Bugün Web 2.0’a emek veren kadınların da günü!
Arama
Genel

Bugün Web 2.0’a emek veren kadınların da günü!

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü! Kadının günü bugün; annemin, komşumun, arkadaşımın ve dolayısıyla hepimizin günü! İnsanoğlunun varoluşsal çelişkisinde erkeklerden çok daha fazla seçime zorlanan, sınırlanan ve yorulan kadınlarımızın günü…

Ve tabii ki web 2.0’a emek veren kadınların günü!

Bir kaç gündür bu günü yakalamaktan öteye geçebileceğim bir araştırma yapıyor; Türkiye’deki kadınların web 2.0’ın neresinde olduğunu ve olması gerektiğini sorguluyorum. Bugüne özel olarak; yurt dışındaki web 2.0 projelerinde kadınların rolü ne, hangi projelerin içinde yer alıyorlar; yakalayabildiğim kadarıyla sıralayacağım.

Mary Hodder – Web üzerindeki videoların bir portal üzerinde bulmamızı sağlayan video arama sitesi Dabble‘ın kurucusu, hala geliştirilmekte olan sitede 45 milyonu aşkın video bulunuyor. Videolar; metadata’lar sayesinde web üzerinden toplanıyor ve bu şekilde etiketleniyor.

Elaine Wherry ve Sandy Jen – Günde milyonlarca kullanıcısının 100 milyonu aşkın masajlaşmaya ulaştığı Meebo‘nun kurucuları.

Joyce ParkFriendster geliştiricisiyken kendi blog’unda şirket hakkında eleştiriler yaptığı için kovulması; Web 2.0’ın şirket alışkanlıklarını nasıl değiştirdiği konusunda gösterilen örneklerden. Renkoo isimli web projesine yatırım bekliyor bugünlerde. Proje farklı ya da aynı sosyal ağlarda yer alan kullanıcıların tüm aktivitelerinin organize edilmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor. “Nerede ve ne zaman buluşuyoruz” sorusuna yanıt veriyor.

Emily ChangReadWriteWeb, Gigaom, Six Apart, StyleHive, vb.. onlarca başarılı projenin danışmanlığını yapan IdeaCodes şirketinin kurucularından ve bol ödüllü bir tasarımcı.

Mena TrottTypePad ve LiveJournal‘ın arkasında olan Six Apart’ın kurucusu, en hızlı büyüyen şirketler listesinde ve de yılın insanları listelerinde yer almış bir stratejist.

Gina Bianchini – Netscape’in kurucularından olan Marc Andreessen ile Ning‘in kurucularından. O, sosyal ağ kavramını özgürlükle buluşturan Ning’in arkasındaki beyin.

Hatırlayamadıklarım ya da gözümden kaçanlar olmuş olabilir; son olarak da Google yönetim takımında 10’larca kadının yer aldığını vurgulamak istiyorum.

Türkiye’de tanıma şansı bulduğum web 2.0 dünyamızın isimlerinden Aygül Pembecioğlu, Aslı Özyağmur Buyurgan ve Şule Özmen‘i bu konudaki fikirlerini, tecrübelerini paylaşmak için kürsüye davet ediyor – onlara varlıkları için teşekkür ederken- tüm kadınlarımızın gününün de onlarla baraber anlama kavuşmasına diliyorum.

Diğer isimleri de artık web 2.0’ı ve yenilikleri yorumlarken aramızda görmek istediğimi söylemeden geçemeyeceğim; erkek egemen bir web 2.0’a karşı olduğumun altını çiziyorum bu şekilde galiba, feminist 2.0’a adım çıkmadan; sözü yorumlara ve kürsüye bırakıyorum. : )

Sizce ülkemiz kadınlarının web 2.0’daki konumlanması nasıl olacak ve neler katacaklar?”

Yorumları GösterYorumlar Gizle (15)
 1. neasneap dedi ki:

  Kadınlar olmazsa olmaz…

 2. fmo dedi ki:

  Pownce lead developer Leah Culver var… ben özellikle bu arkdaşın geçmiş kadınlar gününü kutluyorum.

 3. YuSuPh dedi ki:

  Mitchell Baker’ı nasıl unutursun? Mozilla’nın CEO’su ve bugüne gelmesini sağlayan en parlak fikirli insanlardan.

 4. Erhan Erdogan dedi ki:

  @fmo, @YuSuPH
  “Hatırlayamadıklarım ya da gözümden kaçanlar olabilir.” satırına eklenti yapmak istedim yorumunu okuyunca : )
  “Hatırlayamadıklarım ya da gözümden kaçanlar olabilir. Hatta bir kaç ismi atlar da yazmazsam okuyucularımız gelir güzel güzel örneklerle içeriğimize katkıda bulunabilir. : )”

  Hani derler ya; gözünün önündekini göremezsin. Mozilla aşığı olarak; Mozilla’ya çok gömülmüşüm ben de sanırım : )
  Daha nice güzel örnekler vardır kesinlikle.
  Bundan sonraki yorumlarla konuyu zenginleştirip, Türkiye’den isimleri de eklemeniz harika olacaktır.

  Teşekkürler katkın için.
  Web 2.0 niye var değil mi ; ) Sayenizde, Türk interneti güzel yorumlarınız ve fikirlerinizle çok daha güzel olacak, oluyor da her gün.

 5. öhöm öhöm türk web 2.0 dünyasında ismim geçtiği için çok teşekkürler 😀

  neresindeyiz, neresinde olmalıyız… “içindeyiz” desem çok mu kıvırmış olurum? ;))

 6. Flickr’ın kurucularından Caterina Fake’i de bu liste içine ekleyebiliriz sanırım.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Caterina_Fake

 7. Erhan Erdogan dedi ki:

  @Aygül Pembecioğlu
  Aygül Hanım sosyal içerikli mesajınızı bekliyorum bir bigucan olarak : )

 8. Erhan Erdogan dedi ki:

  @yalçın pembecioğlu
  Pownce – Leah Culver, Mozilla – Mitchell Baker, Flickr – Caterina Fake…

  Liste uzayacak ; ) Süper!

 9. Onder EREN dedi ki:

  myyearbook.com’un yaratıcısı Catherine Cook’u da eklemek lazım (18 yaşında olmasına da dikkat çekerek)

 10. banu soysal dedi ki:

  micki krimmel’de sayılır mı acaba http://www.worldchanging.com/bios/micki.html

 11. Erhan Erdogan dedi ki:

  @banu soysal
  revver referansı varsa sayılmalı diye düşünüyorum. blog’unda sadece del.icio.us linklerini paylaşması dışında benim için sorun yok : )

 12. Uğur Özmen dedi ki:

  Türk hanımlar arasında Elvan Konedralı’dan bahsetmek gerekir diye düşünüyorum. En azından birçok e-oluşumda yıllarca yöneticilik yaptı.

 13. Erhan Erdogan dedi ki:

  @Uğur Özmen
  Elvan Konedralı’nın yöneticilik yaptığı çalışmalardan deppo ve hemalhemsat’ı yakalayabildim. Türkiye’de kim ne yapıyor, hangi site hangi ekibin çalışması bulmak ve bilmek için ayrıca bir arge gerekiyor?! 🙁

Bir Yorum Yazın