Papara, T-Bank'ın tamamını satın alıyor

Papara, T-Bank'ın tamamını satın alıyor. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmasa da regülatörlerin onayının beklendiği bilgisi Webrazzi ile paylaşıldı.
Papara, T-Bank'ın tamamını satın alıyor

Ülkemizin önde gelen fintech şirketlerinden Papara, T-Bank'ın tamamını satın alıyor. Bu kapsamda Papara'nın, T-Bank'ın hissedarları BankMed ve Arab Bank ile anlaşmaya vardığı iddia edildi. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmasa da regülatörlerin onayının beklendiği bilgisi Webrazzi ile paylaşıldı.

1985 yılında Bank of Bahrain and Kuwait’in İstanbul Şubesi olarak faaliyete geçen T-Bank, 1991 yılında Bahreyn ve Kuveyt Bankası A.Ş. unvanıyla bağımsız bir kurum olarak yoluna devam etti. 1992 yılında adı Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası A.Ş. olarak değiştirilen banka, 1997'de ise MNG Bank A.Ş. olarak yeniden isimlendirildi. 2006 yılında Arab Bank ve BankMed'in MNG Bank A.Ş hisselerinin yüzde 91’ini devralmasıyla bir dönüşüm yaşayan T-Bank'ın bu satış işlemi BDDK'nın 29 Aralık 2006 tarihli kararıyla onaylandı. Ocak 2007'de hisse devri tamamlanarak, Arab Bank yüzde 50 ve BankMed yüzde 41 oranında hisse sahibi oldu ve aynı yılın nisan ayında bankanın adı T-Bank olarak değiştirildi.

2020 yılında gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul kararıyla T-Bank’ın sermayesi 650 milyon TL’den 1 milyar TL’ye çıkarıldı ve bankanın mevcut ortaklık yapısı ise BankMed yüzde 50 ve Arab Bank yüzde 50 hisseye sahip olacak şekilde değiştirildi.

Papara'nın son dönemde gerçekleştirdiği satın alımlar

Papara ise son dönemde satın alımlarla gündemde. Şirket, geçtiğimiz temmuz ayında İspanyol neobank Rebellion’ı satın alarak Avrupa'ya açılma sürecinde önemli bir adım atmıştı. Şirket, ülkemizde ise espor kulübü SuperMassive'i satın alarak dikeyini genişletmişti. Şirket, son olarak SadaPay'in satın alacak olması ile gündeme gelmiş; Papara CEO'su Emre Kenci görüşmelerin olduğunu ancak henüz sonuçlanmadığını belirtmişti.

Güncelleme:

Papara'nın T-Bank satın alımı konusunda ekstra bilgiler paylaşıldı. Papara, bugüne kadar yaptığı en büyük satın almaya imza atarak, büyüme yolunda ilk adımı gerçekleştirdi. Anlaşmanın finansal danışmanlığını Lucid Investment Bank, hukuksal danışmanlığını Durukan+Partners üstlendi.

Papara CEO’su Emre Kenci “2023 yılında sigorta ve yatırım ürünleriyle zenginleştirdiğimiz kullanıcı deneyimini, temel bankacılık ürünlerinin de eklenmesiyle birlikte en üst seviyeye taşıyacağız. Böylelikle Papara’nın finansın her alanında hizmet veren bir “Super App” olma yolcuğunu tamamlayacağız” dedi.

T-Bank Genel Müdürü Servet Taze ise yapmış olduğu açıklamada “T-Bank’ın bireysel ve kurumsal bankacılık alanındaki köklü uzmanlığı ve 1930’lu yıllardan bugüne kadar bankacılık sektöründe elde ettiği geniş bilgi birikimi ve deneyimi Papara’nın kullanıcı odaklı vizyonu ile güçlenerek, geleneksel bankacılık ürünlerinin yenilikçi teknolojiler ve çözümlerle daha çok kullanıcıya ulaşmasını sağlayacak” dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.