TTNetMüzik'de artık şarkıları indirmeden dinlemek de mümkün ama...
Analiz

TTNetMüzik'de artık şarkıları indirmeden dinlemek de mümkün ama...

"Ama..." dedim çünkü ben 10 dakika boyunca denememin sonucunda beceremedim. Sorun benimle ilgili olabilir mi? Elbette. Neden dinlemeyi beceremediğime gelmeden önce kısaca yeni özellikten bahsedelim.

Öncelikle Webrazzi'deki TTNetMüzik açılışı ile ilgili yazıya bir okuyucumun yazdığı yorumla biraz önce haberdar oldum TTNetMüzik'in bu yeni özelliğinden. Ben kendim inceleyip nasıl çalıştığını anlayamadığım için yorumda anlatılanları aynen aktarıyorum.

"Artık Müzikte dinlenebiliyor. streaming özelliği eklemişler siteye ve siteye üye olan tüm TTNet ADSL abonelerine açık. 50 şarkılık lsite yapabiliyorsun senin için saklıyor. Ayrıca bir sürü liste hazırlamışlar onları da dinleyebiliyorsun… Güzel olmuş."

Evet, yazıldığı gibi TTNetMüzik'de artık şarkıları bilgisayarınıza indirmek yerine web sitesi üzerinden de dinlemeniz mümkün(müş). Servis farklı şarkı türlerine göre hazır listeler sağlamasının yanında, dilerseniz sizin kendi listelerinizi oluşturmanıza da imkan sağlıyor(muş).

Gelelim ben neden bu özelliği kullanamadım.

Öncelikle login olmak için uzun uzun uğraştım. Haliyle ne kayıt adresi olarak zorunlu aldırıldığım "ttmail.com" adresimi hatırlıyordum, ne de seçtiğim parolayı. Sonuçta yaklaşık 10 deneme sonunda tutturdum.

Hazır şarkı listelerinden müzik dinlemek istedim. Firefox kullandığım için Media Player eklentisi yüklemem gerektiği söylendi. "Tamam" dedim, açık tabları ve Firefox'u kapattım, gittim eklentiyi yükledim, sonra herşeyi tekrar açtım. Listelere geldim daha birşey yapmadan karşıma bir mesaj kutusu fırladı "undefined" yazıyordu. Sonra bir şarkı listesi seçtim yine "undefined" kutusu çıktı karşıma. Sonunda bu sefer lisans yükleme kutusu çıktı, yazılanları okudum "Tamam" seçeneğini tıkladım lisansı yüklemek için ama yükleme yapılamadı. Yazılı olan olası nedenlere baktım hiçbirisi bana uymuyor. Tekrar denedim yine aynı şeyler oldu "undefined", "undefined", "lisans yükle", "Tamam", "yüklenmedi", "undefined", "undefined", "lisans yükle", "Tamam", "yüklenmedi"...

Sonunda hadi dedim Internet Explorer'a geçelim. TTNetMuzik.com açtım, tekrar giriş yapmak istedim ki, "aynı kullanıcı adıyla sistemdesin" gibisinden bir hata mesajı verdi. Nasıl yani dedim? TTNetMüzik tab'ı zaten kapalı olmasına rağmen içinde tüm diğer önemli servislerimin (Gmail, Bloglines, RTMilk, Google Calendar, Basecamp vs..) tab'larının açık olduğu Firefox'u kapattım, tekrar denedim, yine aynı hatayı aldım vs..vs..vs..vs.. Sonuçta TTNetMüzik için bu kadar uğraşma bana yetti, daha fazla zamanım malesef yoktu!

Bu arada unutmadan TTNetMüzik'den birkaç ay önce indirdiğim şarkılar (zaten bir daha da indirmedim) artık bilgisayarımda çalmıyor. Bugünkü lisans yükleme maceramda yazılanları okurken gördüm ki lisansın her ay yeniden yüklenmesi gerekiyormuş. Bu benim sorunumu kapsayan bir açıklama olabilir mi bilmiyorum ama eğer bir de böyle bir durum söz konusuysa işler gerçekten çok vahim.

Kısacası konuya dönecek olursam, TTNetMüzik'in yeni bir özelliği var. Artık site üzerinden şarkıları indirmeden dinleyebilir, kendi listelerinizi oluşturabilir ya da hazır listeleri yükleyerek seçilmiş şarkıları dinleyebilirsiniz.

Bu durumda bir ölçüde TTNetMüzik hali hazırda Türkiye'de bu alanda popüler olan iki servisle rakip konuma gelmiş oldu. Last.fm ve Musicopat. Last.fm kullanıcı kitlesi açısından TTNetMüzik hem ilginç gelmez hem de bu kullanılabilirliği ile tercih edilmez. Musicopat için bir rekabet durumunu düşünecek olursak da, çok aktif kullanmasam bile denediğim zamanlardan söyleyebilirim ki istediğin şarkıyı bulmam ve dinlemem 35 saniyemi alırdı. Tabi şarkıları dinlemek için herhangi bir lisans da yüklemem gerekmiyordu.

Bu arada dünyada bir şarkıyı internet üzerinden dinletmek için lisans yükleten başka servis var mı?

Yorumlar (4)
 1. Kaan Volkan Kaan Volkan

  Geçtiğimiz sene TTNet ekibiyle bu müzik projesi konusunda dinlio.com ekibi olarak bir kaç kez toplandık.

  Muhtelif toplantılarda kendilerine şunu anlatmaya çalıştık: "Bu iş, DRM, lisanslama, kullanım kolaylığı, site dizaynı, vs, vs entegre ele alınması gereken bir iş ve odaklanmış bir ekiple yola çıkılmazsa sonu hüsran olur.

  Bu kadar fazla parametreyi, içerik kıymetlendirmeden başlayarak (Tarkan'a verildiği söylenen ve % 45'i ödediğimiz vergilerden çıkan yaklaşık 2.0 mio USD de dahil) "merhaba, biz geldik, müzik indiriliyormuş, biz yapalım dedik..." diyerek yönetmek olmaz dedik...

  Ne acıdır ki, haklı çıktık. Olan da ülkemizde yeni yeni filizlenmekte olan dijital müzik endüstrisine oldu. Alexa'nın "düşüş eğrisine" (çakılış mı desem?) bakan "Marketing Manager"ları bu saatten sonra "digital music" konseptine nasıl ikna edeceğiz?

  Bizlere bu kadar güzelliği sunan sanatçılar, hak yönetimi konusunda bu kadar emek veren Meslek Birlikleri'ne yazık oldu.

  Şimdi son bir uyarı daha yapmak gerekiyor aslında, belki bu kadar garabetten sonra bir duyan olur. Kazara TTNet Haziran ayından sonra servisi "default" yani "varsayılan" olarak faturalar da, aboneden ayrıca bir onay alma gereğini duymazsa, Tüketici Mahkemeleri'nde epey bir vakit ve nakit harcayacak. Vakit kısmı önemli değil, sitenin dizayn, yönetim ve teknik altyapısına bakınca pek bir şey yapmadıkları aşikar da, nakit tarafın %45'ini vergilerimizden ödemelerine hakikaten bozulurum.

  Sevgiyle,

  Kaan Volkan

 2. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  Teknolojiden bihaber bir kurumda, teknolojiden bihaber bir devlette ne bekliyoruz ki?

  Lisansla gösterme ne yazık ki demode bir teknik olmakla beraber porno sitelerin videolarının dağıtılmaması için bir taktiktir. bu sayede videolarının paylaşılamayacağını akılları sıra garantilemiş oluyorlar. Haberlerinin olmadığı şey ise, bu rahatsız edici teknoloji kırılabiliyor, hiç yoktan kesin bir engel oluşturmuyor medyaların kopyalanması için.

  Sanırım TTNetmüzik'i deneyemeyen şanslı kitleye dahilim ben de. Bir kere yeltendim, benden adsl numaramı isteyip, üstüne üstlük bir de ttmail uzantılı bir e-posta isteyince delirdim kapattım. kullanıcı dostu bu olsa gerek, kullanıcıyı duygulandırabilmek: delirtmek.

  Şimdi şimdi geliyor aklıma. Bu amcaların bir zamanlar dağıttığı @ttnet.net.tr uzantılı eposta adresleri vardı. Onlar n'oldu? Hala bendedir sanırım " [email protected] " şeklinde (evet baştaki sadece nokta) bir eposta adresi almıştım. Ne hikmetse hiç bir art niyetim olmamasına rağmen tüm .'lı eposta adreslerine gönderilen epostalar bana da geliyordu! Ciddiyim, örneğin [email protected] adresine birileri dosya göndermişse görebiliyordum, bana da geliyordu. Pek ilgimi çekmemiş olacak ki şu ana kadar unutmuştum bile.

  İşte böyle bir teknoloji devi bize bu hizmeti sağlıyor. İşte böyle bir teknoloji bilgisine sahip devlet bir küçük video yüzünden koskoca bir oluşumu yasaklıyor.

  Ne de olsa teknoloji kimin umurunda?

 3. @Eren Emre KANAL

  "[email protected]" ile ilgili anlattıklarınızdan sonra kendime gelmeye çalışıyorum. İnanılmaz gerçekten. :)

 4. Yalçın Pembecioğlu Yalçın Pembecioğlu

  Bu ayki faturamda TTNetMuzik için 4,5 YTL'lik bir bedel görünüyordu. Benim de bu kafamı karıştırdı. Arda'nın yazısındaki gibi, tam olarak üye olmayı bile başaramamıştım oysa.