İTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü'nden E-Fikrim Proje Yarışması
Etkinlikler

İTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü'nden E-Fikrim Proje Yarışması

E-FikrimİTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü tarafından organize edilen ve ülkemizin önde gelen internet şirketleri tarafından desteklenen "E-Fikrim Proje Yarışması" için başvuru süreci devam ediyor.

18 Nisan'a kadar sürecek olan başvuru süresince Türkiye'nin tüm üniversitelerinden ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yarışmaya internet tabanlı iş fikirlerini gönderebilirler ve aralarında GittiGidiyor, Embrio, Nokta, YemekSepeti gibi önemli şirketlerden kurucu ve yetkililerin olduğu jüriye sunumlarını yapabilirler.

Yarışmanın ana amacı iş fikirlerini hayata geçirmiş değerli jüri üyeleri ile fikir sahibi öğrencileri biraraya getirmek ve bu iki taraf arasındaki köprü görevini görmek. Fikir sahipleri için tecrübeli girişimcilerin önerilerinin değerli olacağı kesin ve sağlanacak bağlantı ile de öğrencilere bir fırsat doğabileceği ortada.

Fikir sahipleri eğer finale kalabilirlere sunumlarını 3 Mayıs günü gerçekleştirilecek olan "E-Fikrim Günü" kapsamında yapacaklarmış.

Bunun yanında yarışmada finale kalan ve sunum yapmaya hak kazanan fikir sahipleri arasından dereceye girenlere ödül olarak (1.) dizüstü bilgisayar, (2.) cep bilgisayarı ve (3.) cep telefonu veriliyor olacakmış.

Fikir sahibi öğrencilerin Türkiye'nin önemli şirketlerinin yetkilileri ile biraraya gelmesi için değerli gördüğüm E-Fikrim yarışmasına yazımın başında da belirttiğim gibi katılım için yaklaşık son 1 haftanın içindeyiz. Eğer bir iş fikriniz varsa önemli görüşler alabilmeniz ve fikrinizi oldukça değerli üçüncü şahısların gözünden değerlendirebilmeniz için başvurunuzu yapmanızı öneririm.

Yorumlar (16)
 1. Deniz Bakar Deniz Bakar

  @Onder Eren

  Öyle bir link yok haklısın. Çünkü iyi bir fikri olduğunu düşünen böyle bir yarışmaya katılmayacağı için hayata bu yöntemle geçirmek de mümkün olmayacaktır.

  Mucit çocuklar yarışması olabilir ama mucit girişimci yarışması olamaz :) Buna benzer birşey olmuş bu yarışma.

 2. Onder Eren Onder Eren

  Sadece bugüne kadar bu yarışmalardan çıkan ve hayata geçmiş, başarılı olmuş veya olamamış (önemli değil) bir proje var mı çok merak ediyorum. Böyle yarışmaların yapılması gerek ama ne oranda fayda sağlıyor sorusunu da sormak gerek. Varsa linkler merakla bekliyorum.

 3. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  Çok kaliteli iş fikirlerinin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Yastık altında bekleyen birçok fikir proje planına dökülüyor olacaktır.

  Lakin böyle bir yarışma için geç bile kalındı. Fikir babasını tanıdığım için söylüyorum. Çok daha önce düzenleniyor olabilirdi.

  Bu ve benzer yarışmaların devamı dileğiyle,

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @genel, mutlu haber

  Öncelikle Duygu Güzer ve Emre Güzer'e ömür boyu mutluluklar diliyorum.

  Her şeyden önemli olan en büyük projeyi başarıyla ve mutlulukla gerçekleştirdiklerini bilmek inanılmaz bir güzellik. Bir yastıkta kocasınlar!

  Sonrasında da konuyla ilgili olarak; proje yarışmalarımızın bu kadar şık bir biçimde üniversitelerimizin içine kadar girdiklerini görmek umut verici.

  Sevgili Emre Güzer'in de dediği gibi fikirden projeye geçen süreçte şimdiden başarılar herkese.

  Uykusuz gecelerin sonu kesinlikle güzel yerlere çıkacaktır. Yolları şimdiden açık olsun.

 5. emrev

  emriyo gittigidiyor nokta nın yaptıgı işlerin hepsi zaten var olan siteler bundan 5 sene önce sadece ingilizce içierği olan yabancı sitelerin türkiyede açılmasından baska bişe değil bitanesinden bana şu site daha önce hiç yoktu diyebilirsin.Bu fikrim numarasını ilk microsoft cıkardı ve fikirleri toplayıp geliştirip satıyolar ben 8 senedir yazılım uzmanı olarak calısıyorum bu işleri bana öğretmessen sevinirim.Ben fikirler calınacak demedim gelişmiş ve yatırımsal anlamda büyükleri cıkacak anlamı olusturmaya calıstım ama yazıkkı bunu anlatacak kadar yazı yazmayı sevmiyorum.Ama nerden bilebilirim senin anlama kıtlığın oldugunu sen biraz internette araştırma yap ve daha önceki firma stratejilerini öğren buda onlardan biri.

 6. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Ekim Nazım Kaya

  Benim yorumum #3'te : ) Tabii ki böyle düşünmüyorum, aksine böyle düşünenlerin bir noktaya yoğunlaşmalarını ifade etmek istedim.

  İnandığınız bir projeniz varsa, o sonuna kadar sadece sizindir.

  Ancak siz bu fikri gerçekleştiren ekibin içinde hayallerinizle yer alırsanız o proje sizin projeniz olur.

  Yoksa zaten sizin projeniz değil sadece hayal ettiğiniz/aklınızdan geçen bir fikirdir. Proje detayda saklı :D

  Fikir/proje

 7. Eyvah Erhan sen de mi bu yarışmanın tuzak olduğunu düşünenlerdensin :)

 8. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Ekim Nazım Kaya

  "Kimse benim hayalimi benim getirebileceğim noktaya getiremez ama bir miktar zengin olabilir." e.e.

  ; )

 9. Deniz Bakar Deniz Bakar

  Biraz gerçekçi olmak gerekiyor. İş fikirlerin bu şekilde teşhir edildiği bir yarışma oldukça yanlış. Eğer amaç gerçekten öğrencilere destek olmak ise kapalı bir sohbet ortamında 1-2 internet girişimcisi ile fikir sohbeti yapmak daha doğru olurdu. Fikirlerin iş planı haline dökülmesi isteği amacın öğrencilere destek olmak olduğu konusunda belirsizlik yaratıyor.

  Bu yarışmayı görünce şaşırdım çünkü internet girişimcilerinden bir juri ekibi oluşturulmuş. Seçecekleri fikirlerden de iş planı istiyorlar. Sonra ne olacak peki? Bu belirtilmemiş. İnternetin açıklık felsefesine baştan ters bir model.

  Fikir sahibi ister öğrenci olsun ister iş adamı bunu başkalarına sunmanın ve iş planı hazırlayarak girişime başlamanın dünyada kabul görmüş standart yöntemleri var. Türkiye malesef bu konularda oldukça geriden geliyor. Olgunlaşmamış ekonomimiz ve rant getiren diğer yatırımlar, seed-funding, angel investing gibi alanlarda ileri gitmemize engel oluyor.

  Bu sitenin yürütücüsü olan Arda Bey'in(kendisini tanımıyorum) bu konuda bir girişimi var. Melek yatırımcı ile ya da benzer bir modellerle yatırım yapmak isteyenlerle fikir sahiplerini/girişim sahiplerini buluşturacak. Aracılık yapacak. İnanılmaz heyacan verici çünkü Türkiye'de, Amerika ve Avrupa standartlarında bir ilk olacak. İlk diyorum çünkü kurallarına göre bu işi yapmış, yapan hiçbir kuruluş ya da şahıs yok. (yaptığını iddia edenler var tabi ki) Türkiye dışında yapan Türkler olmasına rağmen, Türkiye'de yok.

  Fikri olan kişilerin, melek yatırımcılık (angel-investing), seed funding gibi konuları internetten araştırmalarını, akıllarına gelen herşey hakkında ingilizce dökümantasyon hazırlamalarnı ve en sonunda Türkiye'ye yabancı olmayan yatırımcılar için ingilizce Business Plan ya da exc. summary hazırlamalarını tavsiye ederim.

 10. Fİkirleri ucuz yolda bulup büyük paralar kazanmak için yapılmış tuzaktan başka bişe değil.İnsanların fikirlerini çalmak için birebir yol

 11. @tolga

  Embrio ya da GittiGidiyor ya da Nokta inanılmaz fikir yoksunuydu(!), bu tuzak(!) işlerine yarayacaktı ama sen şirketlerin bu oyununu(!) bozdun. Yüzlerce genç beyni fikirlerinin çalınmasından kurtardın(!). Tebrikler!

  Zaten memlekette hergün birbirinden yaratıcı ve özel fikirler hayata geçerken, hergün hepimiz yeni internet başarı hikayeleri dinlerken, birilerinin haksız kazanç sağlamasını engellemiş oldun. Büyüksün!

  Allah seni başımızdan eksik etmesin sivri zekalı, hayalperest, Türkiye'nin aydınlık geleceği olan genç dostum.

 12. zor olan fikri bulmak değil bir değere dönüştürmek. bunu başarabiliyosanız, başkalarının "o fikir benimdi" iddialarını susturmak çok kolaylaşıyor.

 13. Emrev yazdıklarından cok sey bildiğini görüyorum nedense.

  Bana söylermisin Embriyo,Giddigidiyor,Nokta bu şirketlerin şuan aktif olan işleri 5 sene önce neden ingilizceydi.Hepsini kendileri buldu dimi fikirden yoksunmu diyosun bitanesi sitesini yaz bana bu saydığın firmaların bu site daha önce hiç yoktu diye.Bu arada ben 8 senedir yazılım geliştirmeci olarak calısıyorum gelipte ondan kısa ve öz yazdım.Bu yarışmaların tarihi araştırıp öğren istersen kaç tane mağduru vardı daha önce bu stratejiyi microsoft uyguluyodu alıyodu parayla ödüllendirip telfini kendi üzerine alıp ondan sonra geliştirip global pazara sunuyodu.Artık yaratıcı fikir bulmak o şirketlerin kadrosuyla olacak bişe değil farklı iş beklentileri var bunuda en ucuz bu yolla elde edecekler.O yüzden gelipyte bana salak salak şeyler yazma gözünü seviyim.

 14. Paul Graham'den konuyla ilgili bir alıntı:

  An idea for a startup, however, is only a beginning. A lot of would-be startup founders think the key to the whole process is the initial idea, and from that point all you have to do is execute. Venture capitalists know better. If you go to VC firms with a brilliant idea that you'll tell them about if they sign a nondisclosure agreement, most will tell you to get lost. That shows how much a mere idea is worth. The market price is less than the inconvenience of signing an NDA.

  Another sign of how little the initial idea is worth is the number of startups that change their plan en route. Microsoft's original plan was to make money selling programming languages, of all things. Their current business model didn't occur to them until IBM dropped it in their lap five years later.

  Ideas for startups are worth something, certainly, but the trouble is, they're not transferrable. They're not something you could hand to someone else to execute. Their value is mainly as starting points: as questions for the people who had them to continue thinking about.

  What matters is not ideas, but the people who have them. Good people can fix bad ideas, but good ideas can't save bad people.

 15. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  Sevgili Erhan iyi dileklerin için teşekkür ederim :) gerçekten de içerisinde yer aldığım en zor projeydi.

 16. Universitede çok hızlı bir gençtim.o zamanlar sürüsüyle fikir üretiyordum sonra araştırdıgımda çoğu fikrin zaten yapılmış oldugunu goruyordum .

  Birgun böylebir yarışma ilanı gördüm , bursa sanayi odasının ve sanıyorum teknoloji holdinginde sponsor oldugu bi e-girişim fikriydi .

  15-16 sayfalık fikrimi iş planı çercevesinde yazdım .Bu iş planıda zaten ayrı bir konu ..bir öğrenci ne bilir iş planını , kullanılacak alanmış ,reklam bütçesiymiş vs..

  Fikrim şuydu :şu andaki superteklif.com un çok benzeri ,kullanılacara reklam yapılacak ve karşılıgında para odenecekti.Kullanıcıların para kazanacagıa zerre kadar inancım yok ama site sahibi olarak ben voleyi vuracaktım ...

  Sonuç ne oldu ?

  projem şeçilemedi ,sonra 1 sene sonra sanırım superteklifin hayata geçtigini gordum.

  Projem çalındı..

  Bu tür yarışmalar ,şunlar bunlar sadece uyanıkların sizin fikirlerinizi duymak için geliştirdikleri ,gençlerin hayalleri ile oynayan sistemler olarak görüyorum..