EBİ siteleri üçü birarada satışa hazırlanıyor
E-Ticaret

EBİ siteleri üçü birarada satışa hazırlanıyor

Güvenilir bir kaynaktan aldığım duyuma göre EBİ'nin sahibi olduğu SiberAlem.com, ideefixe.com ve itiraf.com ile ilgili bir süredir global boyutta satış çalışmaları sürdürülmekteymiş.

Konuyla ilgili şimdilik paylaşabileceğim bilgiler bu seviyede olmasına karşılık önemli bir bilgi olarak EBİ'nin üçlü satış için belirlediği bedelin $20 milyon seviyesinde olduğunu da eklemek isterim.

Satış ile ilgili söz konusu web sitelerini ayrı ayrı satmayan EBİ'nin siteleri değerlendirme boyutunda en yüksek bedeli SiberAlem.com için istediğini de söyleyebilirim.

Bir süre önce yapmış olduğum analizlerde SiberAlem.com'un yıllık $4 milyon civarında bir ciroya ulaştığı sonucuna varmıştım. Bu elbette benim kişisel olarak yaptığım bir çalışmanın sonucuydu. Doğruluğunu garanti edemesem artı eksi oynamalarla reel değerlere yakın olduğunu tahmin edebiliyorum.

Eğer yapmış olduğum yıllık ciro analizinin doğru olduğunu kabul edersek SiberAlem.com'un söz konusu $20 milyon olan toplam bedel içinde en yüksek seviyeye sahip girişim olduğunu düşünebiliriz. Nitekim aldığım bilgiler de zaten bu düşüncemi doğrular boyutta.

Burada benim dikkatimi çeken aslında SiberAlem.com'un sahip olduğu değerden ziyade ideefixe.com'un düşük değerlemesi oldu. Elbette Türkiye'nin ilk e-ticaret sitelerinden olan ideefixe.com'un son dönemlerdeki değişimleri ile orantılı kan kaybettiğini biliyoruz. Diğer taraftan Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitesinin bile düşük kar marjlarından dolayı sıkıntılı olduğunu duyuyoruz. Ancak genç nüfus, artan online ticaret hacmi ve Türkiye internet pazarına olan yabancı ilgisi düşünüldüğünde, buradaki fırsatın kısa vadeli kazanımlar için kaçırıldığını da düşünmeden edemiyorum.

Kirpi.netSon olarak, EBİ'nin tüm değerli servislerini elinden çıkarttıktan sonra nasıl bir yol izleyeceğini de merak ettiğimi söylemeliyim. Benim aklıma ilk gelen şu günlerde üzerinde çalışılan ortak network uygulaması Kirpi.net oluyor. Söz konusu satış kapsamında Kirpi.net'in ismini duymamış olduğum için en olası tahminim Kirpi.net'in merkezi bir sosyal ağ olarak birçok site için ortak veritabanı olması ve EBİ'nin internetteki potansiyelini buraya aktarması yönünde oluyor.

Konuyla ilgili şirket yetkililerinden açıklama gelirse paylaşıyor olacağım, ayrıca eğer bu konuda yorumlarınız olursa eminim değerli bir beyin fırtınası ortamı yaratmış oluruz.

NOT: Konuyla ilgili olabilecek "EBİ siteleri hakkında okur analizi" isimli yazıyı da tavsiye ederim.

Yorumlar (21)
 1. EBİ'nin bu düşüşüne yol açan eski ekibin gidişidir bence de. yeni bir projeyi nasıl yapar, işlerine bakarak inceleyelim. ikipire.com, 24soru.com hepsi tamamen yok oldu. Geçen sene Bir kelime bulmalı oyun sitesi yapmaya çalıştılar adını hatırlamadığım, olmadı. Kirpi.net de bırakıldığından bu yana tek bir yeni grubun ya da özelliğin eklenmediği bir eski ağ. Para etmeyeceğinden listede yoktur. 3 yılda küçültmek dışında bir şeyi olmamış, tek bir kayda değer başarısı olmamış bir grubun yeni işler konusunda işleri zor. Siberalem.com da eskiden hem para kazanırdı hem audience açısından avantajlıydı. Can Dündar yazmış, Hürriyet başta bütün gazetelere manşet olmuştu. Şimdi c sınıfı ile anılır bir düşük prestijli site oldu.

 2. John Titor John Titor

  likeminds gibi bişey ayarlamalı

 3. John Titor John Titor

  bir gün webrazzi toplantısı yapsak ya şöyle buzları da eritiriz. ne güzel olur

 4. ideefixe kuruldugundan beri zarar eden, son bir iki yildir para kazandigi soylenen bir site. basabas noktasina geldilerse basaridir. itiraf.com olmus aglayani yok. siberalemse asla eski gunlerinde degil. arda kutsal yaziyorsa haber dogrudur ancak onun da belirtigi gibi bu ebinin belirledigi rakam. gercek fiyat belirlenenin 4te biri olsa bile buyuk basari olur.

  ayrica bkz: http://www.medyaradar.com/index.asp?sayfa=ayrinti&makid=777

 5. @Ekim: Ben de seninle ayni izlenime katildim, ama bunda bir sorun gormuyorum. Zira, "satisa hazirlaniyor" ile "3 ay once satildi" icerik olarak cok farkli kategoride haberler.

  Benim takildigim nokta, siberalem'in yillik ciro analizi ve tahmin edilen toplam satis bedeli arasindaki oranti. Gider kalemleri asiri yuksek olmadigi surece, ikisinden biri hatali olmali.

  Ayrica dedigin gibi, Arda gercekten cok basarili ve git gide daha etkili bir kaynak oluyor. Aman, bozmasin.

 6. Buna hem Webrazzi adına, hem de senin haber kaynaklarının ne kadar genişlediğini görmekten dolayı sevindim doğrusu.

 7. @Ekim Nazım Kaya

  Ekim, haber tamamen EBİ'den bağımsız olarak ulaştığım bilgilerden ve kaynaklardan derlenmiştir. Kaynaklarım arasında kesinlikle EBİ yetkilileri bulunmamaktadır. Son bir bilgi daha paylaşmam gerekirse, bu satış şu aşamada yatırım bankaları üzerinden sürmektedir. Yani, Webrazzi'nin pazarlık kızıştırması gibi bir durum söz konusu değildir.

 8. Bu diğer satış duyurularından oldukça farklı bir haber... Satılmak istenen siteler var, alıcı adayları var, istenen bedel bile belli. Bu ölçekte bir alışverişin bilgisinin bu aşamada sızdırılmasının anlamı ne olabilir? Arda bu senin başarın mı, yoksa satıcılar bu haberin yayınlanmasında fayda görüp kendileri mi "sızdırdılar"? Açıkçası ilk izlenimim Webrazzi aracılığıyla pazarlık kızıştırılmak isteniyor şeklinde oldu.

  Sunset, tr.tc satışıyla ilgili habere takıldığını gözönünde bulundurularak bu seferki durumu senin de ilginç bulacağını düşünüyorum, yanılıyor muyum?

 9. Oğuz Serdar Oğuz Serdar

  Yine de zarar etmeyeceklerini düşünüyorum. Grubun düşüşten sonra neler yaptıklarını pek yakından takip edemedim, ideefixe Türkiye'de e-ticarette, eski olmasına rağmen cirosunu düşürmüş, pazar kaybı yaşamış olabilir. Yine de, satış bedeli EBİ'nin eski gücünü yakalaması için yeterli bir miktar, grubu tebrik ederim..

 10. Neasneap Neasneap

  EBİ elindeki değerleri değişen piyasaya göre adapte edemediği için daha önceki yıllarda sahip olduğu bilinirlik ve kullanılırlık oranlarını kaybetti. Türkiye ve yurtdışı kaynaklı yeni servisler EBİ sitelerinin pazar paylarını bi oranda daralttı fakat tabiki hepsine etkisi aynı oranda olmadı ama EBİ yönetimi ve siteleri ayakta tutan ekip az çalışma yada olacakları öngöremedikleri için biraz geriye düştüler ve artı olarak şu an internet ortamında olan trende ayak uyduramadılar. Olası bir satış sonrası yeni ekip yeni fikirler üretir ve bu siteleri daha değerli kılar diye düşünüyorum. Zaten alacak kişiler sitelerin sahip oldukları yapıları ve ziyaretçi profilini ve de istatistiki bilgileri değerlendirerek alacak, bunun akabinde neler yapabileceklerini düşünürler ve uygulamaya geçerler.

  Türkiye için hayırlı olsun ne diyelim.

 11. bir de alici bir sirket neden 3 alaksiz siteyi paket olarak alsin ki? bu 3 sitenin birbiriyle ne organik bagi var ne de gercek manada birbirine katma degeri.

 12. Habere sasirmadım ama sunset'in analizi benimde dikkatimi cekti, siberalem yıllık ciro ile satılan rakam göz önüne alındığında biryerlerde dengesizlik göze carpıyor.

 13. bu arada siberalemin yıllık cirosu bana cok cok yüksek geldi, Arda'nın kaynaklarını bilmiyorum yada Siberalem cirosunu, ama bu rakamı yakalayabileceklerine pek ihtimal vermiyorum.

 14. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  @rd, siteler alakasız gibi gözükse de aynı potada eritilebilir. 2008'de Entegrasyon Yönetimi'ni başarılı ile uygulayan projelere tanık olacağız.

 15. Adını Açıklamak İstemeyen Bir Okur :) Adını Açıklamak İstemeyen Bir Okur :)

  Aslında EBİ Sitelerinin satış süreci bir yıldan uzun bir süre önce başlamıştı. O sıralar yabancı bir grup ile ve şu anda Arda Kutsal'ın söylediği rakam civarında bir pazarlık ile neredeyse sözleşme aşamasına gelinmiş, ancak satış tamamlanamamış ve görüşmeler durmuştu. Ben de o zaman bunu EBİ ekibinden duymamıştım.

  O zaman da çok gizli tutulan bu görüşmeler, şu anda da gizli tutuluyordur, yani Arda Kutsal'a özel olarak bilgi sızdırıldığını sanmıyorum, bu Arda Kutsal'ın haber kaynaklarının geniş olmasına bağlanacak bir durum...

  Son zamanlarda bu konunun yeniden gündemde olduğunu duymamıştım, demek ki aynı veya farklı bir alıcıyla yeniden görüşmeler başlamış...

 16. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Umarım bu satışın gerçekleştiği haberini yakında duyarız.

 17. diğerleri neyse de, ideefixe'yi satın almak ciddi bir operasyon satın almak anlamına geliyor, bu tür bir satınalma sanırım ilk kez oluyor.

 18. biletix?

 19. Metehan Karaca Metehan Karaca

  merhaba.

  sayın Arda Kutsal tabiiki analizlerinize güveniyorum fakat SiberAlem için uygulama geliştiren bir arkadaşım siberalemin 2005-2006 yılında 1,2 milyon dolar ciro yapabildiğini ve bunun da önemli bir kısmının maliyet olduğunu söylemişti.

  4 milyon dolar biraz abartı bir rakam.Ayrıca facebook,myspace gibi global rakiplerin alana girmesi ve birçok benzer rakibin çıkması nedeni ile yıllar geçtikçe bu rakam düşmektedir.Ancak İdeefixe gerçekten çok başarılı.Hem ciro bazında hem kar bazında.Onlarca rakip çıkmasına rağmen istikrarlı başarısından taviz vermiyor bu site.

  Siberalem,ideefixe ve itiraf.com için 20 milyon dolar çok az bir rakam.Üç tane kendi alanında başarı sahibi siteyi satın alıyorsunuz.bence çok az bir rakam bu

 20. Odisey Odisey

  ideefixe yıllar önce birden fazla taliple görüşmeler yapmıştı ve 7-8 milyon dolara kadar rakamların konuşulduğunu ama şirket yönetiminin bunları düşük bulduğunu duymuştuk. Tam yılını söyleyemem ama 2000'lerin başıdır. Üzerinden yıllar geçmiştir.

  ideefixe, yine bazı arkadaşlardan duyduğum kadarıyla kitaptan kar teknolojiden zarar etmekteydi. Teknoloji alanı tasfiye edildi. Ancak bir zamanların bir numarası her anlamda kan kaybetti.

  Birden fazla alandan örnek verilebilir.

  - Fiyat avantajı

  - Ürün bilgisi derinliği

  - Kişiye özel öneriler ve CRM uygulamaları

  - Kullanıcılarıyla arasındaki yakın ilişki.

  Bunlar başta olmak üzere bütün niteliklerinde zayıflama oldu. 2001-2002'de yenilenen versiyonundan sonra yeni özellik eklenmesi bir yana mevcutlar geriye gitti.

  Şu andaki satışı bilemem ama her üç sitenin de parlak günlerinin geride kaldığını söyleyebilirim.

 21. Siberalemin 1 yıl önceki yıllık cirosu 5 milyon dolardı. Yani ardanın kendisinin hesaplaması aşağı yukarı doğru. Ama gel görki sıkıntı şurada ideefixe kar yapamayan bir konumda veyahutta kar yapıyro diyebileceğimiz bir karı dahi yok. Tek karı markası. Ve itiraf.com kendini malesef hiç yenilemedi ve teknolojiye ayak uyduramadı. Yani kısaca bence ebi bunu toplu satmasındaki sebep siberalemle birlikte diğerlerinide aradan çıkarmak. Yoksa ayrı ayrı satması zor bunu biliyor. Ve fiyat olrak siberalem 19 milyon diğerleri 1 milyon dolar ederki buda popüleritesini kaybetmiş siberalem için 3 milyon dolar ciro yaptığını düşünürsek bence vermeye değer bir para ama tabiki 20 nin üstüne 10 milyon dolarlık bir reklam ve yatırım yapmaya para ayırman gerekiyorki o paran yoksa almanında pek bir anlamı yok çünkü 300.000 i geçmiş arabyı alan adamlar gibi sitelerin son sahibi sen olursun.