Avrupa Birliği, Apple'a 1.84 milyar dolar ceza verdi

Avrupa Birliği, Apple'a iOS platformunda müzik yayın hizmetleri pazarına dair tekelcilik kurallarını aştığı gerekçesiyle 1.84 milyar dolar ceza verdi.
Avrupa Birliği, Apple'a 1.84 milyar dolar ceza verdi

Apple'ın Spotify tarafından açılan tekelcilik davasında yeni suçlamalarla karşı karşıya kaldığını sizlere aktarmıştık. Spotify, 2019 yılında Apple'a tekelcilik yaptığı gerekçesiyle dava açmıştı. Avrupa Komisyonu’na yapılan şikayette Spotify, rakibi Apple Music’i haksız avantaj sağlamakla suçlamıştı. Aradan geçen yılların sonunda Avrupa Komisyonu, davayı karara bağlamaya hazırlandığını sizlerle paylaşmıştık.

Avrupa Birliği, Apple'a iOS platformunda müzik yayın hizmetleri pazarına dair tekelcilik kurallarını aştığı gerekçesiyle 1.84 milyar dolar ceza verdi. Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği'nin vereceği cezanın 500 milyon dolar civarında olacağı gündeme gelmişti. Ancak Apple, beklenen miktardan daha yüksek bir ceza ile karşılaştı. 

Cezanın odak noktasında Apple'ın uygulamalara karşı benimsediği yönlendirme karşıtı kurallar yer alıyor. Daha önce de aktardığımız üzere Apple, iOS'ta uygulamaların yükleme için kullanıcılarını farklı platformlara yönlendirmelerine karşı sıkı kurallara sahip.

Müzik yayıncılarının baktığı yerden, hem Apple'ın kendi müzik servisi Apple Music'in mevcut olması hem de yönlendirme karşıtı kurallar, rekabet açısından müzik uygulamalarını daha da dezavantajlı pozisyona düşürüyor. Avrupa Birliği yaptığı açıklamada kısıtlamanın Avrupalı tüketicilerin özgürce seçim yapmasını engellediğini söyledi.

Geçe hafta Apple, Spotify ve Avrupa Komisyonu ile mücadelesini kamuoyuna taşıdı. Apple, paylaştığı bir basın duyurusu ile Spotify'ın Apple'ın rekabete aykırı uygulamalarından zarar gördüğü iddiasına karşı çıktı. Apple bu konuda "Spotify, Apple'ın tüm araçlarına hiçbir ücret ödemeden sınırsız erişim elde etmek istiyor" ifadesini kullanmıştı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.