Para kazandıran YouTube klonu
Genel

Para kazandıran YouTube klonu

GreedTube.comGreedTube, YouTube'de yayınlanan videoları kendi sistemine ekleyen kişiler ile %50 gelir paylaşımı sağlayan yeni bir servis. Yani siz YouTube'de yer alan bir video'nun embed kodlarını GreedTube'ye ekliyorsunuz ve artık GreedTube'nin reklam gelirlerine ortak olmuş oluyorsunuz.

Neden YouTube'de yer alan bir video'yu gidip GreedTube'den seyredeyim diyebilirsiniz. Haklı olarak bu düşünce sonunda GreedTube'de yer alan videolar seyredilmez ve reklam geliri de oluşmaz. Ama servisi hayata geçirenler o konuda da güzel bir fikir geliştirmişler ve şöyle yapmışlar.

GreedTube'deki videoların altında Digg ve Del.icio.us'a eklemek için linkler var. Sonuçta eğer siz YouTube'de yer alan bir videoyu Digg'e yada Del.icio.us'a ekleyecek olursanız ve söz konusu video popüler olursa size hiçbir faydası olmaz. Ancak siz bu paylaşımı GreedTube'yi kaynak göstererek yapacak olursanız Digg'de ana sayfada yer alması durumunda gelecek olan yüzbinlerce kişiden gelir paylaşımı adına önemli geri dönüş alabilirsiniz.

Bence güzel bir düşünce, ancak logonun ve sitenin isminin YouTube'ye bu kadar benziyor olmasının ilerleyen zamanlarda servisler arasında yasal bir probleme dönüşeceğine eminim. Bunu zaman içinde görürüz.

Mevcut durumda baktığımızda GreedTube iyi düşünülmüş bir mash-up ve fikir olarak da girişim modelleri arasında göz önünde bulundurulmasında fayda olabilecek bir uygulama. Çünkü benzeri modeller üzerine kurulabilecek birçok girişim fırsatı olduğu ortada.

Yorumlar (13)
 1. Arda merhaba,

  Ben pek durust bulmadim bu girisimi. Bir sitenin icerigini calarak gelir elde etme amaci guduyor bence. Yani mesela ben bir site yapsam, senin populer yazilarini benim siteme oldugu gibi eklesem ve Digg ve Delicious'a eklenmesini saglasam senin siteni aradan cikararak senin icerigini oldugu gibi gelir amacli kullanmis olurum. GreedTube kullanicilarin eklemesini bekliyor kendi eklemiyor ama ayni sey aslinda.

 2. Selam Türker, haklısın GreedTube tamamen verdiğin örnekteki gibi bir model uyguluyor. Ama bir fark var. Sonuçta eklenen video'lar YouTube tarafından yaratılmış olmadıkları için aslında yazıları bir başka site üzerinden sunmak kavramıyla ilişkilendiremeyiz.

  Burada GreedTube'nin elbette uyanık bir girişim olduğu ortada ama mash-up olarak zekice oluşturulduğunu düşünüyorum.

  Eğer video'lar YouTube üretimi olsaydı konu tamamen hırsızlık olabilirdi ama durum biraz farklı olunca kullanıcılara yeni bir alan yaratmış oluyor.

 3. Arda haklisin. Aslinda ben video'yu YouTube'a koyan kullanici acisindan bakmistim, yani icerigi yaratan acisindan. Tabii YouTube kendi yaratmadigi icin icerigi onun asil derdi trafik olur. Su anda tam olarak bilmiyorum video ekleyince hangi lisansla ekleniyor (mesela Flickr'da ki gibi bir lisans secimi yapiliyormu bilmiyorum bakmaliyim). Bu durumda kullanici YouTube'a koydugunda oraya vermis oluyor belli bir hakla. Her ne kadar henuz YouTube bu videolardan gelir elde edip kullanici le paylasmasa gerceklesebilecek bir model. Ben bu olasilik durumunda icerik haklarinin bir nevi calinmasini belirtmek istemistim. Umarim anlatabilmisimdir :)

 4. Anladım demek istediğini :) Kullanıcı tarafından düşündüğün zaman haklısın ama tabi videoyu kullanıcının YouTube'ye eklemesi ve sonra Digg'e göndermesi durumda GreedTube kullanması kendi adına avantajlı olacaktır.

  Zaten bu hafta içinde Google tarafından satın alındığı açıklanacak büyük olasılıkla. Bundan sonra da farklı özellikleri devreye girecektir. Bakalım kullanıcılara ne sunacaklar?

 5. Erinc Erinc

  Reklamdan para kazanmaya ancak ziyaretci sayilarini artirirlarsa baslarlar. Son kullaniciya hic bir avantaj sunmadiklari icin cok fazla talep goreceklerini zannetmiyorum. Metacafe sadece kaliteli videolari bulunduruyor, fark yaratiyorlar. GreedTube ta fark yok.

  Blog'u olan bir kisi youtube videoyu yazisina entegre edip, ustune koyacagi adsense reklami ile digg'e gonderirse gelirin yuzdesi degil tamami kendisine kalir. Bir de tamamen gelir amacli bir calisma oldugu icin, digg ve delicious komunitesi bunu hos karsilamayacaktir, haberin ilk yorumu genellikle youtube linki olacaktir.

  Ve son olarak, Arda, dedigin gibi, isim cok kotu :)

 6. Cin bir fikir olmasının yanı sıra bana da pek etik gelmiyor. Ama bu tip girişimlerin, internet kullanıcılarının uyanmasına katkısı da tartışılmaz. Sanıyorum ki, yakın bir gelecekte pek çok komünite sitesi gelirini kullanıcılarıyla paylaşmak durumunda kalıcak. Bugüne kadar karşılık beklemeden fayda sağlayan, site sahiplerine binlerce dolar kazandıran kullanıcılar bundan böyle hakkını aramayı bilir artık. Ki bu akımın sitelere de hem kalite hem de trafik bakımından katkısı tartışılmaz..

 7. Mindtrick Mindtrick

  Digg'de elemanın biri küfürlü bir şekilde çalışmadan para kazanmak isteyen bir başka uyanık temalı bir cevap yazmıştı. En güzel cevap da oydu bence. Kısa ve öz.

 8. bu arada, deneme için yolladığım video 1000'den fazla gösterim aldı ama bırak para kazandırmayı, video için açtığım kanal gösterim bile almamış olarak görünüyor.

 9. Abacus Abacus

  bir yerde ropörtajını okumuştum greedtube sahibi Noah Hayes'in. axlenetworks adında bir şirketi var. Kendi düşüncesine göre videolar youtube üzerinden geldiği için bir şekilde onların sağladığı hitlerin yine youtubea geri döneceğini savunuyor ve yaptıkları işi etik olarak değerlendiriyordu.

 10. Furkan Kayış Furkan Kayış

  ya tek sorunumuz kendimizi geçinememiz

 11. Ozden Aytekin Ozden Aytekin

  Neden bu sistem beizim ekelememizi istiyor kendisi eklemiyor videoları ben bunu anlamadım.. O kadar youtube botları var sistem bunlardan birisini koysun olsun bitsin :) Ben mi olayı tam anlamadım ne?

 12. Ozden Aytekin Ozden Aytekin

  Pardon yukarıyı tekrar okudumda nedenini yazıyormus :) güzel bir fikir :)