Genel

Google davası

Gündemdeki kapatma davasına ait olan AKP'nin 402 sayfalık savunma metninde geçen "Google davası" ifadesi uzun süre zihnimizde yer alacağa benziyor.

"Yargılama hukukunun temel ilkesi delillerden sonuca gitmek iken, partimiz hakkında açılan davada bu ilke tersine çevrilmiş görünmektedir. Önce dava açmaya karar verilmiş, daha sonra da bunun için delil toplanmıştır. Nitekim iddianameye ek olarak sunulan dosyalarda yer alan gazete haber ve yorumlarının büyük bir kısmı bunların yayınlanmasından yıllarca sonra internet yoluyla derlenmiştir. Bu nedenle bu dava adeta bir “google davası”dır. Başsavcı, çok sayıda haber ve yorumu dava açma tarihine yakın bir zamanda anahtar kelime yazarak “google” arama motorundan arama yapmak suretiyle elde etmiştir. Örneğin, iddianamenin 10, 14, 29, 74, 93, 95, 97, 100 nolu eklerinde yer alan bazı deliller bunlardan sadece birkaçıdır. Bu şekilde internetten elde edilen gazete haber ve yorumlarının 2 Şubat 2008 Cumartesi ve 3 Şubat 2008 Pazar günleri indirildiği görülmektedir. Bu durum Başsavcılığın partimiz hakkında dava açabilmek için hafta sonu tatilinde bile yoğun bir mesai yaptığını göstermektedir." kaynak dogantv.com.tr

İlgili Not: Youtube'a tüm engellemelere rağmen hala bir çok yolla ulaşılabiliyor. Bu siteleri de engellemeleri için gözlemlediğim kadarıyla performans sırasına göre sıralıyorum. Yetti.be, Ktunnel, VTunnel. Ayrıca liste uzayıp gidiyor.

Son olarak da bu listeden en ilgi çekici olanını aşağıda alıntılıyorum:

İran'a ait proxy'ler çok hızlı. http://www.proxy4free.com/page... - Yusuf İBİLİ

Yorumlu ya da yorumsuz...

Yorumlar (10)
 1. İddanameye cevap olarak delil bulma usulünü eleştirmeleri çok garip. Ayrıca "Google Davası" benzetmeside saçma. Sanal ortamdan araştırma yapıp devamında resmi belgelere ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Bu başsavcının başvurduğu kolay ve rahat dedil toplama aracıdır. Bu eleştirilebilir belki ama savunmada dalga geçerek değil. Ayrıca bu kötülenmesi değil özendirilmesi gereken bir yöntemdir. Aramaya inanmak gerek :)

 2. Gökhan Gökhan

  @Ekim Google´i savunmana gerek yok. AKP Google laf atmadi, daha cok bassavcinin niyetinin bozuk oldugun altini cizdi :)

 3. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Youtube'a Iphone üzerindeki Youtube uygulaması ile erişilebildiğini ekleyelim.

 4. Burak Tolga Burak Tolga

  Gerçekten ilginç,tartışmalar haliyle çoğalacaktır.Bu Google olayı işi daha da karmaşıklaştıryor.

 5. İddianamedeki birçok suçlama akp'nin hazırladığı savunma tarafından çürütülünce ister istemez internetteki bilginin doğruluğu tartışılıyor. Bunda garip olan birşey yok bence.

 6. Pardus007 Pardus007

  Eskiden bilgiye eulaşmak zordu. Şimdi bilgi kirliliğinden doğru bilgiye ulaşmak zorlaştı. İnternet denilen ortamda eğer doğruya ulaşmaksa amaç; bir kaç yerden doğrulama yapmak gerekir. Tabi bu bir kaç yer yazıların (mail zincirleri gibi) aynen kopyala yapıştır yapıldığı yerler değil. Bu kadar kişi bu yazıyı yayınlıyorsa doğrudur demek hata yapmaktır. Bilgiyi mümkün olduğu kadar farklı kaynaklardan doğrulatmak gerekiyor.

 7. Bilginin kutuphane arsivlerinden veya internetten toplanmis olmasi neyi degistirir ki!?

  Toplanilan bilgi yalan degilse ister Google olsun ister kutuphane arsivi olsun sonuc degismez.

  Google da bir aractir. Google'dan toplanilan hersey yanlismis imasinda bulunarak savunma mi olur. Toplanilan bilgi dogru mu yanlis mi ona bak sen. Dogru ise ister googledan gelsin dogrudur, yanlis ise isterse peygamber soylesin yanlistir.

 8. Pardus007 Pardus007

  @Ercan, Google ile aranıp bulunan herşey yanlıştır gibi bir söz ya da ima yok zaten. Toplanılan bilgi esas alınarak bu yorum yapılmış.

 9. Erman Haskan Erman Haskan

  Youtube şu an açık girilebiliyor. OpenDNS gerekli mi değil mi bilmiyorum ama proxysiz giriliyor.

 10. AKP'nin İnternet'e bakışını özetleyen bir tanımlama. Google'ın "hayal alemi"ni temsil ettiğini düşünüyorlar.