Markalar X'te, içerik üreticilerinin profillerinde reklam yayınlayabilecek

Reklamverenler, "İçerik Üretici Hedefleme" aracılığıyla seçkin içerik oluşturucuların yer aldığı bir listeye karşı reklam yayınlayabilecek.
Markalar X'te, içerik üreticilerinin profillerinde reklam yayınlayabilecek

X paylaştığı bir blog gönderisi ile reklamverenlerin, reklamlarının belirli içerik üreticilerin yanında belirmesini sağlayabileceğini açıkladı. Böylece reklamverenler, reklamlarının tartışmalı ve saldırgan içeriklerin yanında sergilenmediğinden emin olabilecek. 

Blog gönderisinde aktarılan bilglere göre; bu aydan itibaren X'teki reklamverenler, İçerik Üretici Hedefleme aracılığıyla seçkin içerik oluşturucuların yer aldığı bir listeye karşı reklam yayınlayabilecek. Gönderide şu ifadeler yer alıyor: 

"Bu, reklamverenlerin self servis X Reklam Yöneticisi'ni kullanarak hem ana zaman akışında hem de profilde seçtikleri içerik üreticilerin video içeriklerinde pre-roll video reklamları yayınlayabilmeleri için daha fazla kontrole sahip olmaları anlamına geliyor."

Ayrıca X yakında markaların yalnızca bireysel içerik üreticilerinin profillerinde reklam yayınlayabilmesini sağlayacak. Böylece şirket, söz konusu reklamların tartışmalı gönderilerin yanında görünme olasılığını tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Gönderide paylaşılanlara göre, 80 binden fazla içerik üretici X'te paylaşım yapıyor. 

Hatırlarsanız; reklamverenlerin X'ten yavaş yavaş çekilmeye başladığını ve bu durumun Markalar ile Elon Musk arasında küfürleşmeye varan bir sürtüşme yarattığını sizlere aktarmıştık. Reklamverenlerin X'te reklamlarını askıya almasının sebeplerinden biri de reklamların nefret söylemi içeren içeriklerin yanında yer almasıydı. Örneğin, IBM, kâr amacı gütmeyen medya odaklı kuruluş Media Matters'ın hazırladığı bir raporda şirketin reklamlarının Nazi yanlısı içeriklerle bir araya geldiğini gördü. Bunun üzerine IBM, X'teki harcamalarını durdurma kararı aldı. IBM'in yanı sıra Apple, Disney ve NBC gibi reklamverenler de X'ten çekilme kararı aldı. Elon Musk ise o dönemde Media Matters'ın saf kötülük olduğunu vurgulayan açıklamalar yapmaktan kaçınmadı. 

2023'ün Kasım ayında X'in kurum içinde paylaştığı belgelere göre; 200'den fazla reklamveren X'te, ya harcamalarını askıya aldı ya da harcamaları askıya alma konusunda ılımlı bir yaklaşıma sahipti. Bu anlamda X'in İçerik Üretici Hedefleme özelliğinin reklamverenleri yeniden platforma çekmek için tasarlandığını söylemek mümkün. 

Bu arada X'in reklam gelirlerinin geçen yıl yüzde 50 oranında düştüğünü belirtelim. Hatta X, 2023 yılı boyunca yaklaşık 2,5 milyar dolar gelir elde ederek 3 milyar dolarlık hedefin altında kaldı. şirket, 2022'de çeyrek başına elde edilen 1 milyar dolar gelir elde ederken, 2023'te çeyrek başına yaklaşık 600 milyon dolar gelir elde etti. İçerik Üretici Hedefleme özelliğinin X'in gelirlerine etkisini hep birlikte izleyip göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.