Herkes gider Mersin'e biz gideriz tersine: TTNetVideo!

Herkes gider Mersin'e biz gideriz tersine: TTNetVideo!

Ocak 2008'de TTNet'in video alanında bir girişimi pazara dahil edeceğini yazmıştım. Aradan uzunca bir zaman geçti ve bugün TTNet'in video servisi o günlerdeki tahminimin aksine TTNetVizyon olarak değil de TTNetVideo olarak yayına girdi.

Bugüne kadar Webrazzi'yi takip edenler bilir ki girişimlerin kötü yanlarını çok fazla üzerine basarak söylemek istemem. Bunun sebebi genelde incelemeye aldığım girişimler ya küçük bütçelerle hayata geçirilmiş kişisel çalışmalardır, ezmek yerine desteklemek gerekir, ya da henüz çok yeni aşamadadırlar ve gelişimlerini izlemek gerekir, çok söz söylemeden önce.

Ancak TTNetVideo için az bile söylediğimi düşünüyorum başlıkta. Kimse kusura bakmasın ama ben bu devirde 2008 yılında, hepimiz Web 2.0 konuşurken, bütün trendleri, bütün anlayışları ve kabul görmüş yaklaşımları hiçe sayarak, bu derece yüksek bütçelerle bu kadar kötü bir çalışmanın hayata geçirildiğine inanamıyorum. Hepimiz TTNetMüzik yayına girdiğinde eksiklerini problemlerini söyledik ama bunu çok büyütmedik. Orada hiçbir gelişim söz konusu olmadı ve bence TTNet'in en az $4 milyon'u çöp oldu gitti.

TTNetVideo'nun bugünlerde yayına gireceğini yaklaşık 3-4 haftadır biliyordum. Hatta Doğuş Grubu'yla anlaşmaların söz konusu olduğunu, sonra anlaşmanın kopmak üzere olduğunu da duymuştum ama kesinleştiremediğim için yanlış bilgi vermemek adına yazmak istememiştim. Ama asıl önemli nokta vardı ki TTNet'in video servisinde Media Player kullanacağını söylemişlerdi bazı kaynaklarım. "Yok yok böyle birşey yapılacak olamaz" demiştim. Malesef yapılabiliyormuş!

Servisi kısaca anlatayım...

Öncelikle üyelik sistemi yine sadece servisi deneyebilmem için yaklaşık 15 dakikamı aldı. Ne olduğunu bile hatırlamadığım @ttmail.com adresimi sordu ve haliyle hatırlamadığım için yanlış kombinasyon yazıp başka birisinin e-posta adresini sisteme üye yapmış oldum, kusura bakmasın. Tabi yanlış verdiğimin farkında olmadığım için @ttmail'in giriş ekranında yanlış bildiğim adresin doğrusunu keşfetmek için can çekiştim. Sonunda adresimi öğrendim bu sefer şifreyi hatırlayamadım, sonra şifremi unuttum dedim gizli sorumu sordu, onu hatırlamaya çalıştım ve sonunda başarıp giriş yaptım. Bu arada @ttmail için şifre belirlemek ve sonradan unutmamak imkansız. Neden derseniz şöyle: "Şifreniz en az 6 karakter, en az 1 adet küçük harf, en az 1 adet büyük harf ve en az 1 adet rakam içermelidir."...!

Devam edelim.... Gittim TTNetVideo'ya oradan bu öğrendiğim doğru @ttmail adresim için kayıt yaptırmak istedim, hiçbir tepki vermedi sistem. Yani hata mesajı, sen üyesin, değilsin gibi bir bilgi dönmedi. Altıncı hissime güvenip TTNetMüzik'de üye olduğum için sanırım TTNetVideo'ya da hali hazırda üyeyim gibi düşündüm. Ama gel de oradaki şifreni hatırla. Bu sefer TTNetVideo'da şifremi unuttum süreçlerini takip ettim vs..vs..vs..vs... Unutmadan hemen eklememde fayda sisteme giriş yapmadan video seyredemiyorsunuz. Neden bu kadar inatlaştığımı anlayabiliyor musunuz?

TTNetVideo

TTNetVideo yazımın başındaki duyumlarımda da bahsettiğim gibi Doğuş Grubu ile bir anlaşma yapmış gibi duruyor, çünkü içeriğin büyük bölümü NTV'den sağlanıyor.Seyretmek istediğiniz video için önce dijital sertifika yükleniyor - hani şu Media Player'ın lisans yükleme kutucuğu - sonrasında görüntüsü özelleştirilmiş Media Player üzerinden videonuzu seyrediyorsunuz.

Eminim çok özel kaliteli video içeriği sunulacağı söylenecektir ve yapılan teknik seçimler bunlara bağlanacaktır. Ama bence birbirimizi kandırmamız gerekir.

Bu arada sitenin sayfalarının başlıkları (title) da şu şekilde: ana sayfanın başlığı "Ana Sayfa", kategori sayfalarının başlıkları, mesela Spor kategorisinin "Spor - Ana Sayfa", video izleme ekranında ise başlıkları varsayılan olarak "TTNET VİDEO"....

Daha fazla anlatacak birşey malesef bulamıyorum ve Webrazzi tarihinin en ağır yazısını TTNetVideo için yazmış bulunuyorum.

Merak ettiğim ise TTNetVideo için ne kadar bütçe tüketildiği? Amerika'da olsa böyle bir girişimi hayata geçiren şirketin hisseleri aynı gün yerlerde sürünürdü, ama tabi bizde kim takar!

Acaba Michael Arrington'ın hayatımıza kattığı gibi sadece başlığa "TTNetVideo!" yazıp içeriği boş mu bıraksaydım diye de düşünmüyor değilim...

Neyse, başlıkta da dediğim gibi "Herkes gider Mersin'e biz geriz tersine!"...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.