Apple, iPhone'larda Gemini destekli özellik için Google ile ortaklık kurmak istiyor

Apple, iPhone'daki özellikler için Gemini AI modelinden yararlanmak üzere Google ile bir anlaşma yapmak istiyor.
Apple, iPhone'larda Gemini destekli özellik için Google ile ortaklık kurmak istiyor

Söz konusu yapay zeka olunca birçok teknoloji devinin bir araya geldiğini ve ortaya ilgili çekici iş birliklerinin çıktığını görüyoruz. Kısa bir süre sonra bu kapsamda Apple ve Google'ı bir arada görmemiz mümkün.

Bloomberg'in haberine göre Apple, iPhone'daki özellikler için Gemini AI modelinden yararlanmak üzere Google ile bir anlaşma yapmak istiyor. Şirketin Safari tarayıcısı için iPhone'larda tercih edilen arama motoru sağlayıcısı olarak Apple ile halihazırda bir anlaşması bulunuyor.

Apple'ın yeni anlaşma ile, bu yılın ilerleyen dönemlerinde iOS güncellemeleriyle yapay zeka destekli özellikler sunmak için Google'ın yapay zeka teknolojisini lisanslamak istediği belirtiliyor. Bloomberg, şirketin GPT modellerini potansiyel olarak kullanmak için OpenAI ile de görüşmeler yaptığını söylüyor.

Şubat ayında Apple CEO'su Tim Cook, şirketin üretimsel yapay zeka özelliklerini bu yıl içinde tanıtacağını söyledi. Şirketin geçen yıl yayınladığı iş ilanları, Apple'ın üretimsel yapay zeka tarafından desteklenen çok sayıda dahili ve harici araç üzerinde çalıştığını gösteriyor. Bununla birlikte, başka şirketlerle yapılacak ortaklıklarla üçüncü taraf yapay zeka teknolojisinden yararlanma söylentileri, Apple'ın kendi yapay zeka çalışmalarında beklendiği gibi ilerlemediği anlamına geliyor da olabilir. Ancak bunu bize zaman gösterecek.

Apple'ın haziran ayında gerçekleştireceği geliştirici konferansı WWDC'de, yapay zeka özelliklerinin daha fazla hissedileceği iOS 18'in tanıtılması bekleniyor. 

Şimdilik iki şirketin de konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadığını da belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.