Tim Cook, Apple'ın yapay zeka planlarını bu yılın ilerleyen dönemlerinde açıklayacak

Tim Cook, şirketin 2024 yılında üretimsel yapay zeka alanında çığır açacağını ifade etti.
Tim Cook, Apple'ın yapay zeka planlarını bu yılın ilerleyen dönemlerinde açıklayacak

Apple CEO'su Tim Cook, yıllık hissedar toplantısında Apple'ın yapay zeka odaklı planlarına dair açıklamalarda bulundu. Tim Cook, şirketin üretimsel yapay zeka için olağanüstü bir atılım potansiyeli gördüğünü ve bu nedenle şu anda bu alana önemli yatırımlar yaptıklarını dile getirdi. 

Tim Cook, şirketin 2024 yılında üretimsel yapay zeka alanında çığır açacağını ifade etti. Tim Cook konuşmasında şu cümlelere yer verdi: 

"Bu yılın ilerleyen dönemlerinde, geleceği yeniden tanımlayabileceğine inandığımız bir başka teknoloji olan üretimsel yapay zeka alanında çığır açacağımız yolları sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum."

Cook konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: 

"Bu durumun, kullanıcılarımız için dönüştürücü fırsatların kilidini açacağına inanıyoruz"

Geçtiğimiz aylardan bu yana Tim Cook Apple'ın yapay zeka odaklı faaliyetlerine dair çeşitli açıklamalarda bulunmakta. 2023'ün Kasım ayında yapay zeka alanında araştırma yaptıklarını belirten Cook, bu ayın başlarında şirketin yapay zeka konusunda muazzam miktarda zaman ve çaba harcadığını ve yılın ilerleyen dönemlerinde daha fazla ayrıntı verileceğini dile getirmişti. 

Paylaşılan bilgilere göre; Apple'ın iOS 18'e yeni yapay zeka özellikleri ekleyeceğine dair söylentiler mevcut. Buna göre şirket, yerleşik iOS uygulamalarının yeteneklerini artırmak için yapay zekayı kullanmayı planlıyor. 

Ayrıca geçtiğimiz sonbaharda Apple'ın, platformlarında yeni otomatik düzeltme ve metin tahminleri özelliklerini tanıtırken, üretimsel yapay zekadan da kısaca bahsettiğini hatırlatalım.

Bu arada söz konusu hissedar toplantısında, hissedarlar, Apple'dan yapay zekanın etik olarak kullanılıp kullanılmadığına dair ayrıntılar içeren bir yapay zeka şeffaflık raporu istenen bir teklifi reddetti. Bu da şirketin, yapay zeka odağında nasıl bir tutum benimseyeceğinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.