Yonja'daki değişim, MyNet ve oluşan teoriler

Yonja'daki değişim, MyNet ve oluşan teoriler

Yonja.comYonja.com'un ana sayfasındaki değişimi bugün bir okuyucumdan gelen e-posta ile farkettim. Değişim ne zaman gerçekleşti bilmiyorum ama MyNet'tin ortaklığından sonra olduğu kesin ki bu da konuyu gündeme taşımam için yeterli bir sebep.

İlk bakışta değişim Yonja, MyNet'e benzetilmeye başlanmış diye düşündürüyor. Arkadaşlık sitesi Yonja.com gitmiş yerine portal Yonja.com gelmiş. Sitede müzik, video, astroloji, oyun, ilan ve haber bölümleri tam anlamıyla bir portal havasında hazırlanmış. Özellikle haber bölümünde iş dünyasından modaya kadar geniş bir kategorilenme görünce değişimin boyutunu ortaya çıkıyor.

Ama ilk bakışın bir adım ilerisine geçince durum değişebiliyor ve teoriler bizi Yonja'nın MyNet'e benzemesinin ötesine götürüyor. Kısacası üzümün üzüme baka baka kararmasından çok daha farklı, tamamen planlı ve hedef odaklı bir değişim söz konusu olabilir mi? Düşünelim...

Hemen soruyorum...

Yonja.com size MySpace havasına girmiş gibi geldi mi? Dikkat edin lütfen MyNet değil MySpace diyorum. Haberler bölümü, video, müzik gibi kategorizasyonlar, sayfa yapısı, hatta ana sayfanın genişliği ve şablonu her haliyle bana MySpace vizyonunu hissettirdi.

Yonja MySpace

Bunu düşünmemde bazı dış etkenlerin de katkısı var tabi ki. Son günlerde her toplantıda konunun MyNet'e gelmesinin ve teoriler ile duyumların ardı ardına sıralanmasının dışında bir de şöyle bir yorum yazılmıştı 2008 öngörülerimle ilgili yazıma. Kaldı ki yorumda sözü geçen ihtimal farklı ortamlarda da kulağıma gelmeye başladı diyebilirim.

Mynet’in Fox Media Grubu ile flort ettigini, Londra Adtech’te bir sohbet sirasinda Fox yoneticisi belirtti. Fox’un Turkiye’de geleneksel medyaya yaptigi yatirimi, internet yatirimlari ile pekistirmek istemesi gayet mantikli. Bu alanda sahip olduklari Myspace ve katma degerli telekom servisleri markasi Jamba’ yi da 75 milyonluk genc Turkiye pazarina sokmak istemeleri de muhtemel… (Selim Bilgeç - AdTech)

Şimdi ben biraz sesli düşünmek istiyorum. Bakalım puzzle'ı kurabilecek miyim? Çünkü nedense bilgilerimize dayanarak genel anlamda bir resim karşımıza çıkartmışız gibi duruyor. Nasıl mı?

  • Fox, Mynet ile ilgeniyor.
  • MyNet'in elinde artık Fox'un sahibi olduğu MySpace'e benzeyen Yonja.com var.
  • MySpace zaten Türkiye pazarına girmek istiyor.
  • O zaman artık bize söz düşmez herkese hayırlı olsun :)

Uzun lafın kısası MyNet'in 2008 yılı içinde kesinlikle büyük bir satın alma ile hisse devri yapacağını zaten öngörülerimde bildirmiştim. Bunun ne zaman ve kiminle olacağını da birlikte görüyor olacağız.

MyNet'ten tekrar Yonja.com'a dönecek olursak, burada da aslında başka bir soru var. Sizce Yonja.com'daki bu değişim Facebook etkisiyle yaşanan düşüşü telafi edebilecek mi? Sonuçta artık içeriğe daha fazla önem veren ve dışarıya daha açık bir Yonja.com ile karşı karşıyayız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.