Google, Gemini ile yapılan konuşmaları yıllarca saklıyor

Gemini ile yapılan konuşmalar, kullanıcının kullandığı diller ve cihazlar ile konumları gibi ilgili verilerle birlikte üç yıla kadar saklanıyor.
Google, Gemini ile yapılan konuşmaları yıllarca saklıyor

Google'ın dün yapay zeka odağında yaptığı yeniliklerden bahsetmiş ve şirketin bu kapsamda Gemini için mobil uygulamaları yayına alacağını sizlere aktarmıştık. Söz konusu uygulamalar dün itibarıyla ABD'de yayınlandı ve buna göre Gemini'a dair yeni bilgiler de ortaya çıkmaya başladı.

Google'ın bugün yayınladığı yeni bir destek belgesinde, web, Android ve iOS için Gemini uygulamalarının kullanıcılardan nasıl veri topladığının yöntemlerini açıklayan bilgiler yer aldı. Buna göre Google, hizmeti geliştirmek için Gemini ile yapılan konuşmaları rutin olarak okuyor, etiketliyor ve işliyor. Bu konuşmalar, kullanıcının kullandığı diller ve cihazlar ile konumları gibi ilgili verilerle birlikte üç yıla kadar saklanıyor.

Mevcut ayar değiştirilmezse konuşmalar 3 yıla kadar saklanıyor

Ancak tabii ki Google, kullanıcılara Gemini ile ilgili hangi verilerin, nasıl saklanacağı konusunda kontrol imkanı sunuyor. Google'ın "My Activity" panosunda bulunan, varsayılan olarak etkin haldeki "Switching off Gemini Apps Activity"yi seçmek, Gemini ile gelecekteki konuşmaların incelenmek üzere bir Google hesabına kaydedilmesini önlüyor. Bunun yanı sıra, Gemini ile yapılan bireysel uyarılar ve konuşmalar "Gemini Apps Activity" ekranından silinebiliyor. 

Google, "Gemini Apps Activity" kapalı olsa bile, Gemini konuşmalarının, uygulamaların güvenliğini ve emniyetini korumak ve daha iyi geliştirme yapabilmek için 72 saate kadar bir Google hesabına kaydedileceğini söylüyor. Şirket, "Lütfen konuşmalarınıza gizli bilgiler ya da bir yorumcunun görmesini istemeyeceğiniz veya Google'ın ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve makine öğrenimi teknolojilerimizi geliştirmek için kullanmasını istemeyeceğiniz veriler girmeyin" diye belirtiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.