Chatwalk'un yaratıcısından SMS1230.com ve Hindistan'dan mobil veriler

Chatwalk'un yaratıcısından SMS1230.com ve Hindistan'dan mobil veriler

Toplu SMS satın alan bir çok vakıf, okul hatta köy derneği tanıyorum. Aylık aidat olarak ödenen kalemlerden birisidir. Tabii ki kimi zaman para toplanamadığı olur, aldığımız kontör biter paralar tabii ki cepten çıkar. Tecrübe konuşuyor, çok canım yandı.

Herkes kendi cep telefonuna gelen toplu SMS'in parasını ödesin diyen Chatwalk'un yaratıcısı Barış Muslu; internet çalışmalarını da geliştirmek için cazip bir modül olabilecek olan SMS1230'la yıllar sonra tekrar karşıma çıktı. Fikrin geliştirilmesinde Akın Zeman'la birlikte çalışmışlar. Entegra İletişim Teknolojileri'nin ürünü olan SMS Groups'un melek yatırımcısı da Lab-X. (%100 finanse edilmiş). Aşağıda da Lab-X'ten ilgili notlar yer alıyor.

‘Bir Türk Melek Yatırımcı Ağı Tarafından yüzde 100 Finanse Edilmiş İlk İş Fikri’

‘SMS Gruplaşma ve Ücret Paylaşım Modelinin Dünyadaki İlk Örneği’

‘Türkiye’de Tüm Operatörlerin Eş Zamanlı Çalıştıkları İlk VAS Hizmeti’

SMS1230 net kar olarak çok başarılı olacağını düşündüğüm servis, 3 GSM operatörü ile anlaşmalı olarak çalışıyor ve çok basit bir kurguya sahip.

Cep telefonumdan YARAT WEBRAZZI yazarak 1230'a SMS attım. Gurubumuz yaratıldı, web arayüzünü kullanmak için şifrem geldi. Denemesi için arkadaşıma web sitesi üzerinden e-mail attım, o da WEBRAZZI yazarak 1230'a gönderdi. Artık 1230'a atılacak her mesaj gurubun tümüyle paylaşılabilecek şekilde hazır ve herkes kendine düşen SMS bedelini karşılayacak şekilde. Ayrıca gurup yöneticisinin kişisel ayarlarıyla herkese -onaylanma opsiyonuyla- mesaj atma hakkı tanınabiliyor.

Web çalışmalarınızı bu modülle çalışacak şekle getirebilirsiniz. Forumlar, sosyal ağlar veya bir çok diğer gurubun faydalanması için bir çok şey düşünülebilir. Bunun yanında yepyeni mobil sosyal ağlar kurgulamak için bile yeterli sebepler görüyorum. Barış Muslu yurt dışında projesini lokalleştirme çalışmalarını yoğunlaştırmadan, belki onunla da bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. ; )

Aşağıda favorim Hindistan'dan çeşitli rakamlar var: #

Mobil abone sıralaması Çin, Hindistan ve ABD (Ülkelerin nüfusları tabii ki göz önünde bulundurulmalı)

Nisan ayı verilerine göre Hindistan yeni mobil abone ivmesinde birinci sırada

Nisan ayında 8.2 milyon yeni abone yapmışlar ve toplam 269 milyon aboneye sahipler

Hindistan'da sosyal ağlara ulaşımın %48'i mobil telefonlardan (Not: Hindistan'da bilgisayar kullanımı da düşük)

Twitter'ın kullanıcı sayısı 1 milyon'dan fazla, Hindistan'daki web/mobil sosyal ağ SMS GupShup'ın 7 milyon kullanıcısı var

Twitter'da günde 3 milyon mesaj atılıyor, SMS GupShup'ta 10 milyon

SMS GupShup'ta SMS göndermek bedava (80 karakter)

160by2 1 senelik, şu an da en popüler bedava SMS şirketi. Alexa'ya Hindistan'daki 78. site, Opera'ya göre 7. 1 yılda, 1 milyon kullanıcı yapmışlar.

Hindistan'da şöyle bir algılama var: "Dünyada Hotmail 97'de bedava e-mail'i başlattı; 2007 yılında da SMSCountry bedava SMS'i"

Hindistan'daki bedava SMS mantığı 80+80=160 kuralıyla sağlanıyor. 80 karakter reklam, 80 karakter kullanıcının mesajı

Son olarak da Türkiye'deki mobil penetrasyon %84, abone sayısı da 62 milyon; oranın kısa zamanda %100'e gelmesini, devamında da %130-%140 arasında olması bekleniyor

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.