exit projesi mi, klon mu,kral mı site söyler size bunu. :)

 19. @Mehmet, projeye yapılan yatırımın Türkiye standartlarının çok üzerinde olduğunu biliyorum. Bununla birlikte ortaya çok ciddi bir proje çıkardılar. Tebrik ediyorum...

 20. Cember.net in yakaladigi basaridan sonra Turkiye'de bircok klonu turedi. Sanirim pronected da onlardan biri.

  Yapilmis ve basarili olmus bir projenin benzerini/aynisi hayata gecirmenin ve de bunu ayni cografyada denemenin pek parlak bir fikir olmadigini dusunuyorum. Bunlar muhtemelen cember.net satisindan sonra "vay be paraya bak" diyerek kollari sivayan fazlasiyla iyimser girisimler/girisimciler.

  Turkiye'de halihazirda basariya ulasmis projeleri kendilerine ornek alarak, "ben daha iyisini yaparım" diyenlerin, kararlarini bastan gozden gecirmeleri gerektigine inaniyorum. Basarili bir projenin daha iyisini yapmak icin; daha iyi bir arayüz veya daha sıkı bir altyapıdan cok daha fazlasına ihtiyac oldugunun bilinmesi gerekli.

  Pronected bence bastan kokuyor..

 21. Ersin Koç Ersin Koç

  Hakan arkadaşıma ve emeğine başarılar diliyorum. Projeyi uzun süredir test ediyorum, vatanımız için hayırlı olmasını diliyorum. :) Eleştiri oklarımı ilerleyen günlerde fırlatacağım. Şimdilik sadece test edip görüşlerimi özelden iletiyorum.

 22. Mehmet Turac Mehmet Turac

  Öncellikle Türkiye ye hayırlı olsun. Tabii bilmiyorum ama @Arda sen pronected'in diğer versiyonunu gördün mü ama bu cidden oldukça "lite" bir versiyonu olmuş. Öncellikle alt yapı tamamen değişmiş. Daha önce perl tabanlı, web services ve javascript ile kullanılan bir alt yapısı mevcuttu. Yalnız sanırım yatırımcı ile yollar ayrıldıktan sonra o kadar büyük bir yatırım yapılamadı ve neredeyse bitmiş olan o sistemden daha minimize bir halde olan bu sisteme geçilmiş.

  Açıkcası benim gördüğüm ve test ettiğim kadarıyla; kullanımı oldukça basit, tasarımı sade performans açısından kaç kişi ile aynı anda kullandım bilmemekle beraber gerçekten hızlı. Tabii açıkcası kısıtlı bir kadroyla ve Türkiye şartlarında bu kadarı bile gayet güzel (bitmeye yakın ve umut vaadeden projeye yatırımcı desteği bulamama, ya da bulunca kriz olacak diye yatırımların çekilmesi vs.). Özellikle pilli networkte baş göstermiş yazılımcı sorunu tabii bu projede de ilk başlarda çıktığını biliyorum(duydum demek çok daha mantıklı).

  (Şimdilik) Türkiyeye ileride umarım Dünyaya hayırlı olur.

  Arkamdan birisi kovaladığından hızlı hızlı yazmak zorunda kaldım, yazım yanlışları vs. için özür dilerim :)

 23. Önder Eren Önder Eren

  Hemen üye oldum. Tasarımını da çok beğendim. Oldukça da pratik bir arabirim oluşturulmuş. Kariyerdeki sıralamanın mantığı anlatılmadığı için ters oluşturmuşum ama oklarla düzenlemek mümkün görünürken hata verdi o fonksiyon ve an itibarı ile tüm site hata veriyor bende. Düzelir düzelmez devam edeceğim kullanmaya.

  Umuyorum içerisinden cember.net gibi bir başarılı exit çıkarmış olan bu alanda bir başarı hikayesi de pronected olur.

 24. Oğuz Oğuz

  Merhaba,

  Bu zamanda hızla türeyen sosyal iş ağlarının bir tanesini de ben keşfettim.

  SIFIR NOKTASI. http://www.sifirnoktasi.net

  Açıkçası ilk bakışta fena değil gibi üye oldum inceledim. Daha eksikleri çok yalnız bakıyorum da hızla tamamlıyorlar. Olsun yine de bir girişimdir bence... Bakalım yakınen takip ediyorum hepsini.