İş başvurularında size destek olacak yapay zeka destekli 5 özgeçmiş oluşturma aracı

Özgeçmişinizi düzenlemeyi ve iş başvurularınızı takip etmeyi kolaylaştıran yapay zeka destekli 5 özgeçmiş oluşturma aracını sizlerle paylaşıyoruz.
İş başvurularında size destek olacak yapay zeka destekli 5 özgeçmiş oluşturma aracı

İş başvurusu süreçleri günümüzde başlı başına bir iş haline gelmiş durumda. Bu süreçte iş ilanlarını taramaktan başvuru süreçlerini takip etmeye kadar birbirinden farklı görevler mevcut. Yapay zeka çağında ise zaman alan bu görevleri hızlıca ve hakkıyla yerine getirebilmek mümkün. İş başvurularınızı takip etmek için öne çıkan 5 ücretsiz özgeçmiş oluşturucuyu sizlerle paylaşıyoruz.

Teal

Daha önce sizlere Chrome uzantısını tanıttığımız Teal, birden fazla iş başvurusunu takip etmeyi kolaylaştırıyor. Araç içerisinde mevcut durumunuzu, istediğiniz pozisyonu ve hedeflediğiniz toplam ücreti belirtmeniz gerekiyor. Bununla beraber, yeni bir iş bulmak ya da mevcut işinizi değiştirmek için ideal zamanı belirtebilirsiniz. Bu bilgileri hızlı bir özet olarak her zaman gösterge tablonuzda görebilirsiniz. Uygulamada, iş arama sürecinizin başvuru ve görüşme dahil olmak üzere tüm aşamalarını görebilir, böylece birden fazla açık pozisyon için başvuru sürecinizi takip edebilirsiniz. Küçük bir hatırlatma da yapalım; başvurularınızın durumlarında değişiklik olduğunda platformda güncellemeyi unutmayın.

Teal, özgeçmişlerini aday takip sistemleri (ATS) için optimize ettiğine dair bir bilgi vermiyor, ancak metin tabanlı şablonlardan oluşan iyi bir koleksiyona sahip. İstek listenize iş ekledikçe, mevcut özgeçmişinizin iş tanımıyla ne kadar eşleştiğine yönelik puan alabilirsiniz. Böylece özgeçmişinizde, hedeflediğiniz şirketlerin aradıklarına göre iş geçmişinizin bazı bölümlerini gösterebilir veya kapatabilirsiniz. Teal'ın Chrome uzantısı da mevcut.

Enhancv

Yapay zeka asistanıyla öne çıkan Enhancv, ihtiyacınız olan detayları yazıya dökmenize yardımcı oluyor. Eğer LinkedIn profilinizi güncel tutuyorsanız, öncelikle özgeçmişinizi oradan çekerek başlayabilirsiniz. Enhancv, LinkedIn’de bulduğu bilgileri uyarlayıp düzenlemeye hazır bir şekilde platforma yerleştiriyor. Özgeçmişinizin ilk taslağını oluşturduktan sonra, olasılıkları keşfetmek için önce aracın yapay zeka asistanına, özgeçmişin optimize edilmesini sağlamak için de ekrandaki komutlara tıklayabilirsiniz. Örneğin, yapay zeka asistanından başlığınızı yeniden yazmasını ve güçlü yönlerinizi vurgulamasını isteyebilirsiniz. Aynı şekilde özgeçmişinize eklenebilecek yeni maddeler için öneriler oluşturmasını talep edebilirsiniz. Siz bu seçeneklere tıkladıkça, sağda bulunan önizleme alanı yeni bilgiler ve önerilerle güncellenecek.

Yapay zeka asistanı ayrıca bir ön yazı oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Bu belgenin başvuracağınız iş ilanına uygun olması önemli, bu nedenle araç, iş ilanındaki açıklamayı doğrudan yapıştırmanızı istiyor. Ön yazıyı oluşturmak için tıklamanızın ardından, ön yazınızı kontrol panelinizde görüntüleyebilirsiniz. Bu alanda ön yazının tüm detaylarını düzenleyebilirsiniz. Ücretli versiyonda, belgenizi ATS odağında optimize etmek için metnin tamamı üzerinde çalışan bir özgeçmiş puanlama özelliği de bulunuyor.

Kickresume

Eğer sıfırdan özgeçmiş oluşturmanız gerekiyorsa yapay zeka destekli Kickresume’yi tercih edebilirsiniz. Başlamak için Yapay Zeka ile Yeni Özgeçmiş düğmesine tıklayın. Araç, adınız, mevcut iş pozisyonunuz ve hakkınızda sorular soran bir sohbet deneyimi ile başlıyor. Bundan sonra, favori şablonunuzu seçiyorsunuz ve yapay zeka üretmeye başlıyor. Üretim sonucunda, orijinal bir profil özeti, iş deneyiminizle ilgili uygun beceriler, güçlü yönleriniz ve hatta bir dizi hobi içeren bir başlangıç özgeçmişi elde ediyorsunuz. Ekranın sol tarafındaki AI Araç Kutusu’na tıklayarak, özgeçmişinizi düzenlemek veya yeniden yazmak için her bölümde yapay zeka yazarını kullanabilirsiniz. Siz yazarken, belge arka planda yapay zeka tarafından puanlanıyor. Analiz sekmesine tıkladığınızda araç, özgeçmişinizin kalitesini artırmak için talimatlar veriyor.

Bunun yanı sıra Kickresume, mülakat sorularına çalışmanız için ipuçları ile birlikte unvanınıza uygun soru ve cevapları karşınıza çıkarıyor. Aracın kariyer koçu sayesinde, istediğiniz işe girmek adına çeşitli konularda bilgi edinmeniz için kaynaklar sunuluyor. Elinizde iyi bir özgeçmiş olduğunu hissettiğinizde, dilbilgisinin iyi olduğundan emin olmak için bir düzeltme hizmeti satın alabilirsiniz. Bu hizmet ile Kickresume sizi bir sonraki işinize hazır hale getiriyor.

Resume Worded

Resume Worded, hem elinizde bir özgeçmiş olmasını hem de LinkedIn profilinizin öne çıkmasını sağlıyor. Aracı kullanmak için öncelikle LinkedIn profil sayfanızı özgeçmiş olarak indirin. Bunun için adınızın hemen altındaki Daha Fazla düğmesine tıklayıp PDF'ye Kaydet düğmesine basmanız yeterli. Oluşturduğunuz özgeçmişi, Resume Worded'a yüklediğinizde, profilinizi ihtiyacınız olan tüm bilgilerle nasıl tamamlayacağınıza dair ipuçları sunan, adım adım bir puanlama ve döküm alacaksınız. İsterseniz PDF olarak indir işlemini tekrarlayarak yeni bir özgeçmiş elde edebilir ya da özgeçmişinizi Resume Worded içinde de oluşturabilirsiniz.

Ayrıca ücretli bir özellik olan ATS için optimize edilmiş şablonlara göz atabilirsiniz. Böylece her birinin nasıl çalıştığına ve otomatik kontrolleri geçmek için yapıdan nasıl yararlanılacağına dair açıklamaları da değerlendirebilirsiniz.

Bu kullanışlı özellik setini tamamlamak için, özgeçmişinizi iş ilanlarına da uyarlayabileceğinizi belirtelim. Resume Worded, iş tanımını ekledikten sonra özgeçmişinizi gereksinimlerle karşılaştırırken, bu tanımla ne kadar eşleştiğinize dair bir puan sunuyor. Son olarak bu konuda çalışmaya devam etmek için tekrar oturum açtığınızda, özgeçmişinize ve LinkedIn profil puanlarınıza erişebileceğinizi ekleyelim.

ResumeNerd

ResumeNerd, özelleştirme yetenekleriyle öne çıkıyor. Özgeçmişinizi platforma ekledikten sonra, adım adım ilerleyeceğiniz bir akış ile karşılaşıyorsunuz. Böylece kişisel bilgileriniz, becerileriniz ve deneyimleriniz hakkında her şeyi eklediğinizden emin oluyorsunuz. Sürecin sonunda, kısa bir açıklama içeren şablonlardan birini seçebiliyorsunuz. En çok beğendiğiniz rengi seçip son adıma geçiyorsunuz. Özgeçmişinize gerektiğinde yeni bölümler ekleyebileceğinizi de belirtmekte fayda var. Bu arada oluşturulan dokümanı sadece TXT dosyası olarak ücretsiz indirebilirsiniz; diğer tüm formatlar ücretli plan ile desteklenmekte. 

Kontrol paneline geri döndüğünüzde, ResumeNerd mevcut özgeçmişinizi puanlamış oluyor. Yapmanız gereken tüm iyileştirmeleri görmek için tıkladığınızda, puanı 1.000'e çıkarmak için düzeltebileceğiniz maddelerin bir listesiyle karşılaşıyorsunuz. Bu adımda profesyonel hayatınızı doğru yansıtmak adına daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz.

Özgeçmişinizi platforma ekledikten sonra, ekranın üst kısmındaki jobnerd düğmesine tıkladığınızda, özgeçmişinizin iş tanımıyla ne kadar eşleştiğine dair bir yüzde puanıyla birlikte, becerilerinize uyan günlük iş önerilerini içeren bir iş akışını görüyorsunuz. İş ilanının ayrıntılarını görmek için tıklayabilirsiniz. Bu aşamada ResumeNerd, başvuracağınız şirketin aradığı becerileri tespit ediyor. Araç, bu becerileri özgeçmişinize eklemeniz için size kısayollar sunarak aradıkları niteliklere uygun olduğunuzdan emin olmanızı sağlıyor.

İş ilanının sağ tarafında, özgeçmişinize ve o anda baktığınız iş ilanına göre bir ön yazı oluşturmak için tıklayabilirsiniz. Bu aşamada manuel olarak özelleştirmeniz gereken bir şablon karşınıza çıkıyor. Başvurmaya hazır olduğunuzda, platformdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Bu bağlantı üzerinden orijinal ilanın sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu alandan başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu, aynı zamanda daha fazla işe başvurmanızı sağlamak için güzel bir kısayol. İlgilendiğiniz diğer tüm pozisyonlar için bu akışı tekrarlayabilirsiniz. Son olarak ResumeNerd'ü birkaç hafta uygun maliyetlere kullanabileceğinizi belirtelim, ancak daha sonrasında fiyat önemli ölçüde artıyor. Bu nedenle bu abonelik maliyetlerine dikkat etmekte fayda var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.