Databricks, yapay zeka veri kümesi yönetimi girişimi Lilac'ı satın aldı

Databricks, geliştiricilerin yapay zeka projelerinde kullandıkları metin veri kümelerini yönetmelerine yardımcı olan bir araca sahip girişim Lilac'ı satın aldı.
Databricks, yapay zeka veri kümesi yönetimi girişimi Lilac'ı satın aldı

Veri analitiği platformu Databricks, geliştiricilerin yapay zeka projelerinde kullandıkları metin veri kümelerini yönetmelerine yardımcı olan bir araca sahip girişim Lilac'ı satın aldı. Anlaşmanın finansal koşulları ise açıklanmadı.

Lilac, TensorFlow.js'nin oluşturulmasına yardımcı olan iki eski Google LLC mühendisi Daniel Smilkov ve Nikhil Thorat tarafından kuruldu ve girişim, görevi kolaylaştırmayı vadeden açık kaynaklı bir araç olan Lilac'ı geliştirdi. Yazılım Databricks, Cohere ve yapay zeka yazılım pazarındaki diğer oyuncular tarafından kullanılıyor.

Lilac'ın en önemli özelliklerinden biri, yerleşik bir yapay zeka modeli tarafından desteklenen kümeleme yeteneği. Araç, bir metin veri kümesini oluşturan belgeleri analiz edebiliyor, benzer belgeleri gruplar halinde düzenleyebiliyor ve her grup için bir açıklama oluşturabiliyor. Geliştiriciler bu aracı, eğitim veri setinden çıkarılması gereken kısımları bulmak için kullanıyor.

Lilac, bir veri kümesindeki bireysel kayıtları birbiriyle karşılaştırmak için kullanılabilecek bir gösterge tablosuna da sahip. Ayrıca geliştiricilerin metin verilerini, yapay zeka modellerinin anlaması daha kolay olan matematiksel gösterimlere dönüştürmesine de olanak tanıyor.

Databricks, Lilac'ın yazılımını kendi veri yönetimi ve yapay zeka platformuna entegre etmeyi planlıyor. Bununla, şirketin geçtiğimiz haziran ayında MosaicML şirketini 1,3 milyar dolara satın alarak elde ettiği teknolojiyi tamamlamanın hedeflendiği belirtiliyor. Databricks, MosaicML satın alımının yanı sıra, geçtiğimiz ekim ayında veri kopyalama (replication) girişimi Arcion'u da 100 milyon dolara satın almıştı. Şirket, ilerleyen dönemde muhtemelen daha fazla satın alımla karşımıza çıkmaya devam edecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.