Kripto paralara dair kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu

AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamasına göre; kripto varlıklar konusunda izinsiz faaliyet gösteren kurumlar için 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörüldü.
Kripto paralara dair kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu

Bir süredir gündemden düşmeyen kripto varlıklara odaklanan kanun teklifi bugün TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamasına göre; kripto varlıklar konusunda izinsiz faaliyet gösteren kurumlar için 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörüldü. Bununla birlikte Güler, yurt dışında faaliyet gösteren kripto borsaların kullanımının sonlandırılacağını da ifade etti. 

Paylaşılan bilgilere göre halihazırda faaliyet gösterenlerin izin alması gerekmekte. Bu anlamda kurumlara yönelik bir geçiş süreci olması bekleniyor. Kripto paraların satış ve dağıtımı için SPK yetkilendirilecek. Bu konuda izin alamayan kurulların tasfiye edileceğini de belirtelim.  

Yurt dışında faaliyet gösteren kurumlar, 1 ay içerisinde lisansa başvurmak durumunda. Lisansa başvurmayan kurumların ise 3 ay içerisinde tasfiye kararı alması gerekmekte. 19 maddeden oluştuğu belirtilen kanun tasarısında vergi kesintisinden söz edilmediği aktarıldı. Önümüzdeki günlerde kripto varlıklara odaklanan kanun teklifiyle ilgili detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.