NewsGator'un tüm RSS okuyucuları artık ücretsiz
Araçlar

NewsGator'un tüm RSS okuyucuları artık ücretsiz

NewsGator.comRSS alanında önemli bir oyuncu olan NewsGator tüm RSS okuyucularını ücretsiz olarak dağıtmaya başladı.

Servisin ücretsiz RSS okuyucuları arasında şu anda Windows, Mac, mobil cihazlar ve Microsoft Outlook için çözümler bulunuyor. Ayrıca servisin yakın zamanda devreye aldığı web tabanlı RSS okuyucusu NewsGator Online da ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

Özellikle masaüstü RSS okuyucuları arasında güçlü bir konumu olan FeedDeamon'un bundan böyle ücretsiz olması, web tabanlı RSS okuyucuları olumsuz yönde etkileyebilir gibi gözüküyor. TechCrunch'da konuyla ilgili yayınlanan yazıda da bu konuya değinilirken, web tabanlı RSS okuyucuların son yazıları anlık olarak güncellemesi ile ilgili eksiklikleri olduğuna ve bu sebeple masaüstü uygulamaların potansiyel başarısına değinilmiş. Benim de kişisel görüşüm de bu yönde. Nedeni ise şöyle:

Uzun süre masaüstü RSS okuyucu kullandıktan sonra Bloglines'a geçiş yapan bir kullanıcı olarak, güncellik anlamında web tabanlı uygulamaların sorunlarını birebir tecrübe ettiğimi söyleyebilirim. Ayrıca her an online kalmak gereksinimi, internetin olmadığı durumlarda (cafe, restaurant, bazı havalimanları gibi...) web tabanlı RSS okuyucu kullananlar için sakladıkları yazılara ulaşmayı engelliyor. Kaldı ki çok sayıda RSS takip eden kullanıcıların tüm yazıları aynı anda okumadıkları da bilinen bir gerçektir.

Tüm bu ve bunun gibi kriterleri düşündüğümüzde gerçekten başarılı bir masaüstü RSS okuyucusunun web tabanlı uygulamaları olumsuz etkileyeceği düşünülebilir.

Gerçi, Google Gears'ın sağladığ nimetler göz önüne alınırsa bu durum bir risk olarak kalır mı orası ayrı bir soru işareti. Yine bana kalırsa bugün değil ama yakın zamanda böyle risk gündemimizde olmaz.

Sonuç olarak NewsGator'un almış olduğu karar son kullanıcılar için önemli bir nimettir ve ilgi göreceği şüphesiz. Eğer halen RSS kullanımına geçmediyseniz ya da geçtiniz ama farklı ürünleri de denemek istiyorsanız NewsGator'a göz atmanızı öneririm.

Yorumlar (3)
 1. Muhammed Tahiroğlu Muhammed Tahiroğlu

  Eğilim web uygulamalarının ya da bağlantılı yapıların, eski münferit uygulamaların yerini alması yönünde.

  Milyonlarca bilgisayarın milyonlarca RSS bültenini bilgisayarına indirmesi ve de saklaması yerine... bu devasa bilgi yığınının merkezi RSS okuma platformlarında durması ve ihtiyacımız oldukça, ihtiyacımız olduğu kadarını kullanmamız çok daha "webcil" bir çözüm.

  Newsgator'un tüm ürünlerini bedelsiz yapması, Google ve Bloglines gibi diri ve ücretsiz sistemlerin diğerlerine rağbeti azaltmasından mütevellit bir dikkat çekme adımından başka bir şey değil.

  Göreceksiniz, Newsgator masa üstü tarafına yatırımı bırakacak. Kendini bir "servis" hâline getirecek.

  Kim her bilgisayarda ayrı favoriler, ayrı RSS kayıtları veya ayrı kartvizitler tutmak ister ki? Öyle bir bağlantılı hayat düşlüyoruz ki artık, evde yarım bıraktığımız müzik eserini arabamıza oturup kaldığımız yerden dinlemeye devam edelim.

  Oturduğumuz yerden sürekli kalkıyorsak; çoğu durumda elimizde bilgisayar değil de ona benzeyen bir telefon oluyorsa, vs. Hayatımız bir bilgisayar cismi ve onun üzerine yüklü soyut parçalardan ibaret değil ise, interneti "download" etmeye lüzum yok diye düşünüyorum.

 2. @Muhammed Tahiroğlu

  İlham veren bir cümle.

  "Öyle bir bağlantılı hayat düşlüyoruz ki artık, evde yarım bıraktığımız müzik eserini arabamıza oturup kaldığımız yerden dinlemeye devam edelim."

 3. Hasan Akyol Hasan Akyol

  @Arda, Muhammed Tahiroğlu

  Gelmiş geçmiş en iyi yorum/düşünce...

  İkinizinde eline/düşüncesine sağlık.