Veri analitiği platformu Databricks, Arcion'u 100 milyon dolara satın aldı

Databricks, veri kopyalama (replication) girişimi Arcion'u 100 milyon dolara satın aldığını duyurdu.
Veri analitiği platformu Databricks, Arcion'u 100 milyon dolara satın aldı

Veri analitiği platformu Databricks'in I serisi yatırım turunda 500 milyon dolar yatırım aldığını sizlere aktarmıştık500 milyon dolarlık yatırım ile birlikte Databricks'in değerlemesinin ise 43 milyar dolara ulaştığını hatırlatalım. Şimdi de Databricks, veri kopyalama (replication) girişimi Arcion'u 100 milyon dolara satın aldığını duyurdu.

Bugüne kadar Databricks'e veri aktarmak isteyen müşteriler, 3. taraf araçları kullanmak durumunda kalıyordu. Databricks, Arcion satın alması ile müşterilerinin verileri, kaynaklar arasında tutarlı bir şekilde taşımasını sağlayacak. Şirket yaptığı açıklamada, bu satın alma sayesinde Databricks'in çeşitli kurumsal veri kaynaklarından veri almak için ölçeklenebilir, kullanımı kolay ve uygun maliyetli bir çözüm sunacağını ifade etti. 

Kurulduğu 2016 yılından bu yana 18 milyon dolar yatırım alan Arcion, kurumsal veritabanlarına ve veri kaynakları için 20'den fazla bağlayıcı (connector) ürün sağlıyor. Bu bağlayıcı ürünler arasında Oracle, PostgreSQL, Redis, SAP, Salesforce ve Snowflake de yer alıyor. Bununla beraber Arcion, Databricks için bağlayıcı ürünler de geliştirdi. 

Arcion satın almasının detayları

2022'nin şubat ayında Arcion'un değerlemesi 65 milyon dolara ulaşmıştı. Şirketin satış fiyatı o dönemde belirlenen değerlemenin 35 milyon dolar üzerinde. 100 milyon dolarlık anlaşma, Arcion'un yatırımcıları için yaklaşık yüzde 54'lük bir artışı temsil ediyor.

Özellikle Arcion'un tohum turunda yaklaşık 12 milyon dolarlık değerleme üzerinden hisse alan yatırımcılar ise üç yıldan kısa bir süre içinde 8 kat getiri elde etmiş oldu.

Databricks'in yapay zeka atağı 

Şimdiye kadar Databricks gibi çözümleri kullanan şirketler, kendi verileriyle, gösterge panoları ve veri uygulamaları geliştirebiliyordu. Üretimsel yapay zeka atılımı, kurumsal şirketlerin farklı alanlarda kendi makine öğrenimi modellerini geliştirmek için mevcut veri çözümlerine yönelmesini tetikledi. 

Bu durumun farkında olan Databricks, son dönemde yapay zeka odağını artırmıştı. Şirket, Mart ayında açık kaynak geniş/büyük dil modeli Dolly'yi tanıttı. Mayıs ayında ise şirket, yapay zeka odaklı veri yönetim platformu Okera'yı satın aldı. Şirket ayrıca Haziran ayında OpenAI rakibi MosaicML'i 1.3 milyar dolara satın aldı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.