EBİ siteleri üçü birarada satışa hazırlanıyor

EBİ siteleri üçü birarada satışa hazırlanıyor

Güvenilir bir kaynaktan aldığım duyuma göre EBİ'nin sahibi olduğu SiberAlem.com, ideefixe.com ve itiraf.com ile ilgili bir süredir global boyutta satış çalışmaları sürdürülmekteymiş.

Konuyla ilgili şimdilik paylaşabileceğim bilgiler bu seviyede olmasına karşılık önemli bir bilgi olarak EBİ'nin üçlü satış için belirlediği bedelin $20 milyon seviyesinde olduğunu da eklemek isterim.

Satış ile ilgili söz konusu web sitelerini ayrı ayrı satmayan EBİ'nin siteleri değerlendirme boyutunda en yüksek bedeli SiberAlem.com için istediğini de söyleyebilirim.

Bir süre önce yapmış olduğum analizlerde SiberAlem.com'un yıllık $4 milyon civarında bir ciroya ulaştığı sonucuna varmıştım. Bu elbette benim kişisel olarak yaptığım bir çalışmanın sonucuydu. Doğruluğunu garanti edemesem artı eksi oynamalarla reel değerlere yakın olduğunu tahmin edebiliyorum.

Eğer yapmış olduğum yıllık ciro analizinin doğru olduğunu kabul edersek SiberAlem.com'un söz konusu $20 milyon olan toplam bedel içinde en yüksek seviyeye sahip girişim olduğunu düşünebiliriz. Nitekim aldığım bilgiler de zaten bu düşüncemi doğrular boyutta.

Burada benim dikkatimi çeken aslında SiberAlem.com'un sahip olduğu değerden ziyade ideefixe.com'un düşük değerlemesi oldu. Elbette Türkiye'nin ilk e-ticaret sitelerinden olan ideefixe.com'un son dönemlerdeki değişimleri ile orantılı kan kaybettiğini biliyoruz. Diğer taraftan Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitesinin bile düşük kar marjlarından dolayı sıkıntılı olduğunu duyuyoruz. Ancak genç nüfus, artan online ticaret hacmi ve Türkiye internet pazarına olan yabancı ilgisi düşünüldüğünde, buradaki fırsatın kısa vadeli kazanımlar için kaçırıldığını da düşünmeden edemiyorum.

Kirpi.netSon olarak, EBİ'nin tüm değerli servislerini elinden çıkarttıktan sonra nasıl bir yol izleyeceğini de merak ettiğimi söylemeliyim. Benim aklıma ilk gelen şu günlerde üzerinde çalışılan ortak network uygulaması Kirpi.net oluyor. Söz konusu satış kapsamında Kirpi.net'in ismini duymamış olduğum için en olası tahminim Kirpi.net'in merkezi bir sosyal ağ olarak birçok site için ortak veritabanı olması ve EBİ'nin internetteki potansiyelini buraya aktarması yönünde oluyor.

Konuyla ilgili şirket yetkililerinden açıklama gelirse paylaşıyor olacağım, ayrıca eğer bu konuda yorumlarınız olursa eminim değerli bir beyin fırtınası ortamı yaratmış oluruz.

NOT: Konuyla ilgili olabilecek "EBİ siteleri hakkında okur analizi" isimli yazıyı da tavsiye ederim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.