Web 2.0 kurumsal boyuta geçiyor
Genel

Web 2.0 kurumsal boyuta geçiyor

Web 2.0 Expo'da dikkatimi çeken önemli konulardan birisi, kişisel kullanıma yönelik servislere kıyasla ağırlıklı olarak kurumsal Web 2.0 uygulamalarının katılımcı olarak etkinlikte yer alıyor olması. Özellikle etkinliğin Expo alanında bu tür şirketlerin ağırlığı kolaylıkla hissedilebiliyor.

Son kullanıcıya (tüketiciye) dönük servislerin yerine kurumsal çözümler sunan şirketler dikkat çekiyor. Bu şirketlerin sundukları servislerin büyük çoğunluğunun ücretli ve klasik iş modellerine bağlı olduğunu belirtmem sanırım gerekmiyor. ;)

Ne tür servisler derseniz, white label sosyal ağ uygulamaları, kurumsal RSS çözümleri, kurumsal verimlilik araçları gibi servisleri düşünebilirsiniz.

Biz henüz Türkiye'de kurumsal Web 2.0 ürünlerine alışmış değiliz. Bunun sebebi şirketlerin hazır olmaması mı yoksa girişimcilerin bu alana odaklanmaması mı dersiniz? Bu konuda yorumlarda tartışabiliriz.

Web 2.0'ın kalbinin attığı yer alan Amerika'da ise konuyu birkaç boyuttan düşünüyorum. VC firmalarının iş modeli olan girişimlere daha sıcak bakmaları, henüz oyuncu sayısının çok olmadığı kurumsal Web 2.0 alanının girişimcilere sıcak gelmesi ve elbette şirketlerin artık bu tür çözümleri istemeye başlaması önemli sebepler olarak değerlendirilebilir.

Yorumlar (6)
 1. Koç, Sabancı gibi büyükler oyuna girmiyorlar. Sebebi belki Türkiye pazarını dişlerine göre bulmuyor ya da dünya çapında oynayabilecek becerilerinin olduğuna inanmıyorlar. Öbür taraftan beklenen büyüklükte bir internet markası da henüz Türkiyede oluşmadı. Mynet belki marka olarak biryerlerde ama sevilen, beğenilen boyutta değiller, belkide Türkiyenin ihtiyaçları bu seviyede...

 2. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  4.6 milyarlık bir pasta olacağına dair RRW haberinin üzerinden birkaç günden fazla geçmedi.

  Almanya'da da durum farklı değil. Özellikle instant community konusunda, şu anda çeşitli seviyelerde toplam 14 startup var. Hemen hepsi white label ürün satışlarını gelir modelinin önemli bir parçası olarak sunuyorlar. Bunlarla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyordum, Avrupa'daki durumu toparlamak adına.

  Türkiye'de bu tarz bir girişimin henüz olmaması, bence bunun teknik yükü çok ağır bir hizmet tipi olması. Yarım yamalak yapamayacağınız bir iş, çünkü kullanıcı toplayıp reklam almaktan ziyade, satış yapmak üzerine kurulu bir sistem. Tabi müşteri potansiyeline olan muhtemel güvensizlik de etkiliyor olabilir.

  Türkiye'de bu işe ilk kalkışanlar arasında IBM'i görebiliriz bu arada, kurumsal sosyal ağ anlamında Lotus'un Türkçe dil seçeneğinin yakın zamanda hizmete girebileceğine dair bir konuşma geçmişti Berlin'de IBM Lotus Almanya'dan birisiyle.

 3. Metin Kahraman Metin Kahraman

  hurriyet.com.tr 'ye reklam vermeyi marifet sanan yatırımcılarla mı olacak bu iş onu merak ediyorum! Girişimcilerin yöneldiği bir alan yok ki, yanlış mı düşünüyorum. Yapıp yapabildiğimiz en güzel şey "yabancı çakması".. Mevcut projenin üstüne bir de forum ekle, al yeni domain, yap türkçe, oldu bitti. Biz girişim projesi yapmayı (modelleme, iş planı, teknik anlamda vb..) biliyor muyuz? Kaç kişi biliyor veya bildiğini sanıyor! Şimdi herkes itiraz edecek, çok iyi yazılımcılar var, grafikerler var, satışçılar, pazarlamacılar, proje yöneticileri var vs. diye.. Çekinmeyin, buyrunuz!

 4. bence şirketler henüz daha web 2.0 ürünlerini kullanabilecek durumda değiller. belki şirketlerin Mevcut kullandıkları teknolojilerle entegrasyon sağlanması durumunda kurumsal web 2.0 ürününüze belli bir pazar oluşturulabilir. Özellikle şirketlerde bir şeylerin web üzerinden çalışması insanlara korkutucu geliyor. Ya da şöyle bir örnek vereyim: google apps hizmetini türkiye de kaç firma kullanıyordur. Kardeşim bilişim firması sahibi olmasına rağmen bu servis ilk çıktığında kendisine böyle bir servis olduğunu ve bedava olduğunu söylediğimde kendisi ile kavga etmiştik :).Çünkü bu ücretsiz servisi şirketlerin kullanmak istemeyceğini düşünüyordu. Bir de google sites çıktı ama o daha yeni.

 5. Murat Cantürk Murat Cantürk

  Ben bir firmanın E-Ticaret müdürüyüm ve sektörümüzde online ticaretin liderlerinden biriyiz. Sitemizi yenilemek için görüşmeler yapıyoruz. Bir çok firma bizi dinliyor ve isteklerimizi yapabileceklerini ve fiyatını bildiriyorlar. Ama kimse bizim istedikleirmizin dışına çıkıp, ufkumuzu açacak bilmediğimiz bizi şaşırtan şeyler sunmuyorlar. Yurt içi ve dışından sizler gibi konunun uzmanlarını okuduğumda diyorum ki acaba Türkiye'de bu işten para kazanan firmalar bizim kadar bile bu gelişmeleri takip etmiyorlar mı? Muhakkak takip edenlerde vardır ama kaç firmanın bütçesi bu firmalarla çalışmaya yeter. Belkide bu yüzdendir kurumsal anlamda firmaların kendi sitelerinde bu tarz uygulamaları hayata geçirememeleri.

  Bunlar benim nacizane görüşlerim. Kendi web sitemde bile yansıtamadığım bir konuda nasıl kurumsal bir çözüm talep edebilirim ki.

 6. Osman Küçükerdem Osman Küçükerdem

  Arda Bey kurumsal web 2.0 projelerinin ülkemizden neden çıkmadığı kısmını okurken birden içimden gülmek geldi...

  bu yaz reel sektörden bir çok müşterisi olan bir uluslarası danışmanlık firmasında çalışırken patronumuzun yayına hazırladığı "işletmelerde bilgisayar kullanımının önemi" kitabını gördüğümde yaşadığım şok geldi aklıma..belki ondandır bu içimden gelen gülümseme :)