Alexa Türkçe sıralaması bize ne söylüyor?
Analiz

Alexa Türkçe sıralaması bize ne söylüyor?

Alexa istatistikleri ne zaman gündeme gelse çoğu zaman doğruluğu tartışma yaratır ve konu uzar gider. Ancak her zaman söylediğim birşey vardır ki sonuçta ülkemizde TTNet internet verilerini bu yönde sağlayan bir servisi hizmete sokmadığı sürece, bu kadar çok katılımla bize yine doğruya en yakın değerleri sunan servis Alexa'dır. En azından aşağı yukarı fikir edinmemiz açısından kabul görmelidir diyebilirim.

Sözü fazla uzatmadan konuya girmem gerekirse, bu yazımının ana sebebi Alexa Tükçe sıralamasında çok kısa bir süre öncesine kadar Google Türkiye'den sonra ikinci sırada yer alan MyNet'in önce bu yerini Hurriyet.com.tr'ye bugünlerde de Milliyet.com.tr'ye kaptırması oldu. Aslında şöyle söylemek daha doğru olacak Milliyet.com.tr listede ikinciliği alırken, Hurriyet.com.tr üçüncü ve Mynet dördüncülüğe geriledi.

Durumu görünce merak edip acaba Milliyet.com.tr ana sayfasına galeri bölümü gibi bir ekleme mi yaptı diye baktım. Bir ölçüde düşüncem doğrulandı. Milliyet.com.tr ana sayfasında yeterince magazin içerikli haber dikkatimi çekti. Ancak Alexa bu aşamada bana farklı bir değer sundu.

Alexa'ya göre Milliyet.com.tr ve Hurriyet.com.tr sitelerinin trafik dağılımları şu şekilde:

Alexa trafik

Tablodan da görülebileceği gibi Milliyet.com.tr ana sayfası sitenin tüm trafiğinin %88'ine sahip. Hurriyet.com.tr'de ise ana sayfa (haber sayfaları) trafiğin sadece %28'ini sağlarken, fotogaleri.hurriyet.com.tr ve fotoanaliz.hurriyet.com.tr bölümleri toplamda sitenin trafiğinin %42'sini sağlıyor. Bu toplama kelebekgaleri.hurriyet.com.tr'yi de eklersek toplam %60 oluyor.

Bu noktada Türk internet kullanıcısının fotoğraflara olan ilgisini daha doğrusu galerilere olan ilgisini görebiliyoruz. Ancak şimdi diyeceksiniz ki, Milliyet.com.tr'de galeri bölümleri sadece %1... Doğru! İlk bakışta Milliyet.com.tr'nin okuyucu kitlesinin okuyucu olduğunu izleyici ya da seyredici olmadığını bu tablolara göre düşünebilirsiniz. Ancak Milliyet.com.tr'nin adres yapısı bize aslında Alexa'nın burada birşeyin farkında olmadığını gösteriyor.

Çünkü, Milliyet.com.tr, galeri.milliyet.com.tr adresini sadece galeri bölümüne giriş için kullanıyor. Galeri içerikleri için tekrar milliyet.com.tr/content/galeri yapısına geçiyor. Yani, trafik milliyet.com.tr için sayılıyor bizde bunu Alexa'dan ana sayfa (haber sayfaları) trafiği gibi görüyoruz.

Peki, acaba MyNet'in galeri bölümü yok mu, onlar neden bu trafiği kaybedip yerini Türkiye'nin en büyük gazetelerinin web sitelerine bıraktı dersiniz?

Şöyle, MyNet bildiğiniz üzere bir süre önce Fotodak.com isimli bir servisi bünyesine alıp foto.mynet.com adresi üzerinden fotoğraf paylaşım servisi sağlamaya başlamıştı. Her ne kadar MyNet ana sayfasında "Foto" başlıklı bir sekme yer alıyor olsa da, içeriği benim incelediğim dönemlerde manzara resimlerine ağırlık veriyor olduğu için elbette gazete web sitelerimiz kadar etkili bir galeri sağlayamamış oluyor.

Kısacası, bu duruma ağlamak mı lazım gülmek mi bilemiyorum ama çok kısa ve genel olarak yaptığım bu araştırma bana ülkemizde galerin mi var trafiğin var dedirtti.

Dediğim gibi çok genel ve fazla detaylara inmediğim bir analiz olduğu için fikirler ve örneklemeleri duymak isterim.

Sizce önümüzdeki 6 ayda Alexa Türkçe listesinde ilk 5'de bir değişim olur mu, süprizler ve ilk 10'a yeni katılımcılar bekleyebilir miyiz?

NOT: Bu arada dikkatten kaçmış olabilir diye hatırlatmak isterim, TTNet'e bu yönde bir istatistik servisi girişim fikri ile gidilmesi ülkemizin Hitwise'ını yaratmak için hem çok değerli hem de çok başarılı bir iş modeli olacaktır. Yatırımcı ve girişimcilerin düşünmesinde fayda olabilir.

Yorumlar (18)
 1. Ben de 18-20 bin arasında gezen Türkiye sıralamam neden bir anda 30 bin civarına geriledi diyorum. (son bıraktığımda 16 bin civarındaydım)

  İşin garip tarafı, Alexa dünya sıralamasında 300 bin civarında (1.200.000 -> 950.000) bir ilerleme mevcutken, aynı anda Türkiye sıralamasında da daha büyük oranda (16.000 -> 28.000) bir gerileme olması.

 2. Devrim Demirel Devrim Demirel

  @Arda, çok güzel bir yazı. Başka bir yere de ben dikkat çekmek istiyorum, çünkü görülesi istatistikler oluştu son aylarda.

  Alexa Türkçe, Türkçe web sitelerinin trafiğini listelerken, geçtiğimiz yıl devreye alınan Alexa'nın Türkiye'den ziyaret edilen siteler listesinde ( http://www.alexa.com/site/ds/top_sites?cc=TR&ts_mode=country&lang=none ) bir çok farklı veri ve bazı soruların yanıtı görülebilir.

  Bu listede geçen ay 32. sırada olan Facebook, doğal büyümesinin medya tarafından katalize edilmesi sayesinde artık Türkiye'de Google'dan sonra 2. sırada. Türkiye'de yaratılan projeleri haber değeri yaratsın yaratmasın sayfalarına asla taşımayan Doğan grubu'nun ve internet'e neredeyse kayıtsız diğer medya oyuncularının Facebook kullanımını neden ve nasıl bu kadar hızla büyüttüğünü anlayabilmek sektörün gelişimini izleyebilmek açısından önemli.

  Türkiye'den girilen siteler sıralamasında artık Milliyet 6., Hürriyet 7., Mynet 9. site. Yakın gelecekte bu sitelerin ilk 10'da almayacağını görmek için bence kahin olmaya gerek yok.

  Facebook'un hızlı büyümesi ve internet başında geçirilen günlük zamanın büyük kısmını elde etmesi, Yonja, Sosyomat ve Ekşi Sözlük gibi ürünleri ve küçük rakipleri çok ciddi ölçekte etkilediği gibi, diğer tüm web sitelerinin ve uygulamalarının da trafiğinin hatırı sayılır ölçüde düşmesine sebep oldu. Bu gelişmenin yaşandığı dönemde Sosyomat ve Ekşi Sözlük'te yazar alımları hızlandı.

  Üzücü bir başka istatistik ise haksız ve hatalı sansür sonrası bu listede artık Wordpress'in ilk 100'de bile yer alamaması. İlk 100'deki tüm ciddi siteler Wordpress olayında sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Bence bugün WP'e sahip çıkmayanlar, yarın benzer sorunları yaşadıklarında pişman olacaklar.

  @Koray: Alexa verileri, dünyada ilk 1.000 site için çok daha iyi olmak üzer ilk 5.000 site için oldukça etkin karşılaştırma olanağı sağlarken sonraki dilimlerde analiz verimliliği düşen istatistikler sağlıyor. Alexa Toolbar'ı kullanan 2-3 sadık kullanıcıyla bahsettiğiniz sapmaların oluşması yaratmak mümkün.

  @Arda: Türkiye'ye Hitwise modelinde bir siteyi kurma heyecanı olan bir şirket ve bazı girişimciler olduğunu biliyoruz, belki de yakında haberlerini duyarız?

 3. Oncelikle, TTnet'in ISS verilerini kullanarak boyle bir hizmet baslatmasi hukuken kullanici gizliliginin ihlal edilmesi anlamina gelmektedir. Kullanicilarin izni alinmamis bir istatistikleme hizmetini onermen beni cok sasirtti. Ayrica, TTnet'in boyle bir girisimi rekabet hukukuna aykiri sonuclar cikartacaktir.

 4. Bu sıralamayı değiştirebilecek bir etken de söz konusu sitelere erişimin engellenmesidir. Hatırlanacağı üzere Suudi Arabistan Hürriyet'in sitesindeki fevkalade bilgilendirici (!) galeriler yüzünden siteye erişimi engellemişti. Eğer Türkiye'de de MEB gibi elinde yüksek potansiyel bulunduran kurumlar filtreleme yoluna giderse veya müstehcenlik konusunda kamuoyu tepkisi yükselirse sıralama değişebilir.

 5. Umut Onatlar Umut Onatlar

  Erotik Mynet, Erotizm ve Temiz İnternet

  Yazı çok güzel olmuş Arda, tebrikler. Tespitlerin çok doğru, biraz eksik olmakla birlikte. Galeri'den çok erotik fotoğraflar ilgi çekiyor Türkiye'de. Mynet, erotik içerikte Milliyet ve Hürriyet'i geçer, galeri trafiğinde de tahminim, o yanlış bilgiyi düzelteyim. (milliyetle aynı taktiği yapıp, subdomain kullanmıyorlar) Şimdi bile anasayfasında dahi Magazin'e tıkladığında, bir çok erotik galeriye geçiş var. Asıl erotik galerileri ise Haber'in altına taşımışlar, erotik trafik aslında Haber'in trafiği diye göstermek için. Araştırınca neler çıkıyor ortaya :) http://haber.mynet.com/galeri/ Sağ tarafta nerdeyse çırılçıpçak mankenler! Bir ara extra sert resimleri Mynet'in, alay konusu olmuştu. Bu tarz küçük oyunlar, aslında interneti kirletiyor.

  Bildiğim kadarı ile 3-4 ay kadar önce Hürriyet grubu temiz internet kampanyası başlatmıştı (o da bir pazarlama taktiği ya neyse), şimdi baktığımda Hürriyet'de çok fazla erotik resim bulamadım. Hiç yoktan iyidir. Bana ikiyüzlülük geliyor - erotik resimleri galeriye doldurup, sonra Türkiye'nin en çok trafiğine sahibim demek. Başta Mynet olmak üzere, erotik içeriği bırakmış olsa dahi Hürriyet ve Milliyet bu konuda başı çekiyor.

  Ben, uzun vadeli marka yarışında bu üç markaya da erotizmden uzaklaşmasını öneriyorum. Yoksa foto haber, her yerde olması gereken bir şey zaten.

  Temiz bir internet dileği ile,

  Umut Onatlar

 6. Mynet'in düşüşü cok bariz dahada cok fazla düşecek buna eminim, cünkü internet ilerliyor mynet buna hiç bir üründe ayak uyduramıyor.

  O yüzden bunu Hürriyet Milliyet galeriye bağlamak yanlis, Hürriyet'te ayrıca haber okurken page view almak icin insanları maymun ediyor buda cok yanlis bir uygulama.

  Alexa cok kolay maniple edilebilir bunu hepimiz biliyor oradaki herkeste bunu maniple ederek oralara geliyor, Mynet'ten de Hurriyet'ten de email geldiğinde en altta alexa toolbar indirin linkini gördüm bunlar cok komik seyler.

  Bu Alexa'yı Türkiye'den baska pek kale alan ülkede acikcasi cok fazla görmüyorum.

  Alexa sıralamalarında Türkiye'nin önde gelen markaları ilerlermi bilmem ama ürün ve kalite bazından cok bariz sekilde gerilediğimiz büyük bir gercek bence.

 7. Evet internet nasıl çöplük olur ? Olmasımı kalmış bence hızla dahada büyük bir çöplük olma yolunda ilerliyor.

  Kaliteli içerik üretmek adına yapılanlar artık para etmiyor sanırım. Yani hayatın gerçekleri burayıda sarmış durumda hit=para popülarite=para. Kaliteli olmasada olur mühim olan hit'dir kaç kişi giriyor kaç kişi sayfamı geziyor'dur.

  Para kazanılmasına karşı değilim ama bu tür küçük oyunlarla üstlerini kapatmasalar ve daha açık konuşsalar iyi olacak. Yoksa devasa bir çöplük ile başbaşa kalacağız.

 8. Bu devirde erotik resimler sayfa gosterimini arttirir, sayfa ulasimini degil. Bazilari ya asiri saf, ya da gayet bagnaz. Hele bir de youporn cikmisken. Filtre sisteminin uygulandigi yerlerde, ortalama zekaya sahip bir kullanici ihtiyacini gidermek icin Hurriyet'i ziyaret etmek yerine images.google.com'da manken vb kelimeleri aratir. Internete baglanipta Google'u bilmeyen kalmamistir herhalde.

  Mayolu resimleri "neredeyse cirilciplak" diye yorumlamaksa tek kelimeyle rezillik. Gerci mayo reklamlarinin billboardlardan kaldirildigi bir ulkede, bunu normal karsilamak gerek herhalde.

  Seriatla yonetilen bir ulkenin sansurunu referans gostermek ise cok guzel olmus.

  @ senel: Alexa'nin abartildigi dogru, ama yine de diger referanslarla birlikte kullanilinca iyi bir fikir veriyor. Manipulasyon ornegi icin, Hurriyet'in kodlarini dikkatle incelemek yeterli.

 9. Umut Akyol Umut Akyol

  Güvenilir ve tartışmaları azaltacak bir istatistik servisi çok önemli, umarım ki böyle bir servis kısa zaman içinde yayına girer. Hürriyet, son zamanlarda direk Milliyet'i taklit etmeye başladı, muhtemel aynı yönetim kurulundan çıkmış bir karar gibi bişidir. Kim bilir neden, yönetim kurulundakilerin karşılıklı yemeğine iddiasına girmeleri de olabilir, benim en iyi tahminim bu. :)

  Aslında, benim genelde oyun sitelerinde fark ettiğim (ornegin trgamer.com) gibi cesur xtreme tracking kodu büyük sitelerce kullanılsa o bile yeterli. :)

  Hukuken TtNet'in anonim olarak veri toplamasında bir sakınca yok, fakat kim ne der ne düşünür vs. bir sürü şeysi olacaktır, hemen herkes bir şeyler söyleyecektir, yılan hikayesi olacaktır. kim bilir, Ttnet için risk bile sayılabilir. Direk çıkar ve güç çatışması.

  WordPress.com tam bir hukuk katliamı, sonumuz hayırlı olsun. :)

 10. Milliyet'in PR'ını yürüten Zarakol'dan az önce gelen basın bülteni Arda'nın bu yazısını okumayanları etkileyebilir. Webrazzi'yi daha fazla kişi okumalı...

  Bülten şöyle:

  "Yayına başladığı günden bu yana Türkiye’nin en çok ziyaret edilen Türkçe içerikli site olan Milliyet.com.tr, yaklaşık 15 milyon tekil kullanıcı ve 1 milyarın üzerinde sayfa görüntülenme ile Ekim ayında rekor kırdı. Türkiye, Milliyet.com.tr okuyor.

  Türkçe dilde yayın yapan siteler arasında Google Türkiye’den sonra en çok ziyaret edilen internet sitesi olan Milliyet.com.tr, Ekim ayında sayfa görüntülenme ve tekil ziyaretçi sayısı dallarında internet kullanıcıları tarafından zirveye yerleşti. Web analizleri üzerine uzmanlaşmış yazılım şirketi Webtrends’in verilerine göre Ekim ayı boyunca yaklaşık 15 milyon tekil kullanıcının ziyaret ettiği Milliyet.com.tr, 1 milyarın üzerinde sayfa görüntülenme ile kırılması zor bir rekora imza attı.

  Milliyet.com.tr, kaliteli, hızlı ve şeffaf yayıncılık anlayışı, kullanıcı beklenti ve hedeflerinin sürekli takibi ile yayına başladığı 26 Kasım 1996 gününden bu yana en çok ziyaret edilen Türkçe içerikli haber sitesi olmaya devam ediyor.

  Milliyet.com.tr yayıncılık anlayışında güne başlarken Milliyet Gazetesi haberlerinin tüm dünyada Türkçe konuşan kullanıcılara ulaştırılması, gün içerisinde hızlı ve kaliteli bir biçimde Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmelerin okuyucuya haber, görüntülü haber ve fotoğraf galerileri aracılığı ile ulaştırılması yer almaktadır.

  Siteyi, aylık ortalama 15 milyon ve günlük 1.5 milyon farklı kişi (tekil kullanıcı) ziyaret etmektedir.

  Sitenin, aylık ortalama 1 milyar, günlük 45 milyon sayfası görüntülenmektedir.

  Sitede bir kişi ortalama 18-19 dakika arası zaman geçirmektedir.

  Milliyet.com.tr, ana portalla beraber, kullanıcı ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda emlak, otomotiv, insan kaynakları, anne ve çocuk, blog, tatil, seri ilan gibi farklı konularda yayında olan dikey portallar sayesinde de kullanıcılarına sınırsız bir hizmet sunuyor."

 11. alexa verilerini bir türlü anlayamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

  1- Daily reach (ziyaretçi sayısı) tablosundaki, 0,002- 0,008- 0,01 rakamları kaç kişi anlamına geliyor?

  2- daily pageviews (sayfa görüntüleme) tablosundaki; 0,0002- 0,0008- 0,001 rakamları ne demek? mesela; 0,001=10 saat mi?

  3- trafic rank (sıralama) etkilen ana unsur ziyaetçi sayısı mı? sayga görüntüle sayısı mı?

  yardım için şimdiden sağolun

 12. Çok güzel bir yazı olmuş, şunu belirtmekte fayda varki Mynet'in gerilemesindeki tek sebep galeriler, facebook vb. siteler değil. Kendisi de pek bi ilerleme kaydedemedi. Bir ara icq ile bi ortak girişimi vardı, siteye ne kadar katkı sağladı bilemiyorum... Yenilik lazım... (beyazperde'yi satınalmaları çok iyi olmuştu..)

 13. Gökhan Gökhan

  Çok güzel bir makale.Maalesef internet kullanıcılarımızın çoğu interneti chat,mp3-divx indirme ve adult içerikli yayın izleme amaçlı kullanıyor.

 14. Tasdemir Tasdemir

  İnternetle ilgili gerçekten güzel ve son derece ilği çekici bir makale. Yaptıgınız analiz için sagolun beğenerek okudum.

 15. Cüneyt Cüneyt

  konu güzel ancak bazi devler tartisilamaz trafiklerdede bu belirgin hale gelmistir

 16. Sabun Bazı Sabun Bazı

  Alexanın doğru olduğunu düşünmemekteyim. Google algoritmasını çözebilen kimse yok. Ama alexa yine de faydalı kanımca.

 17. Halil Halil

  Kısaca Alexa'yı öğrenciyken öğretmenin tırnak,mendil,saç vb. kontrolü gibi görüyorum.Yani sitene ne kadar bakım yaparsan o kadar aferin alırsın..) Bu arada eliniz dert görmesin.Kaliteli bir yazı.

 18. Taner Can Taner Can

  Siteyi, aylık ortalama 15 milyon ve günlük 1.5 milyon farklı kişi (tekil kullanıcı) ziyaret etmektedir.

  Sitenin, aylık ortalama 1 milyar, günlük 45 milyon sayfası görüntülenmektedir.

  Sitede bir kişi ortalama 18-19 dakika arası zaman geçirmektedir.

  Milliyet.com.tr, http://vodafonefaturaodemesi.com/ ana portalla beraber, kullanıcı ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda emlak, otomotiv, insan kaynakları, anne ve çocuk, blog, tatil, seri ilan gibi farklı konularda yayında olan dikey portallar sayesinde de kullanıcılarına sınırsız bir hizmet sunuyor.”