Apple, yapay zeka destekli reklam teknolojisi üzerinde çalışıyor

App Store içindeki reklam kampanyalarını optimize etmek isteyen Apple, yapay zeka destekli bir reklam çözümü üzerinde çalışıyor.
Apple, yapay zeka destekli reklam teknolojisi üzerinde çalışıyor

Mobil uygulama pazarındaki rekabetin artmasıyla şirketlerin reklam verme sürecini iyileştirmesi ve reklam verenlere daha etkili bir platform sunması önemli bir hale geldi. Apple da bu noktada App Store içindeki reklam kampanyalarını optimize etmek amacıyla Google'ın izinden giderek bir yapay zeka destekli araç üzerinde çalışmaya başladı.

Söz konusu araç, yapay zeka desteğiyle birlikte App Store içinde reklamların otomatik olarak yerleştirilmesini amaçlıyor. Bu özellikleriyle, Google'ın Performance Max platformuna benzerlik gösteriyor. Business Insider'ın raporuna göre, Apple'ın bu araçları test etmesinin ardında Apple Search Ads performansını artırmak olduğu iddia ediliyor.

Apple'ın şu anda kullandığı reklam formatları, arama sekmesinde, arama sonuçları sayfasında, uygulama sayfalarında ve you might also like sekmesinde görülen reklamlar, bu güncelleme kapsamında tamamen değişebilir. Reklam verenler; bütçe, hedef kitlesi ve hedef ülkeler gibi bilgileri girerek Apple'ın algoritmalarının reklamları dört farklı formatta en uygun şekilde yerleştirmesine izin verebilecekler. 

Yapay zeka destekli reklam teknolojisinin App Store dışında kullanıp kullanılmayacağı ise henüz belirsiz. Son dönemlerde şirketin News, Stocks, Sports gibi diğer uygulamalarında da reklam sunabileceği konuşuluyor.

Bir taraftan da Apple'ın reklam gelirleri hızla artıyor gibi görünüyor. Araştırma firması Omdia, 2024'te 7 milyar dolarlık bir gelir öngörüyor, bu da geçen yıla göre 1 milyar dolarlık bir artış anlamına geliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.