Biri FriendFeed ile seni, beni değil artık hepimizi gözetliyor!

Biri FriendFeed ile seni, beni değil artık hepimizi gözetliyor!

FriendFeed.comResmi lansmanı hafta başı yapılan önümüzdeki yılların aktif oyuncusu olacağına inandığım ve kendini sevdirenler listeme eklediğim bir başka oluşum da FriendFeed; hiç bir şans kırıntısı olmadan tamamen başarıya gideceği öngörülen ve Google'ın çekirdek ekibinde yer almış 4 ismin bize hediye ettikleri ürün.

Kasım 2007'de "private beta" olarak başlayan sistem özet olarak; farklı sitelerde yer alan sizin, arkadaşlarınızın ve hatta arkadaşlarınızın-arkadaşlarının içeriklerini ve internetteki hareketlerinin tümünü tek bir havuzda topluyor. 4 aylık süreçte tüm geliştirmelerini takip ettiğim site bugüne kadar 28 web sitesindeki üyelikleri kendi havuzuna dahil edebiliyor. Yani hemen hemen bütün sık kullandığımız siteler şimdiden sistemin içindeler; sistem geliştirilmeye ve ilerleyen basamaklarda yerelleştirilmeye çok açık.

Bu fikir tabii ki yeni bir fikir değil. Daha önce uygulanmak istendi bir çok girişimde de. Ama ben şunu çok net biliyorum ki, bu ekip şimdiye kadar olan uygulanmış tüm girişimleri izlediler, kullandılar ve tüm eksikliklerini bilerek bu işe daha sağlam başladılar. Spokeo bu mantığı başından yakalayan ve FriendFeed'in resmi lansmanına kadar kullanıcıyı avlayan en güçlü isimdi. Fakat şirket yatırım çekme konusunda FriendFeed kadar başarılı olamadı; buna karşılık FriendFeed resmi lansmanında belirtilen alınan yatırım miktarı $5 milyon'dı. (Ek bilgi olarak; şirkette 6 kişi çalışıyor.)

Türk girişimcileri ve yatırımcıları için de bu başarı hikayesi örnek alınmalı diye düşünüyorum. Ya da tam tersinden bakarsak; pazarda halihazırda varolan tüm şirketlerin çok daha dikkatli hareket etmeleri ve öncelikle sahip oldukları müşteri ilişkilerini gözden geçirmeleri gerekiyor.Şimdiden hediyelik eşyaları satışta olan sitenin, alternatif modülleri arasında; bloglar için özel olarak geliştirilmiş çok faydalı bir widget ve tüm arkadaşlarınızın web hareketlerini size günlük ya da haftalık özet olarak sunan mail servisi de bulunuyor.

Facebook'u ve Facebook'ta kullandığınız "News Feed"i eleştirdiğimiz bugünlerde; bu servisin yaratabileceği etkileri ve önümüzdeki aylardaki genişleyecek kullanım alanlarını izlemek eğlenceli olacak! Düşünsenize; arkadaşınız yeni bir giysi aldı, arkadaşınızın bir arkadaşı erkek arkadaşından ayrıldı, vs.. liste tüm karmaşıklığıyla ve tüm yeni nesil çılgınlıklarla uzayacak. Şimdiden iyi gözetlemeler ve gözetlenmeler diliyorum. Sonuç olarak olumlu ya da olumsuz kullanımı yakalamak biz kullanıcıların elinde.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.