Nokta'dan Arabalar.com geliyor!
Bilgi Kaynakları

Nokta'dan Arabalar.com geliyor!

Nokta'nın Türkiye internetine getirdiği soluk sanırım tartışılmaz. Şirketin bana kalırsa kendi geliştirdiği en değerli servisi olan Sinemalar.com'un yılların popüler sinema sitelerinden BeyazPerde ve Sinema.com'u rekabette zorlar duruma geldiğini ve kendi alanında liderliği ya yakaladığını ya da yakalamasına çok az kaldığını yapmış olduğum çalışmalardan görebiliyorum.

Kullanıcı tarafından üretilen içerik konusunda Nokta'nın sahibi olduğu servisler sayesinde edindiği tecrübeyi farklı konularda yeni servislere de aktarması gerektiğine inanan birisi olarak şirketin önümüzdeki günlerde yayına alacağını öğrendiğim yeni bir servisi hakkında bilgi vermek ve ilk ekran görüntülerini paylaşmak istiyorum.

Öncelikle yeni servisin adı Arabalar.com olacak. Adından da anlaşılabileceği gibi otomobil meraklıları için hayata geçirilecek olan servis kullanıcıların sağladığı içerikle gelişiyor olacak. Bir tür Sinemalar.com'un otomobil versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Arabalar.com

Kullanıcıların içerik oluşturabilmesinin yanı sıra seçtikleri otomobillerle site içinde kendi garajlarını, yani bir nevi kendi otomobil sayfalarını oluşturmalarına da imkan tanıyacağını öğrendiğim Arabalar.com'un bir bilgi ve paylaşım servisi olacağını da özellikle belirtmek isterim. İlk duyduğumda ikinci el araç işine girildiğini sandığım için herkesin benim gibi düşünmesini ve yanılmasını istemem :)

Arabalar.com

Servisin Sinemalar.com'daki Sinepedi gibi bir Otopedi bölümü olacağını da ayrıca belirtmek istiyorum.

Arabalar.com çok kısa süre içinde yayına gireceği için burada detaylı olarak anlatmak yerine, kullanıcılarının kendilerinin analiz etmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Yazımın başında da belirttiğim gibi Nokta'nın en iyi yaptığı işlerden birisinin kullanıcı tarafından üretilen içeriği yönetmek olduğunu düşündüğüm için Arabalar.com'un da Sinemalar.com başarısını yakalayacağına inanıyorum. Şirketin ilerleyen dönemlerde bu konsept ve sistemde farklı servisleri de geliştirerek farklı kategorilerdeki içerik havuzunu genişleteceğini tahmin ediyor ve umuyorum.

Yorumlar (6)
 1. Web Girişimcisi Web Girişimcisi

  nokta'nın, Youtube'a Türkiye'den erişimin kapandığı dönemde izlesene.com'un ziyaretçi sayısının arttığını açıklaması ile devam eden agresif iletişim stratejisi ile gündemde olduğu bir dönemde yeni bir girişimi duyurmaya hazırlanması, önümüzdeki dönemde nokta ile ilgili daha çok konuşacağımızı gösteriyor.

  Arda Kutsal'ın "nokta‘nın en iyi yaptığı işlerden birisinin kullanıcı tarafından üretilen içeriği yönetmek olduğunu düşündüğüm için" yorumuna katılmamak mümkün değil. nokta'nın kullanıcıları içerik üretmeye teşvik eden modelinin sinema, otomobil dışında 1 - 2 alanda daha başarılı olacağını düşünüyorum. Sanırım Kutsal'ın "farklı servisleri de geliştirerek farklı kategorilerdeki içerik havuzunu genişleteceğini tahmin ediyor ve umuyorum" cümlesini de bu alanlardaki yatırımlarını 1- 2 yıl içinde duyabileceğiz olarak anlamak gerekir sanırım. Yeni girişimcileri engellememek için ayrıntıya girmeyi doğru bulmuyorum. Ancak girişimcileri kısa vadede pek de iyi bir gelecek bence beklemiyor.

  nokta'nın başarısının mevcut girişimciler ve bu alanlara girmek isteyenler için dezavantaj olacağı düşüncesinden yola çıkarak, Sinemalar.com'un sadece BeyazPerde ve Sinema.com‘u değil sektördeki diğer bağımsız küçük girişimleri de zorladığını unutmamak gerekiyor. Önümüzdeki dönemde mevcut girişimlerde konsolidasyon ve daha geniş içerikli (sanat, eğlence, kent portalları gibi) konulardaki girişimlerle birleşmeler bekliyorum. Yeni girişimlerin ise kısa vadede başarı beklentisi olmayan girişimler veya imdb gibi uluslararası girişimler olabileceğini düşünüyorum. Bugünlerde imdb'nin Türkiye'ye erişiminin kapanması için de bazı denemeler vardı di mi. Şu dakikaya kadar başarılı olmadı sanırım.

  Otomotiv sektöründeki reklam pazarı, ana üretici firmaların ürün - marka reklamları, Bridgestone, Petrol Ofisi gibi şirketlerin ürün ve kampanyaları yoğunlukta. Reklamverenler, tercihlerinde arabalar.com'u 1. -2 sırada koyacaktır. Bu nedenle neasneap'in yorumunun " çok iyi bir gelir kaynağı olacaktır nokta için. " kısmına katılmakla birlikte Google Adsense kısmına katılmıyorum. Katılmama nedenim de sektördeki büyük reklamverenlerin Adsense'te yüksek fiyatlı reklam vermeyi tercih etmemeleri. Sektör basınında ticari araç yoğunlukta olmakla birlikte bugüne kadar Internet'te yoğunluk otomobilde.

  Kutsal'ın "İlk duyduğumda ikinci el araç işine girildiğini sandığım için herkesin benim gibi düşünmesini ve yanılmasını istemem" yorumundan yola çıkarak, Umut Akyol'un "ikinci el ilanda da belki neredeyse tekel olan Aydın Doğan vs. menşeili yayınları belki kırabilirler. >> yorumunda kısmen yanıldığını düşünüyorum. Arabalar.com'un, Doğan Yayın Holding'in 2. el ilan pazarını sarsmasa da iyi bir editöryal içerik olursa Hürriyet Oto Yaşam Gazetesi ve ekonomi sayfalarındaki gücünü kırması halinde yazılı basının önemli bir kalesi de fethedilmiş olacaktır. Arda Kutsal'dan bu fethin süresi ile ilgili de bir yorum duymak isterim.

 2. Çok sıradan olmuş, hiç beğenmedim. Bu haliyle Nokta ile özdeşleştirmek zor olacak.

 3. Neasneap Neasneap

  Nokta A.Ş. her zamanki gibi bir nokta atışı yapmış görünüyor. Şu an pazarda edindikleri birikim ve bilinirlik sayesinde bu yeni servisleri de çok kolay bir şekilde kullanıcıya ulaşacak ve web 2.0 mantığı kullandığı için her geçen gün büyümeye devam edecektir.

  Ve sadece arabalar üzerine içerik olacağı içinde google adsen olsun, kendi servisleri virgül aracılığıyla olsun çok iyi bir gelir kaynağı olacaktır nokta için.

 4. Kokulusilgi Kokulusilgi

  Nokta A.Ş. gerçekten web'e çok iyi yatırımlar yapıyor. Bu alanda Türkiye'nin en güçlü markalarından biri olmuştur. Bana kalırsa en güçlüsüdür. Fakat ben Nokta A.Ş. den daha farklı bir servis bekliyorum. Genel servislerin dışında farklı bir projeyle adından ciddi derecede söz ettireceğini düşünüyorum. Arabalar.com'u sadece otomobil tanıtımları için kullanacaklarını bende düşünmüyor. Eminim ilerleyen haftalarda 2.el otomobil bölümüde açılacaktır. Arabalar.com'un tasarımını ise çokta sevemedim açıkcası. Hoşuma gitmeyen çizgiler mevcut.

  Ne diyelim, bekleyip göreceğiz.

 5. Umut Akyol Umut Akyol

  Arabalar ilgi alanım olduğundan dolayı, bu alan adını aralıklarla kontrol ederdim, 2-3 hafta önce arabalar.com'un yapılacagını fark etmiştim. :)

  Tasarıma göz atmak ve siteye test etmek için ana sayfaları çalışmıyor fakat www.arabalar.com/markalar adresinden yararlanabilirsiniz. Güzel bir site ve içerik olacak, ikinci el ilanda da belki neredeyse tekel olan Aydın Doğan vs. menşeili yayınları belki kırabilirler.

 6. İşitme Kaybı İşitme Kaybı

  Nokta,ne yapsa başaracaktır.Çünkü hepsinin ne kadar hırslı,azimli olduklarını biliyorum.

  Şans hep onlardan yana olsun...