Almanya'daki Türko'lar çalışıyor; Expodea.com!

Almanya'daki Türko'lar çalışıyor; Expodea.com!

Şirketler kurumsal bloglar tutmaya başladıkça onlara karşı ilgimiz artıyor hatta sıkı web takipçilerinin RSS listelerine dahi ekleniyorlar. Bunun en güzel örneklerinden birini sunan iki elin 4 parmağını geçmeyen şirketlerden birisi de Expodea!

Ortakantin.com, SiyahKahve.com, istiyor.us! ve Barbuni.com'la 4 sene içinde Türkiye'de yaklaşık 100.000 kullanıcıya ulaşan ekip, Almanya'da şirketleşti ve Ocak 2008'den beri Expodea olarak yoluna devam ediyor. Bunun yanısıra istiyor.us!'u yurt dışındaki neredeyse her ülkede lokal ortaklarla yerelleştirerek iyi bir konuma getirmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Mesela sitenin Alman versiyonu Ichwuer.de!

Bunun dışında Almanya'da lokal olarak başarılar elde eden bir kaç projesi daha olan şirketin, son çalışması özellikle Türkiye-Almanya arası iletişim köprüsünden ilham alarak yapılmışa benziyor. Telefonla konuşmadan önce bakılması gereken tek kaynak olarak nitelendirdikleri servisin ismi Ucuzara.com. Kendi açıklamaları şöyle:

VOIP hizmetlerinin yıllardır kullanıldığı Almanya, Amerika gibi ülkelerde, ucuzara.com benzeri örnekler kullanıcılar arasında yaygın olarak tanınıyor ve kullanılıyor. Türkiye’de ise son altı aydır reklamlarını televizyonda görmeye başladığımız ön numaralar henüz çok yeni bir servis. Hızla çoğalan servisleri ve değişebilen tarifeleri takip edebilmek gittikçe zorlaşırken, ucuzara.com sayesinde Türkiye'deki internet kullanıcıları için bu bir sorun olmayacak. ucuzara’nın tek bir tık ile ulaşılabilen bu hizmeti ile bireysel veya kurumsal kullanıcılar faturalarını kontrol altında tutabilecek ve uzun vadede sitenin büyük faydasını görecekler.

Şirketin Ucuzara'dan önceki sadece Almanya'daki kullanıcıya hitap eden diğer bir ürünü de etkinlik komünitesi olarak işleyen Eingeladen. Eingeladen de bölgesel olarak parti organizatörleri ve takipçilerinin ilgiyle takip ettiği bir site haline gelmiş ve bu siteyi de yine yerel ortaklarla birlikte işletiyorlar. Başlıkta da belirttiğim gibi yola çıkan Türko'lar iş üretmeye devam ediyorlar.

Not: Yazıda bahsettiğim iki elin 4 parmağını geçmeyen şirketler arasına Tonlakazan'ın(#) yaratıcısı 4 Play'in kurumsal blog'u da eklendi. Titizlikle hazırlanmış kurumsal bloglarını, dolayısıyla RSS'lerini bizlere hediye eden ve önemli gelişmelerini bizlerle bu kanalla paylaşabilen tüm şirketlere kendi adıma -içten bir şekilde- teşekkür ediyorum. Rica eden şirketleri de yorumlara - tabii ki kurumsal blog adresleriyle - bekliyorum. ;-)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.