FriendFeed'den Changelog devrimi
Genel

FriendFeed'den Changelog devrimi

İnternetin iş terminolojisine her gün devrim niteliğinde bir yenilik daha ekleniyor. Bugün, geçen günlerde hakkında yazı yazdığım FriendFeed'in yeni bir uygulamasıyla karşılaştım; Changelog.

Friendfeed yaratıcısı eski Google'lı Paul Buchheit kendisinden beklenen büyük adımları bir bir herkesin gözünün önünde atacağa benziyor. Son fikri olan Changelog, FriendFeed kaynak kodunda yapılan değişikliklerin tüm dünyadaki yazılım mühendisleri ve kullanıcılarla paylaşıldığı blog. Şirket başlattığı bu uygulama sayesinde ilerleyen dönemlerde tüm şirketlerin kullanıcılarına karşı daha saydam ve sorumlu olduklarını ifade edecek olan changelog fikrinin ateşleyicisi oldu.

Kullanıcıyla etkileşim sağlayan uygulamalardan bir kaçını daha birlikte sıralayabiliriz. Ben aklıma gelenlerden ve notlarımdan bir kaçını kısa kısa paylaşacağım. Geçen günkü yazımdaki katkınızdan sonra Webrazzi yorumcularıyla birlikte çok sesli olarak daha geniş içerikler üretme fikrini kalıcı bir kullanıcı deneyimine dönüştürmemizi isterim.

OpenDNS Domain Tagging - Kullanıcının eklediği siteleri, yine kullanıcının oylamasına sunarak bu şekilde bir kategorilendirme sağlandı. Örneğin A kullanıcısının Blograzzi'ye sağlık kategorisinde bir blog eklemesi, sonra bir kaç kullanıcının olumlu ya da olumsuz oylarıyla bu sitenin gerçekten hangi kategoriye ait olduğu belirlenmiş olması.

OpenDNS Idea Bank - Kullanıcıya site hakkındaki yeni fikir ve önerilerini herkesin önünde paylaşıma açması ve oylamaya sunması sağlandı; digg tarzı oylama sayesinde genel yön belirlenerek, kullanıcının en sıcak istekleri ya da en ilginç fikirleri uygulamaya sokulmuş oldu.

Facebook Translation - Bildiğiniz gibi Facebook önce İspanyolcaya daha sonra da yakın zamanda Almancaya çevrildi. Özel davetiye sistemi sayesinde binlerce kullanıcının katkısıyla Facebook kısa zamanda tercüme edilebildi. Sırada Rusça ya da Türkçe olacağını tahmin ediyorum. MySpace'in yerelleşme atağından önce bir hamle yapılması mantıklı olacaktır. Bunu düşünemezlerse sırada Japonca var.

Bunların dışındaki uygulamalar sizlerin örnekleriyle çoğalacaktır. Yakın zamanda sitelerin ve tüm servislerinin halka açık sayfalarında "edit" tuşları görürsem hiç şaşırmayacağım. Mesela bir gün uyanacağız; sık kullandığımız herhangi bir sitenin logosunun sağ üst köşesinde düzenleme tuşu göreceğiz. Sonra da bizim tasarladığımız en çok oylanan logo bir yenisi eklenene kadar orada kalacak. Neden olmasın?

Not: Google son zamanlarda düzenlediği Doodle4Google'da neden daha eğlenceli şeyler denemek yerine, hala eski mektup yollamalı televizyon programlarını anımsatan bir logo tasarım yarışması düzenledi. Daha doğrusu arkadaşlarımızın elinde olan imkanlarla zaten yapabildekleri fikirleri olan Googlebizelogoyapsana'nın klonunu yaptılar. : ) Unutmadan bunun da altını bir kez daha çizelim.

Yorumlar (9)
 1. Arikan Arikan

  Erhan sağol. Şimdilik sağda solda bulacağın RSSler var, ama bakarsın trene atlarım ben de. Bu arada ilgilenirsen bir suredir http://twitter.com/arikan kullaniyorum.

  Ayrıca yeni YouTube Platformu üzerine bir yazı beklerim sizlerden, gelişmeleri nasıl yorumlaycaksınız merak ediyorum.

  http://www.dugumkume.org/youtube-platformu-ile-yeni-nesil-televizyonculuk/

 2. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @arikan

  yazınızı dün okumuştum, friendfeedfeed(iki feed var) kurgusuz alelacele ortaya atılmış muzurca bir fikir.

  ---

  ayrıca iki noktadan yaklaşmak istiyorum.

  -naif cevaba ek olarak; kullanıcı içerik de alıyor demeliyiz.

  -bildiğiniz gibi google reader'la kapsamlı özgün içeriğe doğrudan ulaşılıyor, fakat friendfeed'de ulaşıp ulaşmamak sizin kontrolünüzde.

  ---

  önceki yazılarınızda yer alan "güne beslemeyle başlamak" : ) ifadenize katılıyor, aynı zamanda aa kim ne yapıyor merakıyla yeni bir şeyler yakalamak da gayet eğlenceli ve hızlı geldiği için friendfeed kullanıyorum. (iletişim kurmak daha kolay, yorumlamak keyifli, yeni insanlar tanıyabiliyoruz, vs..)

  ---

  sonuç olarak: bire bir denemek isterim. burak bey sizi friendfeed'den takip etmek istiyorum. : )

 3. Arikan Arikan

  Bu tür haberler verirken bir noktayı atlamamanızı tavsiye ederim. Bütün bu "user generated content" yani kullanıcı tarafından üretilen içerik karşılığında kullanıcı ne alıyor?

  Naif cevap: servis alıyor!

  Esas cevap: Servisin kullanıcıya ne verdiği ile kullanıcının servise ne verdiği arasındaki oran belirsiz.

  Bu belirsizlik özellikle etkin kullanıcı ("power user") dediğimiz kitleleri daha fazla etkiliyor. FriendFeed ve benzeri serisler hakkında şöyle bir yorum yazdım:

  Sosyal Ağ Hortumlaması

  Sosyal Ağ Hortumlaması

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @s

  “çeşitli stardartlara sahiptir” açıklaması senin yorumunun içinde 7. satırda geldiğin son noktanın yazıya dökülmüş “en kısa” halidir. “çeşitli” ifadesi zaten @2'deki açıklamamda yer alıyor; yani aynı şeyi söylemişsin benimle aslında; "herkes kendi belirler standartını" - ama bu dediğin gibi “standartı falan yoktur” anlamına gelmez…

  ---

  devrim kısmı için de kısaca şunu söyleyeceğim. neyin devrim olup olmayacağını çoğu zaman yaşarken fark etmezsin. bu yüzden sabırlı olmanı diliyorum, vizyonuma güvenmek ya da güvenmemek senin kendi kararındır.

  ---

  teşekkürler yorumun için.

 5. John Titor John Titor

  burada kodlar uçuşmamalı bence. webrazzinin çizgisi bozulmasın. lütfen .

 6. erhan, teknik kısımdan zerre anlamıyor olmalısın, bu kadar standart bir prosedürü devirim mevrim diye nitelendirecek kadar heyecanlanmışsın.

  Açık kaynaklı projelerde yayınlanan changelog’lar yazılımcılar tarafından bilinen bir paylaşımdır ve çeşitli standartlara sahiptir.

  standarda filan sahip değildir, daha doğrusu geliştiricinin standardı neyse odur. biri çıkıp "ben changelogumu arapça harflerle latince yazıcam" derse, standart o olur. Changelog'un illa kod parçacığı içermesi gerekmez.

  ha, iyi bir şey mi açık olması? evet, iyi tabi. Ama gel gör ki zaten sansürlü bir changelog, e hal boyleyken biraz daha bekleyip bloglarından ne yaptıklarını derli toplu bir halde görmek daha iyi.

 7. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Detay:

  Açık kaynaklı projelerde yayınlanan changelog'lar yazılımcılar tarafından bilinen bir paylaşımdır ve çeşitli standartlara sahiptir.

  Genel kullanımda olan bir site yine genel kullanımda olan bir paylaşım ortamında yenilikleri hakkında ipuçları vermek istemeyeceği için bu bilginin tamamını paylaşmayacaktır. Friendfeed de aynı şekilde çoğu girişini yayınlamayacaktır.

  ---

  Ayrıca; aşağıda örnekte görüldüğü gibi programlama dilinde olan changelog formatı, friendfeed'de ingilizce düz yazı olarak yer alacaktır.

  ---

  açık kaynaklı projelerde örnek format:

  1999-02-23 Tom Tromey [email protected]

  * cplus-dem.c (consume_count): If `count' is unreasonable,

  return 0 and don't advance input pointer.

  And then, in `consume_count' in `cplus-dem.c':

  while (isdigit ((unsigned char)**type))

  {

  count *= 10;

  count += **type - '0';

  /* A sanity check. Otherwise a symbol like

  `_Utf390_1__1_9223372036854775807__9223372036854775'

  can cause this function to return a negative value.

  In this case we just consume until the end of the string. */

  if (count > strlen (*type))

  {

  *type = save;

  return 0;

  }

 8. Oğuzcan Şahin Oğuzcan Şahin

  Bu amcamlardan daha çok proje çıkacak bence, sabırsızlıkla bekliyorum projelerini acaba daha ne planları var çok merak ediyorum :)

 9. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @arikan

  friendfeed'de arikan isminde imaginary bir karakter yarattım, feed'lerinizi orada topladım : )

  siz gelmesenizde takip edebilirim yani ; )

  youtube hakkında çok güzel bir açıklama yapmışsınız, çok önemli bir gelişme gerçekten. en yakın zamanda analizlerimin birinde yer vermek istiyorum ben de.