Posterous'u sadece yeni bir startup deyip geçmeyin
Analiz

Posterous'u sadece yeni bir startup deyip geçmeyin

Posterous, sadeliğinden ilhamlar alınması gereken yepyeni bir blog servisi. Ürün içeriklerinizi e-mail ile göndererek kolayca blog tutabilmeniz üzerine odaklanmış. Uygulama [email protected] adresine gönderdiğiniz kayıtlı mail adresinizi algılıyor ve içeriği blog'unuza ekliyor. (Şimdiye kadar 'minimalist blogging' dendi, oysa ben 'post-blogging'i daha çok yakıştırdım.: )

Aynı mantıkla internet ya da mobilden gönderilen yazı, resim, mp3, döküman ya da herhangi bir dosya bir şekilde yarattığınız blog'unuza gömülebiliyor. Arayüzünün sadeliği ve blog servisleri arasındaki konumu itibarıyla Tumblr'ı hatırlatan uygulama; içerik ekleme yöntemi, üyelik süreci ve mobil çözüm olarak da yaygın kullanım sağlayacak olması nedeniyle Tumblr'dan ayrılıyor.

YCombinator startup'ı olmasının yanında, Techcrunch yazarı Arrington'un da düzenli olarak kullanmaya başlamasıyla pazara hızlı giren blog servisinin önümüzdeki dönemlerde kendinden aynen Twitter gibi inovatif bir teknoloji olarak bahsettireceğini düşünüyorum.

Bu içerik ekleme çözümünü Blogger ya da Wordpress eklentisiyle [email protected] tarzı bir adres yaratarak gerçekleştirebildiğimiz bilgisi de böyle yeni dediğimiz fikirlerin aslında uzaydan gelmediğini bizlere gösterebilir. Buradaki çıkarımla bir fikre odaklanılarak nasıl marka değeri yaratılabilir, kullanıcının ilgisi nasıl fethedilir, sıradan bir çözüm trendle nasıl buluşturulabilir, vb.. bu süreçleri iyi değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Açıklama: Üyelik sürecindeki farklılığı (yeni bir kavram=Posterous stili üyelik) özetlemek istiyorum. Uygulamayı üye olmadan kullanmaya başlıyorsunuz. Örneğin bu maili gönderdikten sonra çoktan üye olmuş, blog'unuzu yaratmış ve ilk oluşturduğunuz içeriği paylaşmış olacaksınız. Sonrasında yönetim panelinden blog'unuza yeni bir isim koyacak ve bu isimle kullanmaya başlayabileceksiniz.

Bundan sonra kayıtlı mail adresinizden [email protected]'a göndereceğiniz tüm içerik blog'unuza gönderi olarak eklenecek. Her bir dosya formatı ayrı bir şekilde blog'unuza gömülüyor. Bu özelliği ile de 'embed' özelliği ile blog'ların en basit şekilde nasıl buluşturalabileceğine en iyi örnek oldu.

Yorumlar (5)
 1. Alaettin Ayar Alaettin Ayar

  Kolaylık = Simplicity

  Posterous takımından Sachin Agarwal'in şu yorumu da sitenin getirdiği kolaylıkları bir kez daha göz önüne seriyor:

  Email is the way everyone knows how to communicate and share files. If I go on vacation and download my photos into Picasa, iPhone, Lightroom, etc, every one of these apps has an email button built into it.

  So I take a trip, download 50 photos to my computer, select all, hit email, hit send. And I have a 50 photo image gallery up in seconds (well, upload time).

  Try posting 50 photos with any other service and you’ll see why email does make this service much more usable than the usual suspects.

 2. Harun Pekşen Harun Pekşen

  Email ile post işleminde sanırım bir şeyi atlamışlar. Outlook'tan farklı bir email hesabıyla sadece görünen email ismini değiştirip post yaptığımda içerik yayınlanıyor. Bu da ciddi bi güvenlik açığı.

 3. Harun Pekşen Harun Pekşen

  Blog eklentilerine ek olarak riendfeed için mail2ff kullanarak, ayrıca twitter için bir gtalk kullanısıyla içerik yayınladığımızı varsayarsak yeni bir fikir olmadığı kesin. Ama kayıt sistemi olarak ciddi anlamda incelenmesi gereken bir teknik kullanmışlar. Bu yöntemi sadece email odaklı bir sistem olarak düşünmeyip, bütün projelerde benzer şeyleri kullanmak gerekiyor. Bence kullanıcı açısından hiç bir bilgi vermeden servise içerik yayınlamak büyük bir ayrıcalık ve deneme imkanı sağlıyor.

 4. Atakan E. Atakan E.

  Harun Pekşen'in dediğine örnek : http://techcrunch.posterous.com/i-hate-techcrunch-but-love-tec

  Mikro bloglarda da bir patlama yaşanıp sonra herkes gene twitter'a dönecektir.

 5. Çağatay Çağatay

  tasarım ve layout başarısız. kime göre? bana göre :)

  Harun Pekşen'in de bahsettiği açık ölümcül.

  ı ıh :)