Flickr artık sadece fotoğraf değil, video özelliği devrede!
Araçlar

Flickr artık sadece fotoğraf değil, video özelliği devrede!

Flickr.comDünyanın Facebook'tan sonra en popüler fotoğraf paylaşım platformu olan Flickr sistemine video özelliğini de dahil etti. Bu cümlemi okuyup "Facebook'tan sonra" tarafına şaşıranlar olabilir, ama gerçek bu.

Flickr'ın gerçekleştirdiği yenilik ile servisin Pro paket sahibi ücretli üyeleri fotoğraf paylaşımının yanında 90 saniyelik videolarını da paylaşabilecekler.

İlk bakışta 90 saniye çok kısa gelebilir, hatta fotoğraf paylaşımın yanında video paylaşmak Flickr'ı nereye götürür gibi düşünülebilir. Ancak Flickr'ın yaptığı açıklamada sunduğu örnekleri incelediğinizde aslında kullanıcıların önemli anlarını ya da kayifli fotoğraflarını 90 saniyelik bir video ile güçlendirdikleri zaman ne kadar farklı bir deneyim yaşattıklarını keşfedebiliyorsunuz.

Her ne kadar Flickr'ın sistemine video ekleyeceği haberi bir süredir konuşuluyor olsa da, kişisel olarak böylesine başarılı bir fotoğraf paylaşım servisi ile YouTube modelinde bir video servisinin birlikteliğini mevcut çizgide birarada hayal edememiştim. Daha açık anlatmam gerekirse, servisin odağının değişeceğini ve video servisi olmasının yaratacağı kirliliği düşünmüştüm (Gerçi tüm internet medyası bunu böyle düşünmüştü). Flickr beni bu hayal kırıklığına düşürmeden tam kıvamında bir video entegrasyonunu sağlayarak yine farklılığını ve değerini ortaya koymuş oldu.

Flickr Video

Yazımın başında da dediğim gibi video gönderme özelliği sadece ücretli kullanıcılara açık, ancak her kullanıcı gönderilen videoları seyretmekte özgür. Güzel bir fotoğraf anını, kendisini destekleyen kısa bir video ile bütünlemek inanın çok büyük keyif veriyor.

Ülkemizde bu modeli kolaylıkla uygulayabilecek üç fotoğraf servisi aklıma geliyor şu anda. İkisi Nokta'dan FotoKritik ve Negatif, diğeri ise Fotzilla. Neden sadece bu üçünü sayıyorum derseniz, Negatif ve FotoKritik'in İzlesene gibi bir kardeşi, Fotzilla'nın ise Zaplat gibi bir kardeşi bulunuyor. Flickr'ın sağladığı yeniliği denerler mi, orasını tam bilemiyorum.

Yorumlar (8)
 1. Erhan, yazıda da bahsettiğim buydu aslında. Odağını kaybettiğini düşünmüyorum. Sonuçta insanların paylaştıkları fotoğrafların ruhunu daha iyi yansıtmalarına kısa 90 saniyelik videolar ile destek veriyor.

  Bir sahil kasabasını fotoğraflarken, mekanın kısa bir videosunun kattığı değer bence yüksek oluyor.

 2. Yalçın Pembecioğlu Yalçın Pembecioğlu

  Dijital makineler çıktığında herkes mükemmel görüntüleri yakalayabilir oldu. Herhangi bir anda deklanşöre 20 kere bastığınızda elbet bir kare güzel çıkmış oluyor yeni düzende. Depolama sorunu da artık eskisi gibi dert olmadığından beri tüm dijital kameraların kısa filmler çektiğini de biliyoruz. Yani babam torununun doğumgünü fotoğraflarını çekerken pasta üfleme anını video olarak kaydedebiliyor. O zaman bu odak kaybetme midir? Hayır, odağın kendini doğru bir şekilde yeniden tanımlamasıdır. Bence çok güzel bir şey yapmış Flickr ve Pro hesabı ilk defa cazip göründü bana.

 3. Bende Flickr'nin video ekleme özelliğini, hesabı

  bulunanlara sunmasında iyi karar olduğu kanısındayım.

  Fotoğrafçılıkla pek aram yoktur ama videoyu izlediğimde başlarken bir makro çekim verilmiş ve gerçekten de harika.

  Yalnız video çok ağır yükleniyor.

  90 saniyede bu işi bilen adına anlatılacak çok şey vardır.

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Flickr'ın odağını kaybetmesini yadırgadım.

  Bence kendini bu şekilde yenilemesi şaşırtıcıydı.

  Sadece fotoğraf çekme teknikleri hakkında videoların eklenmesine izin verilseydi, emin olun aynı şekilde düşünmezdim.

  Sizce?

 5. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Kullanıcının bunu algılaması için umarım doğru sunumlar yaparlar, böyle olursa tabii ki inanılmaz eğitici/faydalı olacaktır. Ve değer katar projeye.

  Ama süreci izleyeceğiz, umarım diyebiliyorum; bu başarılırsa çok takdir ederim.

 6. Hasan Toprakkaya Hasan Toprakkaya

  Flickr'in video ekleyebilme özelliğini sadece pro hesabına sahip kullanıcılara açması çok stratejik bir karardır. Çünkü pro hesabı sahibi kullanıcılar flickr'i özümseyen ve benimseyen kişilerdir. Bu nedenle eklenecek videoların flickr'in çizgisini bozmayacağı inancındayım.

 7. Resimler Resimler

  Aslında Resim denince akla flickr geliyor odagını kaybetmek şu yönde yarar saglar gelişen ag yapısında artık siteler tek başına bir anlam yükleyemiyor.

  Video ve Resim arasındaki baglantıyı düşünecek olursak bu yöne bir hamle gayet olgun bir davranış şekli oluyor.