Almanya'daki Türko'lar çalışıyor; Expodea.com!
Genel

Almanya'daki Türko'lar çalışıyor; Expodea.com!

Şirketler kurumsal bloglar tutmaya başladıkça onlara karşı ilgimiz artıyor hatta sıkı web takipçilerinin RSS listelerine dahi ekleniyorlar. Bunun en güzel örneklerinden birini sunan iki elin 4 parmağını geçmeyen şirketlerden birisi de Expodea!

Ortakantin.com, SiyahKahve.com, istiyor.us! ve Barbuni.com'la 4 sene içinde Türkiye'de yaklaşık 100.000 kullanıcıya ulaşan ekip, Almanya'da şirketleşti ve Ocak 2008'den beri Expodea olarak yoluna devam ediyor. Bunun yanısıra istiyor.us!'u yurt dışındaki neredeyse her ülkede lokal ortaklarla yerelleştirerek iyi bir konuma getirmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Mesela sitenin Alman versiyonu Ichwuer.de!

Bunun dışında Almanya'da lokal olarak başarılar elde eden bir kaç projesi daha olan şirketin, son çalışması özellikle Türkiye-Almanya arası iletişim köprüsünden ilham alarak yapılmışa benziyor. Telefonla konuşmadan önce bakılması gereken tek kaynak olarak nitelendirdikleri servisin ismi Ucuzara.com. Kendi açıklamaları şöyle:

VOIP hizmetlerinin yıllardır kullanıldığı Almanya, Amerika gibi ülkelerde, ucuzara.com benzeri örnekler kullanıcılar arasında yaygın olarak tanınıyor ve kullanılıyor. Türkiye’de ise son altı aydır reklamlarını televizyonda görmeye başladığımız ön numaralar henüz çok yeni bir servis. Hızla çoğalan servisleri ve değişebilen tarifeleri takip edebilmek gittikçe zorlaşırken, ucuzara.com sayesinde Türkiye'deki internet kullanıcıları için bu bir sorun olmayacak. ucuzara’nın tek bir tık ile ulaşılabilen bu hizmeti ile bireysel veya kurumsal kullanıcılar faturalarını kontrol altında tutabilecek ve uzun vadede sitenin büyük faydasını görecekler.

Şirketin Ucuzara'dan önceki sadece Almanya'daki kullanıcıya hitap eden diğer bir ürünü de etkinlik komünitesi olarak işleyen Eingeladen. Eingeladen de bölgesel olarak parti organizatörleri ve takipçilerinin ilgiyle takip ettiği bir site haline gelmiş ve bu siteyi de yine yerel ortaklarla birlikte işletiyorlar. Başlıkta da belirttiğim gibi yola çıkan Türko'lar iş üretmeye devam ediyorlar.

Not: Yazıda bahsettiğim iki elin 4 parmağını geçmeyen şirketler arasına Tonlakazan'ın(#) yaratıcısı 4 Play'in kurumsal blog'u da eklendi. Titizlikle hazırlanmış kurumsal bloglarını, dolayısıyla RSS'lerini bizlere hediye eden ve önemli gelişmelerini bizlerle bu kanalla paylaşabilen tüm şirketlere kendi adıma -içten bir şekilde- teşekkür ediyorum. Rica eden şirketleri de yorumlara - tabii ki kurumsal blog adresleriyle - bekliyorum. ;-)

Yorumlar (14)
 1. Expodea bizim evcil hayvan sosyal topluluğu Pet Arkadaş'a da el atsa ya. Madem dikey konulu sosyal topluluk seviyorlar. :)

 2. Vadi Efe Vadi Efe

  ucuzara.com ve expodea.com tasarımlarını baştan aşağı yeniledik. yeni tasarımla ilgili yorumları beklerim. teşekkürler

 3. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Mutlu olduğum gelişmeleri görünce başlıkları da o doygunlukla ve bilerek atarım. Türko; Türki, Türk anlamında kullanılan bir kelime. Euro 2008'de bir marka tarafından kullanılması reklamın kelimenin kendi anlamının önüne geçtiğini gösterdi bana : ) Deportivo La Coruna'nın da takma ismiydi hatırlayanlarımız vardır. Türk bayrağı açarlar kale arkasında : ) Bunun dışında da Türko-Amerikan, Türko-İrani, vb.. kullanımlarıyla karşılaştım kelimenin etimolojisine inince. Türko yerine Türk çocukları da bir seçenek olabilir, bundan sonraki başarılı Türko'lar için ;) Teşekkürler.

 4. Cafer Alkan Cafer Alkan

  Bu ne yuvarlak bir açıklama, "Türko; Türki, Türk" dilin kökeni bu mudur?

  Deportivo La Coruna bu ismi takma ad olarak kullanabilir, o onun sorunu. Kelimenin etimolojisini ayrıntılı ve kaynak belirterek açıklayabilir misiniz?

 5. Cafer Alkan Cafer Alkan

  Ucuzara.com, tüketilmekte hiç zorlanılmayan yanı gerçekten avantajlı. Kullanıcının siteye girip, istediğine an itibariyle ulaşması da kullanabilirlik açısından ikinci avantajı.

  Tabiki ücretsiz bir şablon kullanılması yasal değil ama ticari bir konu taşıyorsa, yayıncıya özel bir arayüz olması güveni daha da arttırır, anlamsızlıktan öte! (Gerçi şablonun ücretsiz mi yoksa özel olduğunu kaç kişi fark edebilir ama önerim bu benim)

  "Türko", direk Euro2008 ile ilgili değilde, Milli Takıma sponsor olan firmalardan birinin tartışılan ve ne anlama geldiği bilinmeyen bir sloganı.

  Başarılar,

 6. Hasan Toprakkaya Hasan Toprakkaya

  Çok güzel işlerle karşımıza çıkan Expodea ekibine başarılar diliyorum.

 7. Mehmet Ayan Mehmet Ayan

  Erhan'a bu güzel yazı için teşekkür etmek istiyorum.

  Avrupa'da internet sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye çalışıyoruz, barcamp'lere ve benzer organizasyonlara katılıyoruz, blogumuzdan yazılarımızı takip edebilirsiniz

  http://www.expodea.com/blog

  ucuzara konusundaki yorumlar için de Cafer Alkan ve Berk Tatlıses'e teşekkür ederiz

 8. Vadi Efe Vadi Efe

  Türko lafı tahmin ettiğim kadarıyla heyecanla takip ettiğimiz Euro2008'e bir gönderme :)

  Ucuzara'nın henüz yayına girmiş olan versiyonunun template üzerine düzenleme olduğu doğrudur, hatta şu anda yayında olan kurumsal sitemiz de bir template üzerine düzenlemedir. Template kullanmanın yasal veya etik olarak aykırı bir tarafı yok, bu tür projeleri hakkını vererek tasarlamak lazım, bunun için de zaman lazım. Canla başla ve iyi niyetli olarak çalıştığımızdan emin olabilirsiniz, sırası gelince bu projeler de kendilerine ait özgün birer tasarıma kavuşacaklardır.

  Farklı konulardaki eleştirileri de duymaktan mutluluk duyacağım.

  Teşekkürler

 9. Cafer Alkan Cafer Alkan

  Türko ne demek, bilerek mi atıyorsunuz bu başlığı?

  Bu arada, ucuzara.com, internette kolay bulunan basit css şablonlarından birini kullanmış. Grafikler bile değişmemiş. www.umged.com

 10. Berk Tatlıses Berk Tatlıses

  Ucuzara son derece karlı bir hizmet olarak gözüküyor. Expodea'nın açıklamasındaki uzun vadede kazanç vurgusunu da çok anlamlı buluyorum.

  Css şablonu kullanmış olmasına da takılmak anlamsız, servisin tüketiciye olan faydasını ve finansal başarı şansını son derece yüksek buluyorum. Expodea'ya iyi şanslar.

 11. Vadi Efe Vadi Efe

  @banu soysal

  selamlar, sitede şu anda herhangi bir sorun göremedim. siz baktığınız sırada sunucu ile ilgili kısa süreli bir sorun oluşmuş olabilir. geri dönüş için teşekkür ederim.

 12. Banu Soysal Banu Soysal

  türko ("turco, el turco, Il turco) kelimesi, ispanyolca "türkler, türklerin yaşadığı yer" gibi bir anlama geliyor.

  http://es.wikipedia.org/wiki/Turcos).

  "Türkçe"nin yine aynı dilde karşılığı ise "Idioma turco" http://es.wikipedia.org/wiki/Idioma_turco).

  İtalyanca'da da buna benzer bir durum sözkonusu. Onlarda bize "Il turco" diyor.

  Yani kısaca, "Türko" kötü birşey değil =)

 13. Banu Soysal Banu Soysal

  ucuzara.com'a girince "Microsoft OLE DB Provider for SQL Server Fehler "80004005'

  Timeout abgelaufen

  /opendbinc.asp, line 7"

  uyarısı çıktı, siteyi göremedim. Sorun benim tarayıcıdan kaynaklanıyor da olabilir tabi.

 14. Mustafa Ali Kuşçu Mustafa Ali Kuşçu

  Oldukça başarılı bir çalışma.Başarılar dilerim...