Londra Menkul Kıymetler Borsası, Bitcoin ve Ethereum kripto ETN'leri için başvuruları kabul etmeye başlayacak

Londra Menkul Kıymetler Borsası, 2024'ün ikinci çeyreğinde borsasında işlem gören Bitcoin ve Ethereum kripto ETN'leri için başvuruları kabul etmeye başlayacak.
Londra Menkul Kıymetler Borsası, Bitcoin ve Ethereum kripto ETN'leri için başvuruları kabul etmeye başlayacak

Londra Menkul Kıymetler Borsası, paylaştığı bir doküman ile 2024'ün ikinci çeyreğinde borsada işlem gören Bitcoin ve Ethereum kripto senetleri (Exchange Traded Notes - ETN) için başvuruları kabul etmeye başlayacağını açıkladı. Londra Menkul Kıymetler Borsası'nın ayrıca kripto ETN'ler için detaylı bir bilgi formu paylaşımında bulunduğunu da hatırlatalım.

Kesin lansman tarihinin henüz açıklanmadığını da ekleyelim. Bilgi formunda yer alan detaylara göre; Londra Menkul Kıymetler Borsası, kripto ETN'lerinin borsada işlem görmesinin kabulü ile ilgilenen potansiyel ETN sahiplerini, erken katılıma teşvik ediyor. Kripto ETN'leri yalnızca profesyonel yatırımcılar için mevcut olacak.

Londra Menkul Kıymetler Borsası'nın bu açıklaması aslında Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi'nin (FCA), kripto para destekli borsada işlem gören senetler olan ETN'lere dair açıklamalarının akabinde gündeme geldi. FCA, paylaştığı bir duyuru ile ETN'ler için listelenmiş bir piyasa segmenti oluşturmak üzere Tanınan Yatırım Borsalarından (Recognized Investment Exchanges - RIE) gelen tekliflere karşı çıkmayacağını belirtti. 

Birleşik Krallık geçtiğimiz yıllardan bu yana kripto para ve Web3 alanında attığı adımlarla gündeme gelmekte. Hatırlarsanız, Birleşik Krallık yatırım fonlarının tokenizasyonu için yeşil ışık yandığını sizlere aktarmıştık.

Ayrıca 2023'ün Haziran ayında Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak'ın yaptığı açıklamaları hatırlatmakta da fayda var. Başbakan Rishi Sunak, kripto işletmelerinin Birleşik Krallık'ta sisteme nasıl kayıt olması ve faaliyetlerini nasıl yürütmesi gerektiğine dair detayların yasal netlik kazanmasına dair isteklerini dile getirmişti. Ayrıca Başbakan Rishi Sunak, ülkeyi bir Web3 hub'ına dönüştürme planlarını da ifade etmişti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.