Fox dizilerini internete açmaya başlıyor
Genel

Fox dizilerini internete açmaya başlıyor

Fox'un FX isimli tematik kanalı ile ilgili burada bir yazı yazmıştım. Aynı zamanda Fox'un Türkiye'de internet alanındaki girişimlerini de aynı yazıda gündeme getirmiştim.

Şirketten bugün aldığım bir bilgi ile FX TV'de yayınlanan Matrioshki isimli dizinin tüm bölümlerinin internet üzerinden de seyredilebilecek olmasının yanında, sezon finalinin önce internet üzerinde sonradan televizyonda yayınlanacağını öğrendim. Her iki günde bir yeni bölümünün internetten yayınlanacağı diziyi kolaylıkla online izlemek de mümkün. Yani öyle üye olma zorunluluğu gibi prosedürler yok. ;)

FX

Eğer yanlış değilsem dizinin 25 Haziran'da yayınlanacak olan sezon finalinin önce internet üzerinden yayınlanacak olması Türkiye'de daha önce görmediğimiz türden bir çalışma oluyor. Ayrıca bu proje Fox'un ilerleyen dönemlerde de uygulayacağı internet stratejisi için bazı ipuçları veriyor.

Bilgilendirme sonrasında benzer projelerin başka dizilerle ya da programlarla yapılıp yapılmayacağını sorduğumda bu düşüncem doğrulandı ancak henüz bir isim verilemeyeceği söylendi.

Ülkemizdeki online içeriğin artması benim çok değer verdiğim bir konu. Ayrıca şirketlerin stratejilerini tüm sektörlerde bu yönde modellemeleri de özellikle önemli oluyor. Bunun yanında sadece düşünce değil, uygulamanın da başarılı olması hepsinden daha büyük fayda sağlıyor. Başarısız bir uygulama malesef sadece şirketin yapılacaklar listesinden bir maddenin silinmesine yarıyor ve geri dönüşü beklendiği gibi olmuyor.

Elbette içeriğin artması, kullanılan teknolojilerin dünya standartlarına çıkması, kalitenin değer görmesi gibi gelişmelerin yanında, önemli diğer bir konu da internet üzerindeki iş modellerinin şekillenmesi. Reklam pazarının gelişimi ve reklam dışında gelir modellerinin uygulanabilmesi için alternatif kanalların ve teknolojilerin geliştirilmesi çok büyük önem taşıyor.

Bu tür adımların da önümüzdeki dönemlerde atılacağını bildiğim için Türkiye internetinin şu an için en büyük ihtiyacının fikirlerini hayata geçiren girişimciler, ve internete vizyonlarında yer veren şirketler olduğuna inanıyorum.

NOT: Yazıda bahsettiğim diziyi seyretmiyordum o yüzden onunla ilgili yorum yapamıyorum, ama yayını denemek için kısa süre izlediğimde müziklerine hayran kaldım. :)

Yorumlar (6)
 1. Sitelerine kanalın nerede yayın yaptığını, nasıl izleneceğini yazsalarmış, web'den dizi yayınlamanın ötesinde bir iş yapmış olurlardı...

  Demek ki neymiş? Uçup kaçmayıp bırakıp, önce yere basmayı öğrenmek lazımmış...

 2. Konuyla alakasız ama üçüncü paragrafın ilk cümlesindeki "Eğer yanlış değilsem" ifadesine takıldım.

 3. Lost yoksa dizide yoktur :)

 4. Oğuz Serdar Oğuz Serdar

  FoxTV bıraksın bu işleri.

  Premier Lig - Bez Bebek saçmalığını izah etsin önce bize. Kendi çektiği bütün diziler saçma ötesi ondan sonra, diğer kanalların birkaç katı bütçeyle çekilen Türk dizelerin hepsi deli saçması, iğrenç diziler. İnternete yöneleceklerine kanalın kendisini düzeltsinler bence, bana kalsa hiç umut yok direk imha etsinler kendilerini. :)

  Bu anlayış ile 70 yaşındaki Fehmi dede ile, 85 yaşındaki Fahriye ninenin düğününü de online verirler, adı da izdivaç 2.0 olur..

 5. Tüm TV'lerden böyle bir girişim bekliyorum. Hem dizi sitelerinin önü kesilir hem de kaliteli ürün ortaya çıkar.

 6. /dev/mach /dev/mach

  Güzel bir başlangıç, ama keşke filmin başına yada sonuna reklam koymak pahasınada olsa indirmeye izin verselermiş. Çoğu insan, mevcut bağlantıyı düşünürsek, online izlemek yerine ilk önce indirip daha sonra rahat rahat izlemek isteyecektir.

  - umarım linkler sorun yaratmaz -

  http://www.fxtv.com.tr/video/videos/large/mat_1_pilot.flv http://www.fxtv.com.tr/video/videos/large/mat_2_640x480.flv http://www.fxtv.com.tr/video/videos/large/mat_3_640x480.flv