Alexa Türkçe sıralaması bize ne söylüyor?

Alexa Türkçe sıralaması bize ne söylüyor?

Alexa istatistikleri ne zaman gündeme gelse çoğu zaman doğruluğu tartışma yaratır ve konu uzar gider. Ancak her zaman söylediğim birşey vardır ki sonuçta ülkemizde TTNet internet verilerini bu yönde sağlayan bir servisi hizmete sokmadığı sürece, bu kadar çok katılımla bize yine doğruya en yakın değerleri sunan servis Alexa'dır. En azından aşağı yukarı fikir edinmemiz açısından kabul görmelidir diyebilirim.

Sözü fazla uzatmadan konuya girmem gerekirse, bu yazımının ana sebebi Alexa Tükçe sıralamasında çok kısa bir süre öncesine kadar Google Türkiye'den sonra ikinci sırada yer alan MyNet'in önce bu yerini Hurriyet.com.tr'ye bugünlerde de Milliyet.com.tr'ye kaptırması oldu. Aslında şöyle söylemek daha doğru olacak Milliyet.com.tr listede ikinciliği alırken, Hurriyet.com.tr üçüncü ve Mynet dördüncülüğe geriledi.

Durumu görünce merak edip acaba Milliyet.com.tr ana sayfasına galeri bölümü gibi bir ekleme mi yaptı diye baktım. Bir ölçüde düşüncem doğrulandı. Milliyet.com.tr ana sayfasında yeterince magazin içerikli haber dikkatimi çekti. Ancak Alexa bu aşamada bana farklı bir değer sundu.

Alexa'ya göre Milliyet.com.tr ve Hurriyet.com.tr sitelerinin trafik dağılımları şu şekilde:

Alexa trafik

Tablodan da görülebileceği gibi Milliyet.com.tr ana sayfası sitenin tüm trafiğinin %88'ine sahip. Hurriyet.com.tr'de ise ana sayfa (haber sayfaları) trafiğin sadece %28'ini sağlarken, fotogaleri.hurriyet.com.tr ve fotoanaliz.hurriyet.com.tr bölümleri toplamda sitenin trafiğinin %42'sini sağlıyor. Bu toplama kelebekgaleri.hurriyet.com.tr'yi de eklersek toplam %60 oluyor.

Bu noktada Türk internet kullanıcısının fotoğraflara olan ilgisini daha doğrusu galerilere olan ilgisini görebiliyoruz. Ancak şimdi diyeceksiniz ki, Milliyet.com.tr'de galeri bölümleri sadece %1... Doğru! İlk bakışta Milliyet.com.tr'nin okuyucu kitlesinin okuyucu olduğunu izleyici ya da seyredici olmadığını bu tablolara göre düşünebilirsiniz. Ancak Milliyet.com.tr'nin adres yapısı bize aslında Alexa'nın burada birşeyin farkında olmadığını gösteriyor.

Çünkü, Milliyet.com.tr, galeri.milliyet.com.tr adresini sadece galeri bölümüne giriş için kullanıyor. Galeri içerikleri için tekrar milliyet.com.tr/content/galeri yapısına geçiyor. Yani, trafik milliyet.com.tr için sayılıyor bizde bunu Alexa'dan ana sayfa (haber sayfaları) trafiği gibi görüyoruz.

Peki, acaba MyNet'in galeri bölümü yok mu, onlar neden bu trafiği kaybedip yerini Türkiye'nin en büyük gazetelerinin web sitelerine bıraktı dersiniz?

Şöyle, MyNet bildiğiniz üzere bir süre önce Fotodak.com isimli bir servisi bünyesine alıp foto.mynet.com adresi üzerinden fotoğraf paylaşım servisi sağlamaya başlamıştı. Her ne kadar MyNet ana sayfasında "Foto" başlıklı bir sekme yer alıyor olsa da, içeriği benim incelediğim dönemlerde manzara resimlerine ağırlık veriyor olduğu için elbette gazete web sitelerimiz kadar etkili bir galeri sağlayamamış oluyor.

Kısacası, bu duruma ağlamak mı lazım gülmek mi bilemiyorum ama çok kısa ve genel olarak yaptığım bu araştırma bana ülkemizde galerin mi var trafiğin var dedirtti.

Dediğim gibi çok genel ve fazla detaylara inmediğim bir analiz olduğu için fikirler ve örneklemeleri duymak isterim.

Sizce önümüzdeki 6 ayda Alexa Türkçe listesinde ilk 5'de bir değişim olur mu, süprizler ve ilk 10'a yeni katılımcılar bekleyebilir miyiz?

NOT: Bu arada dikkatten kaçmış olabilir diye hatırlatmak isterim, TTNet'e bu yönde bir istatistik servisi girişim fikri ile gidilmesi ülkemizin Hitwise'ını yaratmak için hem çok değerli hem de çok başarılı bir iş modeli olacaktır. Yatırımcı ve girişimcilerin düşünmesinde fayda olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.