Bluesky, kullanıcılarına kendi moderasyon hizmetlerini oluşturma imkanı sunacak

Bluesky'ın yeni hamlesi, sosyal medya platformlarındaki geleneksel moderasyon yaklaşımının ötesinde bir adım olarak görülüyor.
Bluesky, kullanıcılarına kendi moderasyon hizmetlerini oluşturma imkanı sunacak

Şubat ayının ilk günlerinde Twitter (X) alternatifi Bluesky'ın herkese açıldığı ilk günde 850 binden fazla yeni kullanıcıya ulaştığını aktarmıştık. Platform yeni bir güncellemeyle gündeme geldi. Bluesky, kullanıcılarına kendi moderasyon hizmetlerini oluşturma imkanı sunmaya hazırlanıyor. 

Bluesky'ın yeni hamlesi, sosyal medya platformlarındaki geleneksel moderasyon yaklaşımının ötesinde bir adım olarak görülüyor. Bu karar, kullanıcıların platformdaki deneyimlerini daha fazla kontrol etmelerini ve kişiselleştirmelerini sağlarken, aynı zamanda toplulukların kendi norm ve tercihlerine göre yönetilmesine olanak tanıyor.

Kullanıcılar, kendi moderasyon tercihlerini belirleyebilecek. Geliştiriciler, kendi filtreleme sistemlerini oluşturup diğer kullanıcıların bunlara katılmasını sağlayabilecek. Bluesky, bu güncellemeyi gerçekleştirmek için kendi geliştirdiği moderasyon aracı olan Ozone'u kullanıyor. Ozone ile geliştiriciler, kendi moderasyon sistemlerini oluşturup platforma entegre edebiliyorlar.

Bluesky CEO'su Jay Graber, moderasyon süreçlerinin katmanlı bir şekilde oluşturulabilmesinden yana. Bu yaklaşım, farklı moderasyon işlevlerinin bir araya getirilerek, platformun ihtiyaca yönelik ve kişiselleştirilmiş moderasyon sistemlerinin oluşturulmasına olanak sağlıyor. Bu da kullanıcıların platformda daha iyi deneyim yaşamalarını sağlamak için ihtiyaçlarına uygun moderasyon seçeneklerini oluşturmalarını mümkün kılıyor.

Belirtmek gerekirse şirketin yaptığı bu güncelleme, Bluesky'ın Şubat ayında tüm kullanıcılara erişimi açmasının ardından yaşadığı hızlı büyüme döneminde geliyor. Platform bu dönemde yaklaşık 2 milyon yeni kullanıcı ekleyerek toplam kullanıcı sayısını 5 milyonun üzerine çıkardı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.