iPhone için Vodafone'a 2 saatte 1000+ başvuru!
Genel

iPhone için Vodafone'a 2 saatte 1000+ başvuru!

Vodafone'un iPhone 3G için ön talep almaya başlayacağını şuradaki yazımda yazmıştım. Yazıda yaptığım güncelleme ile formun ve sayfanın devreye girdiğini de kısa süre önce bildirmiştim. Ön talep formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Biraz önce Vodafone yetkilisinden konuyla ilgili aldığım e-posta'da ön talep formunun açılmasını takip eden 2 saat içinde 1000'den fazla başvuru aldıklarını ve şaşırdıklarını belirttiler. Açıkcası ben hiç şaşırmadım. Çünkü şirketin bu süreçte on binlerce başvuru alacağını tahmin ediyorum. Bu arada henüz basın açıklamasının yapılmadığını ve  sadece Webrazzi'de haberin çıktığını da hatırlatmak isterim.

Hali hazırda Türkiye'de kaç iPhone kullanıcısı vardır bilemiyorum ama "en az" aktif 10.000 olduğunu tahmin ediyorum. Birisi çıkar "Arda, 50.000 iPhone kullanıcısı var şu anda Türkiye'de!" derse ona da hiç şaşırmam. Bilgisi olanlar lütfen yorumlarda paylaşsınlar.

iPhone ile ilgili gelişmelere bu kadar önem veriyor olmamın sebebi ise bu ürünün web ile mobil ortamların birleştiği bir alan olmasıdır. İnternet şirketlerinin iPhone ve türevi platformlara özel dikkat göstermeleri ve gerekirse özel gruplar ile bu yönde geliştirmeler yapmaları gerektiğine inanıyorum.

Son olarak vurgulamak istediğim bir konu var ki, Vodafone'un ürünü piyasaya çıkartırken içeriğindeki tüm uygulamaları kendi servisleri ile doldurmayacağını, AT&T gibi ürün içeriğinde transparan kalacağını ve Türkiye'ye özel içeriklerle menülerin destekleneceğini umuyorum. Aslında ummuyorum kendilerine mesaj veriyorum da denebilir. ;)

Yorumlar (10)
 1. Bir çok şeyin sahtesini gördüm, okudum, duydum ancak geçen gün iphone markasıyla iphonela alakası olmayan fakat bir çok özelliği olan bir telefonu görünce çok şaşırdım:S

 2. Umut Akyol Umut Akyol

  Turkcell'e karşı şimdiye dek belki de hiçbir operatörün böyle bir fırsat yakaladığını sanmıyorum. Numara taşınabilirliği + iphone2'nin kulağa ilk başta çok ucuz gelmesi + 3G ihalesi. Bu pası da gol yapamazlarsa Vodafone'dan ne köy olur ne kasaba. Fiyat konusunda ben ucuz çıkaraıp herkesi şaşırtacaklarını düşünüyorum. Böyle tüm pazarda sadece 3 oyunvunun olduğu bir pazar şirketler tarihlerinde böyle fırsatları çok seyrek yakalarlar gibi geliyor. Bu arada Teknoshobet.tv'de sürekli çıkan Nokia reklamları ve ikide birde röportaj yapılan Turkcell genel müdürü de bu konuda ne yapacaklar merak ediyorum.

 3. Arda Ö. Arda Ö.

  Arda,ücretsiz mi dedin.Şaşırdım,pek Türkiye'de ücretsiz dağıtacaklarına ihtimal vermiyorum ama olmayacak şey de değil ...

  Telefonla birlikte verecekleri 3G uyumlu sim kartların sadece data amaçlı kullanılabilen birer yedeği olsa, bir USB Stick olan 3G modemlere takıp bilgisayarımızla felan internete girebilirsek muhteşem olur ,...

  Bu hizmet nerede vardı hatırlayamadım,galiba Londra'da bu yöntem kullarak standart 7 Mbps hızla internete girilebiliyor...

 4. Arda Ö. Arda Ö.

  Vodafone'da senin gibi düşünüyor demek ki, iphone'u mobil ve web ortamının birleştiği bir araç olarak görüyor.

  Öyle olmasaydı Vodafone bildiriyi öncelikle sana degil de basına gönderirdi ve ilk gün 300.000+ kişi ne olduğunu yarım yamalak işittiği bir alet için ön talep yapardı.Alanlar 3g yi kullanmaz, Vodafone'ı hüsrana uğratabilirdi ...

  Aslında iyi bir PR çalışması , Webrazzi okuyucuları sürekli internetle haşır neşir insanlar; sürekli internetteler ... 3G data hizmetinin en sadık en kesintisiz müşterileri burada ... Dolayısıyla sitelerinden bugün topladıkları taleplere daha yüksek öncelik tanımaları şart ... Çünkü en bilinçli isteyiciler/kullanıcı adayları bugün ön talep yapan kişilerdir.

  Lakin Vodafone'ın yapacağı fiyatlandırmayı merak ediyorum.199$ = 252 YTL eder , aylık ortalama 30$= 38 YTL'de 3G aboneliğine ödeyeceksek fiyatlar makul ...

  Tanıdığım ve bu iPhone muhabbetini bilen bir çok insan iPhone sadece bende olsun havamı atarım diye düşünüyor.

  Oysa ben , ben dahil herkeste böyle bir telefon olmasını isterim ... insanlarımız müzik dinlesinler,internete girsinler ,teknolojiden geri kalmasınlar ve internet kullanıcısı/okuryazarı sayısının dramatik bir şekilde artmasını isterim ...

  Özetle bir mobil devrim düşlüyorum;herkesin interneti iliklerine kadar soktuğu bir mobilite dünyası.

  Eğer Vodafone iPhone'ı uygun bir fiyata piyasaya sürerse , 3G tarifeleri de tavana çekmez ise ; 700 ytl maaş alıp 1500 ytl değerinde telefon kullanan bir insanımız bile iPhone alır ... Vodafone stokları kısa sürede tükenir ... Hem kendileri,hem Türkiye hem mobil dünyamız kazanır ... Steve jobs ve kapitalizme hiç girmeyeyim çok uzun olur ...

 5. @Arda Ö.

  PR konusunda aynı fikirdeyim ve böyle düşünmeleri bence son derece önemli.

  Fiyatlandırma ile ilgili inanın hiçbir bilgim yok ama yapacakları kampanya ve sürprizlerle ücretsiz olarak belirli bir kesime iPhone dağıtabileceklerini bile düşünüyorum. Bu düşüncem benzer uygulamalardan dolayı oluştu aslında.

 6. iPhone'nun Türkiye'deki satışları Apple'ı bile şaşırtacak. Hatta AppleStore açtırabilecek kadar heyecanlandırabilir. Ama tabii Türkiye'de itunes meselesini nasıl çözecek o belli değil.

 7. doğruyu söylemek gerekirse iphone nin çok fazla işlevsel bir alet olduğunu düşünmüyorum.

  Sony ericsson P serisi bence daha kullanışlı ondan.

  + Tam olarak bilmesemde

  duyduğum kadarıyla

  iphone2 almak için aylık 30 $ gibi sabit ücret ödemek gerekiyormus.

 8. @Arda Ö.

  Belirli bir kesime ya da tarife sahibine ücretsiz verilebilir gibi düşünüyorum. Malum ortada bir sürpriz dalgası dolaşıyor. Ama benim ki sadece tahmin, gerçekten insider bir bilgiye dayalı söylemiyorum bu düşüncemi.

 9. Metin Sargın Metin Sargın

  Iphone sayesinde, Nokia'nın çıkardığı ve birbirinin aynı olan minimum da 1000ytl olan telefonlardan kurtulacağız.

  Hemen hiçbir özelliği olmayan ve geliştirilmeden sadece tasarımı değiştirilerek piyasaya sunulan telefonları haketmediğimiz düşünen birisi olarak ön talep ormunu büyük bir hevesle doldurdum. En kısa zamanda umarım herkes hakettiği kalitededeki ürüne kavuşacak.

  Böylelikle açık artırma sitelerinde fahiş fiyatlarla yurtdışınan aldıkları Iphoneları bizlere satan kişilerin de önüne geçilecek.

  Arda bey sizden de talebim var inceleme yapmanız konusunda açık artırma sitelerini. Ne konusunu inceleyelim derseniz, açık artırma sitelerini malesef ürün sahibi kişiler yerine artık piyasada ürün satan dükkan sahipleri kullanıyor ve piyasadaki sıfır üründen bile pahalı fiyatlarla tüketiciyi resmen kazıklıyorlar.

  Ufak bir incelemeyle bahsettiğimden anladığınız web sitelerine gözatmanız bu dediğimi anlamınızı sağlayacaktır.

  Fikirlerimi yazma imkanı verdiğiniz için de teşekkürü borç bilirim. Herkes saygılar ve sevgiler...

 10. Umut Akyol Umut Akyol

  Ben de Metin Sargın'a katılıyorum, rekabet biz son kullanıcılara yarayacak umarım.