Biri FriendFeed ile seni, beni değil artık hepimizi gözetliyor!
Genel

Biri FriendFeed ile seni, beni değil artık hepimizi gözetliyor!

FriendFeed.comResmi lansmanı hafta başı yapılan önümüzdeki yılların aktif oyuncusu olacağına inandığım ve kendini sevdirenler listeme eklediğim bir başka oluşum da FriendFeed; hiç bir şans kırıntısı olmadan tamamen başarıya gideceği öngörülen ve Google'ın çekirdek ekibinde yer almış 4 ismin bize hediye ettikleri ürün.

Kasım 2007'de "private beta" olarak başlayan sistem özet olarak; farklı sitelerde yer alan sizin, arkadaşlarınızın ve hatta arkadaşlarınızın-arkadaşlarının içeriklerini ve internetteki hareketlerinin tümünü tek bir havuzda topluyor. 4 aylık süreçte tüm geliştirmelerini takip ettiğim site bugüne kadar 28 web sitesindeki üyelikleri kendi havuzuna dahil edebiliyor. Yani hemen hemen bütün sık kullandığımız siteler şimdiden sistemin içindeler; sistem geliştirilmeye ve ilerleyen basamaklarda yerelleştirilmeye çok açık.

Bu fikir tabii ki yeni bir fikir değil. Daha önce uygulanmak istendi bir çok girişimde de. Ama ben şunu çok net biliyorum ki, bu ekip şimdiye kadar olan uygulanmış tüm girişimleri izlediler, kullandılar ve tüm eksikliklerini bilerek bu işe daha sağlam başladılar. Spokeo bu mantığı başından yakalayan ve FriendFeed'in resmi lansmanına kadar kullanıcıyı avlayan en güçlü isimdi. Fakat şirket yatırım çekme konusunda FriendFeed kadar başarılı olamadı; buna karşılık FriendFeed resmi lansmanında belirtilen alınan yatırım miktarı $5 milyon'dı. (Ek bilgi olarak; şirkette 6 kişi çalışıyor.)

Türk girişimcileri ve yatırımcıları için de bu başarı hikayesi örnek alınmalı diye düşünüyorum. Ya da tam tersinden bakarsak; pazarda halihazırda varolan tüm şirketlerin çok daha dikkatli hareket etmeleri ve öncelikle sahip oldukları müşteri ilişkilerini gözden geçirmeleri gerekiyor.Şimdiden hediyelik eşyaları satışta olan sitenin, alternatif modülleri arasında; bloglar için özel olarak geliştirilmiş çok faydalı bir widget ve tüm arkadaşlarınızın web hareketlerini size günlük ya da haftalık özet olarak sunan mail servisi de bulunuyor.

Facebook'u ve Facebook'ta kullandığınız "News Feed"i eleştirdiğimiz bugünlerde; bu servisin yaratabileceği etkileri ve önümüzdeki aylardaki genişleyecek kullanım alanlarını izlemek eğlenceli olacak! Düşünsenize; arkadaşınız yeni bir giysi aldı, arkadaşınızın bir arkadaşı erkek arkadaşından ayrıldı, vs.. liste tüm karmaşıklığıyla ve tüm yeni nesil çılgınlıklarla uzayacak. Şimdiden iyi gözetlemeler ve gözetlenmeler diliyorum. Sonuç olarak olumlu ya da olumsuz kullanımı yakalamak biz kullanıcıların elinde.

Yorumlar (8)
 1. Paul Buchheit'in baş geliştirici olması bile önemli bir fark bence. Kendisi Gmail'in yaratıcısı ve baş geliştiricisiydi Google'dan ayrılmadan önce (Kullanırken Google havası seziliyor :D ). Ekibin diğer üyeleri (sadece 6 kişiler) oldukça parlak yetenekler.

  Sosyal ağların karşısında kozunun çok güçlü olduuna dair yorumlar da yavaş yavaş belirmeğe başladı:

  http://feeds.feedburner.com/~r/readwriteweb/~3/241600025/social_news_models.php

  Bekliyelim görelim...

 2. Hakan Çelik Hakan Çelik

  Öncelikle ilk yazınız için hayırlı olsun diyorum.

  Friendfeed'i bende uzun süredir kullanıyordum (İnviteShare sağolsun) aslında mantıksal olarak güzel bir uygulama ama ben plaxo'yu daha çok sevdim(Görünüş açısından).

 3. Facebook'taki Feed'in tüm internet için olan versiyonu gibi bir şey olmuş, bence tutar, insanlar birilerini izlemeyi, ne yaptıklarını bilmeyi seviyor.

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Kemal

  geliştiricisi, yatırımcısı gümbür gümbür geldiklerini görmek zor değil gerçekten. bugünlerde yoğun kullanım nedeniyle site modül azaltmaya başladı önce, daha sonra da kaldıramadı kapattı hesapların çoğunu.

  kendileri bile öngöremediyse bu talebi pota giriyor demektir.

  @Hakan

  İlk yazıma da yorum yazmıştın! ; )

  @Hüseyin -neXus-

  henüz quantcast, vb. siteleriyle kod değişimini tamamlamadılar, ama alexa'daki en hızlı ivmelerden biri olacak diye düşünüyorum. şu an 65.750 (mimleyelim bakalım-ne olacak :)

 5. Neasneap Neasneap

  İlk çıktığı zaman denemiştim friendfeed'i ve gerçekten güzel bir ürün. Bir fikri çok değerli ve kullanılabilirlik açısından ve kullananlara faydası bakımından üst noktaya taşımışlar.

 6. Friendfeed in basarili olmasi icin yapmasi gereken en onemli sey mobil servislerini bir an once hizmete acmasi. Galiba Spokeo veya Plaxo nun da mobil uygulamalari yok. Sayisi hizla artmakta olan arkadas feed siteleri arasinda fark yaratabilecek en onemli 2 ozellik bence kullanilabilirlik ve mobil uygulamalarin basarisi. Ama FriendFeed yatirim bulmada cok basarili oldu demek aslinda cok da dogru degil. Sonucta bu 5 milyon dolar buyuk olcude Paul Buchheit ve Sanjeev Singh’in kendi yatirdilari para. Ama rakiplerini korkutmak ve reklam yapmak icin basarili bir strateji oldugu ortada.

 7. Ahmetbulent Ahmetbulent

  Friendfeed in bir faydası olacak mı diye bir kaç gün denemeyi düşünüyorum.

  Gerçi ilk aşamanın daha kolay olucağını umut ediyordum. Bütün arkadaşları davet etmek ya da tek tek onların feedlerini girmek gerekiyor. Zaten RSS okuyucumda hepsi friends klasörünün altında hazır olarak var. OPML olarak import etmek daha kolay bir çözüm olurdu sanki.

 8. Oğuzcan Şahin Oğuzcan Şahin

  kullanmaya başladım hemen oldukça başarılı bir uygulama olmuş, çok beğendim ve bağımlısı olabileceğim bir uygulama =)

  il yazınız da hayırlı olsun bu arada ...