OpenAI'ın Sora aracını kullanan üçüncü taraf içerik oluşturuculardan ilk örnekler geldi

OpenAI, modele erişim izni verilen bir grup dış film yapımcısı, sanatçı, reklam ajansı ve müzisyen tarafından yapılan Sora içeriklerini yayınlamaya başladı.
OpenAI'ın Sora aracını kullanan üçüncü taraf içerik oluşturuculardan ilk örnekler geldi

OpenAI, geçtiğimiz aylarda metinden video oluşturma aracı Sora'yı tanıtmıştı. Şirket, o günden bugüne Sora tarafından üretilen videoları düzenli olarak yayınlasa da araç hala herkesin erişimine açık değil. Ancak OpenAI, modele erişim izni verilen bir grup dış film yapımcısı, sanatçı, reklam ajansı ve müzisyen tarafından yapılan Sora içeriklerini yayınlamaya başladı. Örneklere buradan göz atmak mümkün.

Şirket, yayınladığı bir blog yazısında, "Sora'da yapmamız gereken pek çok iyileştirme olsa da modelin yaratıcıların fikirlerini gerçeğe dönüştürmelerine nasıl yardımcı olabileceğine dair bir fikir edinmeye başladık" dedi.

Çalışmalarına yer verilen isimler arasında Walter Woodman, Sidney Leeder, Patrick Cederberg, Paul Trillo, Nik Kleverov, August Kamp, Josephine Miller, Don Allen Stevenson III ve Alex Reben gibi isimler yer alıyor. Bu isimlerin birçok farklı alanda uzmanlaşmış sanatçılar olduğunun altını çizmekte fayda var, zira bu da Sora'nın her alandan sanatçı tarafından kullanılabileceğini gösteriyor. 

OpenAI'ın Sora tanıtım kampanyası, yapay zeka videolarının ve genel olarak içerik yaratmaya yönelik yapay zekanın sanatçılar ve izleyiciler tarafından daha açık bir şüphecilik ve alaycılıkla karşılandığı bir döneme denk geliyor diyebiliriz. Örneğin; geçtiğimiz haftalarda bağımsız korku filmi Late Night With The Devil, belirli geçişler ve set dekoru için hareketsiz görüntüler oluşturmak üzere yapay zeka kullanması nedeniyle eleştirilmişti. Sora ile ilerleyen dönemde bunun gibi birçok eleştiriye şahit olmamız mümkün.

OpenAI, Sora'yı eğitmek için hangi spesifik verileri kullandığı konusunda net bir bilgi vermiyor. Fakat baş teknoloji sorumlusu Mira Murati, Wall Street Journal'a verdiği röportajda kamuya açık ve lisanslı verileri kullandıklarını söylemişti. Murati ayrıca Shutterstock ile olan lisans anlaşması kapsamında bazı videoları kullandıklarını da açıklamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.