Yonja'daki değişim, MyNet ve oluşan teoriler
Analiz

Yonja'daki değişim, MyNet ve oluşan teoriler

Yonja.comYonja.com'un ana sayfasındaki değişimi bugün bir okuyucumdan gelen e-posta ile farkettim. Değişim ne zaman gerçekleşti bilmiyorum ama MyNet'tin ortaklığından sonra olduğu kesin ki bu da konuyu gündeme taşımam için yeterli bir sebep.

İlk bakışta değişim Yonja, MyNet'e benzetilmeye başlanmış diye düşündürüyor. Arkadaşlık sitesi Yonja.com gitmiş yerine portal Yonja.com gelmiş. Sitede müzik, video, astroloji, oyun, ilan ve haber bölümleri tam anlamıyla bir portal havasında hazırlanmış. Özellikle haber bölümünde iş dünyasından modaya kadar geniş bir kategorilenme görünce değişimin boyutunu ortaya çıkıyor.

Ama ilk bakışın bir adım ilerisine geçince durum değişebiliyor ve teoriler bizi Yonja'nın MyNet'e benzemesinin ötesine götürüyor. Kısacası üzümün üzüme baka baka kararmasından çok daha farklı, tamamen planlı ve hedef odaklı bir değişim söz konusu olabilir mi? Düşünelim...

Hemen soruyorum...

Yonja.com size MySpace havasına girmiş gibi geldi mi? Dikkat edin lütfen MyNet değil MySpace diyorum. Haberler bölümü, video, müzik gibi kategorizasyonlar, sayfa yapısı, hatta ana sayfanın genişliği ve şablonu her haliyle bana MySpace vizyonunu hissettirdi.

Yonja MySpace

Bunu düşünmemde bazı dış etkenlerin de katkısı var tabi ki. Son günlerde her toplantıda konunun MyNet'e gelmesinin ve teoriler ile duyumların ardı ardına sıralanmasının dışında bir de şöyle bir yorum yazılmıştı 2008 öngörülerimle ilgili yazıma. Kaldı ki yorumda sözü geçen ihtimal farklı ortamlarda da kulağıma gelmeye başladı diyebilirim.

Mynet’in Fox Media Grubu ile flort ettigini, Londra Adtech’te bir sohbet sirasinda Fox yoneticisi belirtti. Fox’un Turkiye’de geleneksel medyaya yaptigi yatirimi, internet yatirimlari ile pekistirmek istemesi gayet mantikli. Bu alanda sahip olduklari Myspace ve katma degerli telekom servisleri markasi Jamba’ yi da 75 milyonluk genc Turkiye pazarina sokmak istemeleri de muhtemel… (Selim Bilgeç - AdTech)

Şimdi ben biraz sesli düşünmek istiyorum. Bakalım puzzle'ı kurabilecek miyim? Çünkü nedense bilgilerimize dayanarak genel anlamda bir resim karşımıza çıkartmışız gibi duruyor. Nasıl mı?

 • Fox, Mynet ile ilgeniyor.
 • MyNet'in elinde artık Fox'un sahibi olduğu MySpace'e benzeyen Yonja.com var.
 • MySpace zaten Türkiye pazarına girmek istiyor.
 • O zaman artık bize söz düşmez herkese hayırlı olsun :)

Uzun lafın kısası MyNet'in 2008 yılı içinde kesinlikle büyük bir satın alma ile hisse devri yapacağını zaten öngörülerimde bildirmiştim. Bunun ne zaman ve kiminle olacağını da birlikte görüyor olacağız.

MyNet'ten tekrar Yonja.com'a dönecek olursak, burada da aslında başka bir soru var. Sizce Yonja.com'daki bu değişim Facebook etkisiyle yaşanan düşüşü telafi edebilecek mi? Sonuçta artık içeriğe daha fazla önem veren ve dışarıya daha açık bir Yonja.com ile karşı karşıyayız.

Yorumlar (19)
 1. Mynet'in önemli yöneticilerinden Burak Evren'in birkaç ay evvel mynet'ten ayrılarak Fox Interactive firmasına geçtiğini duymuştum.

  Bu haber şimdi çok farklı bir anlam kazanıyor :)))

 2. @banu soysal

  doğru söze ne diyebilirim ki?

 3. Banu Soysal Banu Soysal

  "türk internet kullanıcısı, en asil duyguların insanıdır. ona ikinci bir myspace değil, virb.com yakışır." oscar wilde (tasarım mütehassısı)

 4. Hakan Çelik Hakan Çelik

  Bence değişim, abi(Myspace) gel sen hazır rezerve ettiğin alan adını kullanma bizimle ortak ol demek.

  Her ne kadar mynet'in buyuk bir fiyata satın alınmasını istesemde, myspace le yonjanın kullanıcı kitlesi aynı değilki.

  Yani yonjada bir kullanıcı adınız olur ve arkadaş avına çıkarsınız, myspace de ise sizin bir sayfanız olur ve kendinizi tanıtırsınız. (bence)

  Eğer bu birleşme gerçekleşirse, nasıl bir değişim meydana gelcek merak ediyorum. Özellikle myspace ile yonjanın birleşimi açısından.

 5. Woywodin Woywodin

  haber oldukça mantıklı bir varsayıma dayanıyor.mynet'in,fox'a geçeceğini birçok ağızdan duydum.Şimdi siz de bu mantıklı varsayımı ileri sürünce hiç şaşırmadım.

 6. Mafiamax Mafiamax

  Eskiden siteye giriş yapmadan hiç bir şekilde profil görüntülenmiyordu sanırım. Yani Yonja'yı bir kaç sefer dışında hiç kullanmadım ama aklımda öyle kaldı, yanlışsam düzeltin. Şimdi anasayfadan herhangi birinin profiline tıklayınca rahatça girilebiliyor.

 7. Neasneap Neasneap

  Türkiye'nin internet aleminde bulunan bu iki değeri heba olmasında arada gerisi teferruat bence...

 8. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Ben benzer bir gelişmeyi hepsiburada.com için düşünmüştüm. Blogumda da http://www.tuncaytuncer.com/?p=20) bu konuya değinmiştim. Tabiki sadece bir yorum benimkisi ancak Arda Kutsal'ın 2008 öngürülerinin içerisinde de hepsiburada ile ilgili bir tahmin vardı yanılmıyorsam. Olur mu dersiniz?

 9. Osman Osman

  Kültür farkı nedir?

  Her ülkenin kendine özgü kültür farkı var bunu hepimiz biliyoruz. Bu fark internet projelerinin başarılı olmasın çok önemli bir etken. Amerikada tutan milyonlarca kullanıcı olan bir fikir Tükiye'de sadece kültür farkından dolayı tutmuyor. Bunu biz denedik ve gördük twitter benzeri sitemiz ile :)

  Aynı şekilde myspace.com.tr nin de aynen Türkçesinin çıkmasının bizde çok etkisi olacağını sanmıyorum. Myspace de asıl olay "amatör müzik". Türkiyede profesyonel müzik daha tam oturmamışken amatör müzikle uğraşan sayısı o kadar az ki. Mynet ve Yonja büyük paraya satılır ama ne değişir? Bence çok birşey değişmez.

 10. Codemaniak Codemaniak

  güzel bayan "türk internet kullanıcısı" dediğiniz çok güzel iyi hoş gönlümüz tabiiki onu ister ama virb.com'un hakkını dünyada veremiyolar burdan bas bas bağırıyoruz türk kullanıcılarımız içerik oluşturmuyorlar yani içerik katılımını hala şiir sanıyorlar daha bırakın güzel tasarımı falan kullanmayı.

  bunun yanında myspace kendini türkçe yapsa yeter mynet'i satın almasına gerek yok ki zaten 1 senede herkesin myspace.com profili oluşmuş olur.

 11. Codemaniak Codemaniak

  @osman

  herkesdinlesin.com o konuda iyi gidiyor ve hemen hemen bütün amator muzisyenlerin sitede profili var dediğin gibi müzisyenler sayı olarak az.

 12. Arikan Arikan

  Herkes kendi sosyal ağını yapsın işletsin.

  Sosyal Ağ İşleterek Para Kazanmanın 3 Yolu http://www.dugumkume.org/sosyal-ag-isleterek-para-kazanmanin-3-yolu/

 13. Banu Soysal Banu Soysal

  domain ve hosting dediğimiz şeyler artık çok pahalı ve erişilmez şeyler değil. ve insanlar da yavaş yavaş kendilerine ait sitelerde blog yazmaya başladılar. trackback, pingback ve yorumlar vasıtasıyla diğer blog yazarlarıyla bir şekilde etkileşimdeler ve "sosyalleşiyorlar" zaten. e bunun yanında wordpress kullanıyorsanız gerekli gereksiz herşey için bir eklenti bulmak mümkün (video oynatıcısından, müzik çalarına ordan yazılara oy verme zamazingosuna kadar herşey var). videodur, müziktir bunlarda yakın zamanda insanların kendi hostlarında barındırabilecekleri bir hale gelecek. e şimdi bütün bunları düşününce "sosyal ağlar" çokta anlamlı gelmiyor bana. peki şuan için bir ihtiyaçmıdır sosyal ağlar? evet.

 14. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  @arda kutsal peki fenerbahçe ronaldo'yu alacak mı?

  çok bi magazinleştirdiniz bu satın almaları ama. paparazzi mi webrazzi mi şaşırdım okuyunca : )

  yahoo türkiye pazarına girmek istiyor. mynet'in üst yöneticisinin oğlu yahoo uzantılı mail adresi kullanıyor, bu mynet var ya... : ) diye yazıcam ben de şimdi : )

  bu şekilde seslendirilmemeli her şey, bana gazetelerin tiraj arttırma taktiklerini hatırlattı bu yaklaşımınız : ) online medya dedik bağrımıza bastık, bir farkımız olmasın mı sizce?

 15. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Mynet'i alacak olan firma CNET.

 16. Osman Osman

  @dilaver bey CNET ile ilgili geçen hafta çıkan haberi gördünüz mü acaba? Firma oldukça zor durumda ve binlerce çalışanı işten çıkarma durumu söz konusu.

 17. Emexci Emexci

  daha yazinin myspace ile ilgili bölümünü okumadan myspace 'e benzedigini düsünüyordum. demekki ayni düsünceyi paylasiyoruz...

 18. @erhan sen de pek bir hıncal uluçmuşsun maşallah...