Herkes gider Mersin'e biz gideriz tersine: TTNetVideo!
Video

Herkes gider Mersin'e biz gideriz tersine: TTNetVideo!

Ocak 2008'de TTNet'in video alanında bir girişimi pazara dahil edeceğini yazmıştım. Aradan uzunca bir zaman geçti ve bugün TTNet'in video servisi o günlerdeki tahminimin aksine TTNetVizyon olarak değil de TTNetVideo olarak yayına girdi.

Bugüne kadar Webrazzi'yi takip edenler bilir ki girişimlerin kötü yanlarını çok fazla üzerine basarak söylemek istemem. Bunun sebebi genelde incelemeye aldığım girişimler ya küçük bütçelerle hayata geçirilmiş kişisel çalışmalardır, ezmek yerine desteklemek gerekir, ya da henüz çok yeni aşamadadırlar ve gelişimlerini izlemek gerekir, çok söz söylemeden önce.

Ancak TTNetVideo için az bile söylediğimi düşünüyorum başlıkta. Kimse kusura bakmasın ama ben bu devirde 2008 yılında, hepimiz Web 2.0 konuşurken, bütün trendleri, bütün anlayışları ve kabul görmüş yaklaşımları hiçe sayarak, bu derece yüksek bütçelerle bu kadar kötü bir çalışmanın hayata geçirildiğine inanamıyorum. Hepimiz TTNetMüzik yayına girdiğinde eksiklerini problemlerini söyledik ama bunu çok büyütmedik. Orada hiçbir gelişim söz konusu olmadı ve bence TTNet'in en az $4 milyon'u çöp oldu gitti.

TTNetVideo'nun bugünlerde yayına gireceğini yaklaşık 3-4 haftadır biliyordum. Hatta Doğuş Grubu'yla anlaşmaların söz konusu olduğunu, sonra anlaşmanın kopmak üzere olduğunu da duymuştum ama kesinleştiremediğim için yanlış bilgi vermemek adına yazmak istememiştim. Ama asıl önemli nokta vardı ki TTNet'in video servisinde Media Player kullanacağını söylemişlerdi bazı kaynaklarım. "Yok yok böyle birşey yapılacak olamaz" demiştim. Malesef yapılabiliyormuş!

Servisi kısaca anlatayım...

Öncelikle üyelik sistemi yine sadece servisi deneyebilmem için yaklaşık 15 dakikamı aldı. Ne olduğunu bile hatırlamadığım @ttmail.com adresimi sordu ve haliyle hatırlamadığım için yanlış kombinasyon yazıp başka birisinin e-posta adresini sisteme üye yapmış oldum, kusura bakmasın. Tabi yanlış verdiğimin farkında olmadığım için @ttmail'in giriş ekranında yanlış bildiğim adresin doğrusunu keşfetmek için can çekiştim. Sonunda adresimi öğrendim bu sefer şifreyi hatırlayamadım, sonra şifremi unuttum dedim gizli sorumu sordu, onu hatırlamaya çalıştım ve sonunda başarıp giriş yaptım. Bu arada @ttmail için şifre belirlemek ve sonradan unutmamak imkansız. Neden derseniz şöyle: "Şifreniz en az 6 karakter, en az 1 adet küçük harf, en az 1 adet büyük harf ve en az 1 adet rakam içermelidir."...!

Devam edelim.... Gittim TTNetVideo'ya oradan bu öğrendiğim doğru @ttmail adresim için kayıt yaptırmak istedim, hiçbir tepki vermedi sistem. Yani hata mesajı, sen üyesin, değilsin gibi bir bilgi dönmedi. Altıncı hissime güvenip TTNetMüzik'de üye olduğum için sanırım TTNetVideo'ya da hali hazırda üyeyim gibi düşündüm. Ama gel de oradaki şifreni hatırla. Bu sefer TTNetVideo'da şifremi unuttum süreçlerini takip ettim vs..vs..vs..vs... Unutmadan hemen eklememde fayda sisteme giriş yapmadan video seyredemiyorsunuz. Neden bu kadar inatlaştığımı anlayabiliyor musunuz?

TTNetVideo

TTNetVideo yazımın başındaki duyumlarımda da bahsettiğim gibi Doğuş Grubu ile bir anlaşma yapmış gibi duruyor, çünkü içeriğin büyük bölümü NTV'den sağlanıyor.Seyretmek istediğiniz video için önce dijital sertifika yükleniyor - hani şu Media Player'ın lisans yükleme kutucuğu - sonrasında görüntüsü özelleştirilmiş Media Player üzerinden videonuzu seyrediyorsunuz.

Eminim çok özel kaliteli video içeriği sunulacağı söylenecektir ve yapılan teknik seçimler bunlara bağlanacaktır. Ama bence birbirimizi kandırmamız gerekir.

Bu arada sitenin sayfalarının başlıkları (title) da şu şekilde: ana sayfanın başlığı "Ana Sayfa", kategori sayfalarının başlıkları, mesela Spor kategorisinin "Spor - Ana Sayfa", video izleme ekranında ise başlıkları varsayılan olarak "TTNET VİDEO"....

Daha fazla anlatacak birşey malesef bulamıyorum ve Webrazzi tarihinin en ağır yazısını TTNetVideo için yazmış bulunuyorum.

Merak ettiğim ise TTNetVideo için ne kadar bütçe tüketildiği? Amerika'da olsa böyle bir girişimi hayata geçiren şirketin hisseleri aynı gün yerlerde sürünürdü, ama tabi bizde kim takar!

Acaba Michael Arrington'ın hayatımıza kattığı gibi sadece başlığa "TTNetVideo!" yazıp içeriği boş mu bıraksaydım diye de düşünmüyor değilim...

Neyse, başlıkta da dediğim gibi "Herkes gider Mersin'e biz geriz tersine!"...

Yorumlar (42)
 1. eminim aylarca süren çalışmaların ürünüdür açılan site (!)

 2. TTNet’in muhtemel yeni servislerinin muhtemel adları nic.tr'de görülebiliyor:

  ttdizi.com.tr TTNET AŞ 15/08/2007

  tteglence.com.tr TTNET AŞ 15/08/2007

  ttfilm.com.tr TTNET AŞ 15/08/2007

  ttfotograf.com.tr TTNET AŞ 15/08/2007

  ttguvenlik.com.tr TTNET AŞ 15/08/2007

  ttnetvizyon.com.tr TTNet Anonim Şirketi 10/12/2007

  ttnetwebim.com.tr TTNET AŞ 16/01/2008

  ttnetwifi.com.tr TTNET AŞ 10/01/2008

  ttoyun.com.tr TTNET AŞ 15/08/2007

  ttresim.com.tr TTNET AŞ 15/08/2007

  ttservis.com.tr TTNET AŞ 15/08/2007

 3. TTNet'in bir an önce "ne iş olsa yaparım abi" zihniyetinden çıkması gerekiyor. Bu sundukları siteler gibi onlarca site daha var etrafta.

  Dünyanın hiçbir köklü şirketi yaptıkları işin dışına çıkmazlar. Lastikçi 100 senedir lastik üretir, klimacı klima...

  Sektörün dinamiklerinden bihaber yatırımlar hep oldu Türkiye'de, bundan sonra da olmaya devam edecek. Sabancı Telekom'a girdi sonuç hüsran oldu. Büyük holding bünyelerindeki ISP'ler birbir el değiştirdiler...

  Sharepoint olayına gelince son zamanlarda bir Microsoft tutkusudur gidiyor TTNet'te. En son mail sistemlerini de Exchange Server üzerine çekmişlerdi.

 4. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  çok basit, ttnet mail sorması ve tüm diğer sitelerde böyle işlemesi bir gün yasal takip altında olacak sistemler olacağından o gün geldiğinde rahatlıkla adsl dağıtımında olduğu gibi tekelleşebilmek istemektir. open ID'ler ile gezmenin zorunlu olacağı bir ttnet tekel sistemi reklamcılarında hoşuna gidebilecek şekilde özelleştirilebilir. ama bu çapta bir tekelleşme bu kadar geniş bir alanda hakkaten paraların çöpe gitmesi demek gibi. projelendirmesi çok zayıf.

 5. Bi bakayım nasıl olmuş dedim. Menüden tıkladım spora ve sonuç:

  " Error

  An unexpected error has occurred.

  Troubleshoot issues with Windows SharePoint Services."

 6. Evren Mutlu Evren Mutlu

  Türkiye piyasasında ne yazık ki doğru kurgulanmış pek az proje var. Bunun tek sebebi bu işe kalkışanların çoğunun istedikleri gibi bir "business model" oturtmaya çalışmaları. Onlar kullanıcılara birşey vermekten ziyade kendilerine bir avantaj sağlamakla meşgul. E napalım hayır kurumu mu açalım o zaman diye soracak olursanız tabii ki hayır. İlk önce ziyaretçinize işkence yapmayarak başlasanız yeter.

  Talep gören ve tercih edilen bir servis olmayı başarırsanız o zaman sizinle iş yapmak isteyen insanlar sıraya girecektir, "business model'lar kendiliğinden doğacaktır" ama ben Türkiye'nin rakipsiz (!) internet servis sağlayıcısıyım ben ne dersem olur derseniz böyle rezil olursunuz. Bizler dahil onbinlerce kişi TTnet servislerini merakla bekledik. Kullanmayı seveceğimiz bir servis olması ümidiyle siteyi ziyaret ettik. Basit birşey için oradaydık: video izlemek ya da müzik dinlemek. İzleyebildik mi? Hayır. Dinleyebildik mi? hayır.

  Paul Graham'ın Startup school 08'de bu işe yeni başlamak isteyenler için yaptığı bir konuşmayı vaktiniz varsa dinlemenizi tavsiye ederim: http://www.omnisio.com/startupschool08/paul-graham-at-startup-school-08

  Paul Graham'ın Google ve Web 2.0 ilişkisi üzerine yazdığı iki paragrafı da paylaşacağım (ingilizce olduğu için kusura bakmayın)

  "Web 2.0 means using the web as it was meant to be used, and Google does. That's their secret. They're sailing with the wind, instead of sitting becalmed praying for a business model, like the print media, or trying to tack upwind by suing their customers, like Microsoft and the record labels. [7]

  Google doesn't try to force things to happen their way. They try to figure out what's going to happen, and arrange to be standing there when it does. That's the way to approach technology—and as business includes an ever larger technological component, the right way to do business."

 7. Divx'in Stage6 sitesi gibi global ve üyelik koşulu olmadan kaliteliyayın yapan servis kursalardı servisi canı tutabilmek için yılda 4-5 milyon $ harcarlardı onun yerine sadece kendi ADSL hizmetini kullanan ve sadece kendi email adresini kullanan servisi 1 defalık o kadar harcama yaparak yayınlamak ve bütçe bitiminde de kapatmak stratejisini seçmişler demek. Burdan başarıyı elde ettikleri ADSL ve email abonesi olarak ölçümek istiyorlar. Milyonlarca kullanıcıya ulaşan, özgün içeriğin paylaşıldığı ve birkaç milyar değere ulaşabilen, TV nin internete geçimine ön ayak olmayı hedefleyen bir video servisi olmak istemedikleri kesin. :((

 8. İnternette TTNet video dışında video izleyebileceğimiz, yükleyebileceğimiz hiçbir site yokmuş gibi yukarıda belirtilen türlü türlü eziyetler nedendir? Bizlere eğlence çıkarmak mı? :)

 9. Murat Kahraman Murat Kahraman

  ben kendilerine bir çözüm önereyim: www.boostcast.com ;)

 10. Çar çur har vur, saç saç saç

  paraları paraları, saç saç saç

  Saç saç saç, Saçmaaa, Saçmaaa, o kadar parayı saçma, saçma sapan şeylere saçma, demek isterdim ama o kadar çok para alınca saçmak zorundasın değil mi ? Saç saç saç tabi...

 11. ttnet niye bu kadar uğraşmışki hazır bir youtube klonu alıp onu editleseymiş daha güzel olurdu. hem daha ucuza gelirdi.

 12. Yurtdisinda olmayanlari isine gelince anliyor ve uye yapmiyor ama IP adresime bakip musteri oldugumu anlamak isine gelmiyor. Illa uye ol...

  Gerci boyle bir siteden cok sey istedim, biliyorum ama tutamadim kendimi..

  Gerci TTnet ADSL kullanicisiyim ama ugrasip uye de olsam kullanamiyorum ki. TTnet muzik icin de ayni sey gecerli. Windows DRM ve OS X tanismiyorlar da..

  Bir Mac kullanicisi olmamin yanisira, tum Microsoft yazilimlarini hayatimdan cikardim. Herkese tavsiye ederim. Ozellikle TTNet'e ;)

 13. @kültür mantarı: evet kesinlikle sharepoint ile hazırlanmış bir site.

  diğer yandan, wmv kullanılması wmdrm kullanımını zorunlu kılan stüdyolardan kaynaklanıyor desem.. stüdyodan ne içerik aldılar ki? topu topu 1400 tane video, onların çoğu da junk. olsun, nasıl olsa TT'nin batıracak çok parası var :)

 14. Erhan Mollaoğlu Erhan Mollaoğlu

  .

 15. Bi' de direk http://ttnetvideo.com yazarak girmeyi deneyin :D Under Construction yazısını görünce herhalde dedim Webrazzi'deki yorumları görüp utandılar da siteyi yayından kaldırdılar ama nerde :)

  Bi' de olayın standart tarafı var ki sanırım media player kullanan zihniyetten standart beklemek abes olur.

  http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.ttnetvideo.com&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&group=0

  Ve evet standartlardan da sınıfta kaldı bu proje.

 16. Eller aya, biz yaya..

 17. "Zırtapoz" filmini izlemiş miydiniz? Orada Ben Stiller ve Owen Wilson' ın bir bilgisayarı açmaya çalışma sahnesi vardı, yerlere yatmıştım. İşte TTNet daha o aşamada :)

  Bir yorum daha ;

  TTNet' i en azından alkışlayan birileri var.Kim mi? Milli Takım reklamında futbolcu anneleri :)

  Kendimi tutamıyorum. Bir yorum daha ;

  TTNet tarzı yönetim zihniyetindekiler sanal alemi de tekelleşme ve parselleme yoluyla yönetebileceklerini düşünüyorlar ama ne yazık ki internet aleminde bu işler öyle kolay değil. İnsanlar susmuyor. Farkındalık ve güncellik ön planda olduğu için hemen karşıt bir görüş veya yenilikçi bir eleştiri mutlaka gelip sizi buluyor.

 18. Erman Haskan Erman Haskan

  Yazıyı okumadan siteye bir bakıyım diye yeni sekmede açıp başka bir sekmeye dönmüştüm. Sorna hangi site olduğunu unutmuşum; baktım sitenin başlığında "Anasayfa" yazıyor. Bu ne diye girdim ki karşıma TTnet Video isimli sözde video sitesi çıktı. Bari "Ana Sayfa" yazsalarmış. Bir video izlicez diye 2 saat uğraşmak zorundamıyız? Beş para etmez dandik ötesi kötü bir site yapmışlar.

 19. İdris Cin İdris Cin

  Eyy TTNet ahalisi, bu paraları böyle çarçur edeceğinize (melek) yatırımcı olun ya da girişimcileri destekleyin de ülke internetine katkınız dokunsun !

  Neyse vazgeçtim siz onu da yapmayın, para yatıracak başka sektörler var bu ülkede, ya da hayır kurumları var bağış bekleyen...

 20. @senel

  benim yazacaklarımı yazmış :)

 21. Gereksiz bir iş.

 22. Arda Ö. Arda Ö.

  Youtube'nin neden erişime kapatıldığı anlaşıldı.

  Önümüzdeki sene bütün türkiye genelinde bakır telefon kablolarının fiberoptik kablolarla değiştirilmesi söz konusu. TTNET Video aslında bu siteyi IPTV için bir ön antrenman olarak düşündü sanıyorum.

 23. Deniz Serenhat Deniz Serenhat

  açıl susam açıl... ama önce youtube'u kapat...

 24. Giriş yapmadan video izleyemediği görünce hemen siteyi kapattım, oynayıcı olarak media player'ın kullanıldığını okuyuca ise inanamadım.

  Ne bu şimdi? Şaka mı?

 25. Kültür Mantarı Kültür Mantarı

  Alt yapı olarak Sharepoint 2007 alt yapısı kullanmışlar gibi görünüyor. Sharepoint temel olarak intranet olarak kullanılan, web tarafı oldukça zayıf bir üründür.

  Sitenin şuanki arayüzünü Sharepoint ile oluştumak yeni bi site yazmaktan emin olun daha zordur. İstanbul Belediye'sinin siteleri Sharepoint ile yapılmıştı. Onlarda oldukça zorlandılar.

  Her ne kadar MS, Sharepoint süper bir ürün dese de bence web işleri için Sharepoint çok zayıf bir ürün.

 26. Ahmetbulent Ahmetbulent

  Bu devirde acaba Media Player ile nasıl video yayını yapıyorlar diye merak ettim. Siteye girip bir videonun üzerine bastım. Kullanıcı adı ve parola sayfasına gelince kullanıcı adımı hatırlamadığımı farkettim. Arda'nın yazdıkları aklıma geldi ve bende merak falan kalmadı. Sayfayı kapatıp çıktım.

  Aylar önce ttnetmüzik'e ne zorluklar ile üye olduğumu sonra zor kullanılan arayüzü ile nasıl cebelleştiğimi bir hafta sonrada bir daha siteye uğramadığımı ayrıca belirtmek isterim. Tabiki siteye bir daha giriş yapmamak indirilen tüm şarkıların çalınamaması anlamına geliyor.

  Keşke bu kadar parayı bilmedikleri bir işe yatırmak yerine internet altyapısını geliştirmek için harcasalardı.

 27. baktığımda gördüm ki; ttnetmüzik de, ttnetvideo da microsoft sharepoint altyapısını kullanıyor.

  sharepoint ile yeterince haşır neşir olmuş birisi olarak kişisel görüşüm; ms sharepoint web 2.0 dünyası için şu an çok ilkel. hatta web için yetersiz.

  projelerin ne kadar büyük olduğunu bilmiyorum ama çok küçük olmadığı kesin. eğer proje başındaki birisi rant elde etmiyorsa, hangi akla hizmet böyle bir proje için sharepoint'i seçer? anlam veremiyorum. belki de ttnet, memur zihniyetli insanların elinden kurtulamadı(?)

 28. Fikirsel Fikirsel

  TTNet beceremiyorsun işte bu işleri! Daha ne uğraşıyorsun ki?

  Buna harcadıkları parayı ADSL'e harcasalar daha çok para kazanırlar.

 29. Haluk Akın Haluk Akın

  Piyasadaki yazılımcılar arasında microsoft'a fazlasıyla bağlı pek çok kişi var (tıpkı linux'a kökten bağlı pek çok kişi olduğu gibi).

  İyi bir yazılımcının çözüm üretmeden önce problemi iyi anlaması çok önemli. Maalesef pek çok yazılımcı problemin yarısını anladığında çözümü üretmeye başlıyor. Burada da benzer bir durum olmuş olabilir.

  Ya da belki de deneyimi az olan yazılım ekibi, problemi en iyi wmv ile çözebileceğine karar vermiştir. Yani belki de problemi yeterince anlasalar bile deneyim yetersizliği baskın çıkacaktı ve yine de problemi yanlış çözeceklerdi.

  İşte tam burada yazılımcıların kendilerini pazarlama yetenekleri öne çıkıyor. Bu yazıya yorum bırakanlardan en az bir ikisi sıfırdan bir video portalı kurabilecek bilgiye sahiptir. Neden bu kişiler bu büyük projeleri almıyor da deneyimimi az yazılımcılar bu büyük projeleri alabiliyorlar bu üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

 30. Hasan Yalçın Hasan Yalçın

  Yorumum tek kelime: Komik..

 31. Onur Almişlar Onur Almişlar

  !!!

 32. En iyisi yine Michael Arrington;un yaptigi gibi bir iki ay bekleyip deadpool'a gondermek olur sanirim.

  Ne diyelim, ulkemizde zorla internet erisimi konusunda tekel durumuna getirilen kurum, gercekci bir rekabet yasamadigi icin de boyle her konuda plansiz girisimlerle karsimiza cikar...

 33. Banu Soysal Banu Soysal

  Recep İvedik'ten nefret ediyorum!

 34. Kültür Mantarı Kültür Mantarı

  Alt yapı olarak Sharepoint 2007 alt yapısı kullanmışlar gibi görünüyor. Sharepoint temel olarak intranet olarak kullanılan, web tarafı oldukça zayıf bir üründür.

  Sitenin şuanki arayüzünü Sharepoint ile oluştumak yeni bi site yazmaktan emin olun daha zordur. İstanbul Belediye'sinin siteleri Sharepoint ile yapılmıştı. Onlarda oldukça zorlandılar.

  Her ne kadar MS, Sharepoint süper bir ürün dese de bence web işleri için Sharepoint çok zayıf bir ürün.

  Yani size tamamen katılıyorum

 35. Özhan Bozkurt Özhan Bozkurt

  bir de aklıma çin devletinin yurtdışı çıkışlarını yasaklayıp, vatandaşına sadece ülke içerisindeki sitelere erişim izni vermesi geldi.

  yani pek yakın zamanda ülke dışından türkçe içerikli sitelere zar zor girerken, ülke içinden yurtdışı tabanlı sitelere hiç giremeyebilirsiniz.

  youtube yasağına şükür mü etmeli nedir? :)

 36. Özhan Bozkurt Özhan Bozkurt

  videoları izlemek için üye olmak şart. lakin, yurtdışında yaşadığım için üye olamadığımdan, hali hazırdaki videoları da izleyemiyorum. e ne işe yaradı şimdi bu site?

  uyarı mesajı da aynen şu:

  "TTNET VİDEO servisine giriş yapabilmeniz için TTNET ADSL bağlantısı kullanmanız gereklidir. Kullanmakta olduğunuz internet bağlantısı TTNET ADSL olmadığından TTNET VİDEO'ya giriş yapamazsınız. "

  ayrıca henüz yeni fark ettim ki, ttnetmüzik için de aynı şartlar gerekliymiş.

  ne denebilir ki, "alsınlar başlarına çalsınlar" :)

 37. site tasarımı div yerine tablelarla tasarlanmış!

 38. Deniz Oktar Deniz Oktar

  Bahsedildigi gibi feci kullanilabilirlik sorunlari oldugu gozukuyor. MyNet in icq`ya mynet login i sarti koymasi gibi, unutulmayacak deneyimlerden birisi olmaya aday.

  obur tarafta bu firmalarin da bazi endiseleri var. DRM konusu ciddi bir konu ne yazik ki. Bu videolarin encode edilmesi genellikle 3rd party ler tarafindan yapilan bir islem. Ve hem turkiye de hem dunya da DRM denince gerek satis kanali gerek destegi olsun, Microsoft destekli bir cozumden baskasini bulmak zor.

  Flash destekli DRM ler yeni ve destek sorunlari var, buyuk firmalar kucuk bir 3. partiye guvenemiyorlar. Bu yuzden Microsoft ve MPlayer10-11 DRM sistemini tercih ediyorlar.

  Silverlight in DRM destegi 2009 un ortalari-sonu gibi gelecek deniliyor. O zamana kadar, DRM e onem veren firmalarin mediaplayer disinda bir cozum sunacak kadar maceraperest olmalari zor gozukuyor.

 39. Baturalp Baturalp

  bu yazının altına imzamı atarım ve üstüne bir de daha ağır ithamlarda bulunmak isterim. ama onun yerine boş birkaç satır bırakıyorum siz hayalgücünüze göre doldurun ;)

  ___

  ___

  ___

  ___

  ___

 40. 4 milyon doların, bir milyonunu bana verselerdi bundan daha iyi bir iş çıkararidim. :) Durun bir de TTNet'in video sitesine bakip güleyim; puhahahahahahah. :D En azindan insanların bakıp gülebileceği bir şeyler ortaya çıkarmışlar, bravo TTNet!

 41. Vay be ne siteymiş. TTnet altyapısı kadar eski gözüküyor. Resmen tozlu raftan indirmişler gibi.

  - 350gps çıkış var deniyor ama hala 1mbit Adsl hattı Turbo Jet internet diye satmalarından belliydi zaten...

 42. Arda kadar zahmet edip üye olamayacağım malasef o yüzden göremedim playeri :) bunada bi dava acilsa kapansa böyle ne güzel eğlence cikar :)