Ali Altug Koca
VP Ops @Webrazzi

YORUMLAR (71)

 1. Nazım Salur, Getir'in hikayesini Webrazzi E-ticaret 2016'da anlatacak!
  Ahmet Ahmet

  Bu işi karlı yapabiliyorsa tebrik etmek lazım. Perakendecilik, e-ticaret için, karlılık anlamında çok zorlayıcı ve rekabetçi bir pazar.

  1. Oturumun videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.youtube.com/watch?v=Wa8ZMCwGgx0

 2. Avrupa'daki yapay zeka girişimlerinin yüzde 40'ı yapay zeka kullanmıyor

  Yapay zekanın tanımını nasıl yaptığınıza göre değişen bir durum bu. Bir şirket yapay zeka kullandığını iddia ediyorsa, bu, şirketin deep learning veya daha geniş bir tabirle makine öğrenmesi kullanmak zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Yapay zeka çok geniş kapsamlı bir tanıma sahip. Dolayısıyla, basit bir if statement bile bir yapay zeka olarak tanımlanabilir. Raporda yapılan yapay zeka tanımı ile AI startupı olduğunu iddia eden şirketin yapay zeka tanımı aynı olmayabilir.

  1. Yapay Zeka'nın tanımı en basit haliyle bile aşağıdaki gibi yer alıyor. Girişimlerin dediğiniz gibi basit bir if else koşulunu veya algoritma kullanmayı yapay zeka yerine koymaları terimlerin yozlaştırılması veya hype kelimelerin hoyratça kullanımı olarak değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

   Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti.

 3. Steve Jobs'un kızı, babasını anlattığı ilk kitabından bir bölüm paylaştı
  Muzaffer Karataş Muzaffer Karataş

  Abi kim yazdıysa sallamış. Lisa ismi Apple'ın bir bilgisayarı için kullanılmadı, bilakis appleden ayrıldıktan sonra kurduğu şirket tarafından üretilen bilgisayarın adıydı. Apple'a tekrar döndüğünde Lisa için geliştirilen teknoloji macintosh'ta da kullanıldı..

 4. Webrazzi Ödülleri 2017 bir sürprizle oylamaya açıldı

  Adayın ismine tıklar tıklamaz oy verilmiş oluyor ve tercih değiştirilemiyor. Bu nasıl bir UX kararı? Umarım oy sayısı artmadan değiştirilir.

  1. Oylamanın gerçek olduğunu gösterecek bir UX kararı. Seçimlerde oy kullanırken tüh yanlış bastım bir tane daha oy pusulası alabilir miyim diyebiliyor musunuz?

 5. Web sitesinin hangi teknolojileri kullandığını gösteren eklenti: WhatRuns
  Serkan Eryüz Serkan Eryüz

  Wordpress'in hangi yorum eklentisini kullandığınızı öğrenebilir miyim acaba? Gayet hoşmuş.

  1. Jetpack'in yorum özelliği kullanıyoruz.

 6. Bir Kutu Kitap: Biryudumkitap ekibinden aylık kitap aboneliği girişimi

  Tüm sayfalarının UI akışları bile Kitap Kulübü'nün sitesinin kopyası, görsel yerleşim neredeyse aynı. Sitenin havası bile aynı. İş modeli baştan aşağı aynı. Sık Sorulan Sorular bile tabandan benziyor birbirine. Yusuf Aykut "F.G.'yi tanımasak inanacağız" demiş ama ben kendisini tanımıyorum, beni nereden tanıyormuş emin değilim!? Müstear isimle yazmak kolay, keşke gerçek adıyla yazsa benim gibi.

  Ben Alpaslan'ın bu şekilde bir proje yapacağını bilemezdim, kendisi de bu niyetinden bahsetmedi. Niyetinden bahsetse başka şekilde konuşurdum elbette. Abonelik modelinin altyapısından bahsettim, Altyapı geliştirme konusunda ipuçları verdim, yaşadığımız bazı case'leri anlattım... Mesele abonelik modeli ile kitap kutusu satmak değil, mesele know-how. Ali Altuğ, sen de biliyorsun bunu, konu abone kutusu falan değil. Sağolsun bu arkadaş dinlemiş, yapmış. Bence süper dümen.

  Bakın Alpaslan arkadaşın bir başka dümeni daha: https://twitter.com/benahmetbulut/status/877087570097840128

  Görünen o ki bunu alışkanlık haline getirmiş. Utanmamış, başka insanların korkacağını, çekineceğini düşünmüş, bunu yazabileceklerini düşünmemiş.

  Ancak ben bunu sadece yazmıyorum, yazmayacağım. Mahkemeye vereceğim bu arkadaşı ve girişimini. Birinin işinin dört bir yanını kopyalamanın ne demek olduğunu da gayet göstereceğim. Ne yani, biz 6 aydır zamanımızı, emeğimizi, paramızı bu işe yatırırken, rahatlıkla çalmasına izin mi verelim başkalarının? Kurban mı olalım? Hayır, açıkçası ben kurban olmayı reddediyorum. Mahkemede görüşürüz bu arkadaşla da, bakalım orada ne diyecek?

  1. Fatih, beni karıştırma kendi kavganıza. Sitenin havasını çalmış diye mahkemeye vereceksen onun da ancak sonucunu merak ederim.

   Yazdığın son kelime Webrazzi yorum kurallarına aykırı bu yüzden editliyorum. Tartışılacaksa tartışılsın gereksiz ithamlarda bulunmayın.

 7. Bir Kutu Kitap: Biryudumkitap ekibinden aylık kitap aboneliği girişimi

  Fatih Güner'in "Haftada 1 Kitap"ını hatırlatıyor. Güner'in konuyla ilgili twitter'daki floodu okunmalı. https://twitter.com/fatihguner/status/877069936073605120

  1. Dünyada çok sayıda abonelikli kitap kutu girişimi var. Bu yüzden hatırlatma noktası çok anlamlı değil ama floodda geçen aradım konuştuk mevzusu iki kişi arasında geçmiş bir söylem ne kadar ne anlatıldı konuşuldu bilemeyiz. Açıkcası o kısmı girişimi anlatan yazar olarak beni çok ilgilendirmiyor.

 8. Dropbox ve Google Drive'a erişim engellendi! [Güncellendi]
  Çelik Çelikyaman Çelik Çelikyaman

  Hangi bir takım dosyalar? Webrazzi okurlarının Google Drive ve Dropbox'a engelleme konulacak kadar önemli dosyaları bilmeye hakkı yok mu?

  1. Dosyaların neleri içerdiği ne kadar içerdiğini bilemiyoruz, gerçeklikleri de şu anda tam olarak bilinmiyor. Bu yüzden kesin olarak bilmediğimiz iddialar üzerinden tanımlama yapmak istemedim.

 9. ASP.NET üzerinde çalışan, gelişmiş bir CRM uygulaması: Serenity [Yerli GitHub]

  Kıskanma kardeşim. Yazdığın 2 cümlenin başka hiç bir açıklaması yok. Az terbiyenizi takının. Reklam olsa ne olur olmasa ne olur? Adam koymuş 200 k download'ı yakalamış öyle veya böyle. Webrazzide haber yapmış. Ne bu çekememezlik ya?

  Hayır bide şunu anlamıyorum kardeşim. Sende 200k download'ı yakala sonra paralı parasız haber yaptır kendini ne var bunda.

  Adam “Lütfen, şu onlar yapar biz kullanırız psikolojisini bir kenara bırakalım. Özellikle yazılım sektöründe böyle bir şey yok. Yeter ki isteyip o doğrultuda çalışalım.” diyor herkesi heveslendirmeye çalışıyor senin attığın yoruma bak.

  Neyse Volkan Bey, tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim. Siz ve diğer türk meslektaşlarımın başarılarını görmek beni her zaman mutlu edecektir. Bırakın laf edenleri işinizi yapın milletin ağzı torba değil ki büzesin lafı aklınıza gelsin selamlar..

  1. Üzerinde Sponsorlu içerik veya Advertorial yazmayan hiçbir yazı ücretli olarak yayınlanmamaktadır. Bu yazı da ücretli olarak yayınlanmamıştır. Kaldı ki girişim incelemelerini ücretli olarak yayınlamıyoruz.

 10. Harbi Yiyorum: Nerede ne yenirin cevabı blogdan kitaba dönüştü

  Hakettiği övgüyü alması dileğiyle, başarılar..

  1. 10 kitabımız bu yorumla tamamlandı. Yukarıdaki isimlerin tamamıyla eposta ile iletişime geçilecektir.