EBİ siteleri hakkında okur analizi

Geçtiğimiz günlerde bir e-posta aldım. Gönderen kişi postanın ekinde bir de yazı göndermişti. Kısaca Webrazzi'yi uzun zamandır takip ettiğini ve beğendiğini belirttikten sonra şunları yazmıştı.

"Dışarıdan yazı yayınlıyor musunuz bilmiyorum, ama bu kadar zaman siz değinmeyince içimdeki bir yarayı yazayım dedim.

Bir miktar çalıştığım bir şirket olması ve başka sebeplerle adımın yayınlanmasını istemiyorum. Elimden geldiği kadar içten olmaya çalıştım yazarken, saygılarımla."

Her ne kadar Webrazzi'de yapmadığım bir uygulama olmasına karşılık yazının sizlerin ilgisini çekeceğini düşünerek, gönderen kişinin de gizlilik talebine saygıyla adını yayınlamadan yazısını paylaşmak istiyorum.

EBİ Sitelerine Çok Yazık Oldu

Bir zamanlar EBİ siteleri ortalığı hallaç pamuğu gibi atardı. Bir itiraf.com vardı ki, sürekli olarak bütün gazeteler onu yazardı. Hatta Doğan Grubu ile Uzan Grubu'nun kavgası bile bir itiraf.com itirafı vesilesiyle Hürriyet'e olan haberle başlamıştı.

Siberalem.com vardı ki, Türkiye'nin neredeyse tek komünite/arkadaşlık platformuydu. Hürriyet Gazetesi'ne manşetten giren tek site olmuştu (Budapeşte single turuyla). Yonja filan ya yoktu, ya çok gerilerdeydi.

Hele ideefixe. Elektronik ticaret sitelerinin kentli, samimi yüzüydü.

Bugün hepsi çok kötü durumlarda. Dün Alexa ilk 20'de olan siteler çoktan ilk 100'den düştü.

Özellikle itiraf.com ve siberalem.com için acaba bunlar "modaları geçen" faaliyetlerdi ve o yüzden mi düştüler? Yahut "Facebook varlığı mı hırpaladı bunları?" diye düşünüyor insan.

Fakat, Facebook'tan yahut Netlog'dan çok önce başladı düşüş.

Akla gelen makul bir olasılık şu:

Bu siteler, kurum değil kişiler üzerinden yürüyen sitelerdi. İtiraf.com, Ersan Özer; Siberalem.com da Metin Solmaz adıyla özleşmişti. Ideefixe.com ise, Ersan Özer ve Metin Solmaz'ın kişisel çabaları ve geçmişte Anet'te yöneticilik yapmış, şimdi de Doğan Sosyal Platform A.Ş.'nin Genel Müdürlüğünü yapan Deniz Karabacak'ın yönetimiyle yürüyordu. Bu isimlerin üçü birden peş peşe gruptan ayrıldı. Yerlerine de asistanları geçti.

Bütün bunlar 2004'ün son, 2005'in ilk aylarında oldu. Arkasından sitelerin hızlı yükselişi bir yıla yakın bir süre daha devam etti. Eski ve oturmuş siteler olduklarından, internet kullanıcısı sayısı da hızla arttığından bu yükselişi de normal karşılamak lazım.

Alexa EBI

Geçen zamanda bu üç siteye de neredeyse hiçbirşey yapılmadı. İtiraf.com, olduğu gibi kaldı. Siberalem.com'un işlevleri olduğu gibi kaldı, kurum kimliği Match.com'a benzetildi. Herkes sitesini sosyal ağlara yaklaştırırken, Siberalem.com "Yalnızlığın alemi yok" diyerek yalnızların, çaresizlerin sitesiymiş gibi davrandı.

Ideefixe.com, bilgisayar ve sair malzeme satışını durdurdu, kültür ürünlerine döndü. Beklenenin aksine kitap satışı da küçüldü. Çok gerisindeki KitapYurdu.com yaklaşık dört katı trafik ve satış hacmine ulaştı. Eskiden bir sanal fuar olurdu, herkes onu konuşurdu. Son sanal fuarı duyan oldu mu?

Derken geçtiğimiz aylarda Siberalem.com ve İtiraf.com nihayet yeni versiyonlarını açtılar. İtiraf.com, "alkış" filan gibi bir kısım özellik eklemiş olsa da trafiğini kıpırdatamadı. Siberalem.com ise yaklaşık Türkiye'nin muteber teknoloji firmalarından Yoğurt tarafından 3 yıla yakın süren ve birkaç ay önce açılan "yeni versiyon" yazılımı sonucunda yeni ne yaptı, ben şahsen bulamadım.

Siberalem.com, televizyon lansmanına hazırlanıyormuş. Türkiye'de her batmakta olan iş, lansman yapar. Hatırıma Turk.net, HemAlHemSat.com filan geliyor. Bunların düşüşleri tam lansmanı ertesine denk gelmişti.

Türkiye'den çıkan en orijinal ve başarılı işler arasındaydı bunlar. Çok yazık oldu. Umarım toparlarlar.

Açıklama: Yazının yazarı eski bir EBİ çalışanıdır ve adının açıklanmasını istememektedir.

Kişisel olarak bu yazıya birkaç ekleme yapmak istiyorum. Söylenenlere katılmamak elde değil. Özellikle İtiraf.com ve Ideefixe.com için bir düşüş kesinlikle gözle görülebiliyor. Ancak SiberAlem.com'un hala kârlı bir yapıda olduğunu da tahmin edebiliyorum. Sosyal ağlar ile arkadaşlık sitelerinin birbirinden farklı kitlelere hitap ettiğini, arkadaşlık sitelerinde arananın sosyal ağlarda bulunamayacağını savunan bir kişi olarak, arkadaşlık sitesi kıvamındaki girişimlerin gelir modellerini sürdürebileceklerine inanıyorum. Ülkemizde SiberAlem.com'un trafik anlamında bir düşüşü söz konusu olsa bile bunun gelir anlamında ne kadar etki yarattığını ancak yetkili ağızlar bilecektir ama durumun tehlike seviyesinde olacağını tahmin etmiyorum.

Dediğim gibi şu aşamada sadece tahmin ediyorum. Konuda adı geçen sitelerin özünü bilen, detay paylaşmak isteyen ve fikirlerini belirtmek isteyen yetkililer ya da taraflar olursa memnun olurum. Yorumlarla bu yazının çok daha zenginleşeceğine inanıyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.