Cruise, General Motors'tan 850 milyon dolar yatırım aldı

Cruise söz konusu yatırımı, operasyonel maliyetlerini karşılamak için kullanacak.
Cruise, General Motors'tan 850 milyon dolar yatırım aldı

Sürücüsüz araçlarından birinin bir yayaya çarpması sonucu robot taksi hizmetini durdurmak zorunda kalan Cruise, General Motors'tan 850 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım General Motors finans müdürü Paul Jacobson tarafından Deutsche Bank'ın Küresel Otomobil Endüstrisi Konferansı'nda açıklandı. 

Cruise söz konusu yatırımı, operasyonel maliyetlerini karşılamak için kullanacak. Paylaşılan bilgilere göre; Şirket ayrıca mali durumunu güçlendirmek için yeni dış yatırımcılar arıyor. 

Haziran 2021’de Cruise, araçlarının üretimini tamamlamak için 5 milyar dolarlık kredi kullandı. Şubat 2022’de şirket, SoftBank Vision Fund'dan 1,4 milyar dolar yatırım aldı. Şirket, kurulduğundan bu yana 11 yatırım turunda 8,47 milyar dolarlık yatırım aldı. Şirketin toplam aldığı yatırım miktarı ise 15.1 milyar dolar civarında. 

General Motors'un 2017'den bu yana Cruise'da 8,2 milyar dolar kaybettiğini belirtelim. Paylaşılan bilgilere göre; General Motors sadece 2023'te Cruise'da 3,48 milyar dolar kaybetti. Yaşanan kaza ile akıllara kazınan, Cruise 2 Ekim'deki olayda yaralanan kadınla yaptığı anlaşmada en az 8 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Başka bir aracın vur kaç yapması sonucu yararlanan kadın, Cruise'un sürücüsüz aracı tarafından yaklaşık 6 metre sürüklenmişti. 

Olayın ardından Cruise kurucu ortağı ve CEO'su Kyle Vogt dahil olmak üzere üst düzey yöneticiler istifa ederken, şirket personelinin dörtte biri işten çıkarıldı. General Motors yöneticileri devreye girdi. Tüm bu gelişmelerin ardından Cruise'un, robot taksi segmentini yeniden hayata geçirme konusunda zorluklar yaşasa da; insan güvenlik sürücüleri eşliğinde daha fazla aracını yola çıkardığını belirtelim. Şirket, Phoenix ve Dallas'ta araçlarını yola çıkarmış durumda. Şirketin bir sonraki hedefi ise Houston olacak. General Motors yöneticilerinin Cruise'dan beklentilerinin hayata geçip geçmeyeceğini ise bize zaman gösterecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.