Google'ın yapay zeka yenilikleri: Gemini mobil uygulaması, Gemini Advanced, Google One Al Premium planı

Gemini Advanced ile Google One Al Premium planı yayına alındı. Android için ayrı bir Gemini uygulaması hayata geçirildi. iOS kullanıcıları ise Gemini'a Google uygulamasından erişecek.
Google'ın yapay zeka yenilikleri: Gemini mobil uygulaması, Gemini Advanced, Google One Al Premium planı

Google, dün global olarak gerçekleşen online basın toplantısıda yapay zeka odaklı yeni güncellemelerini duyurdu. Buna göre ilk paylaşabileceğimiz yenilik şu; Bard'ın adı artık Bard değil, Gemini. Şirket, böyle bir değişikliğe gidilmesinin nedenini ise kafa karışıklığını ortadan kaldırmak olarak açıkladı. 

Gemini Advanced

Bunun dışında şirketin en önemli güncellemelerinden biri Gemini Advanced'i yayına alması. "Ultra" sürüm olarak tanımlanan Gemini Advanced, akıl yürütme, talimatları takip etme, kodlama ve yaratıcı iş birliği konularında çok daha fazla yeteneğe sahip olacak. Örneğin, öğrenme tarzınıza göre uyarlanmış kişisel bir öğretmen olabilecek ya da bir içerik stratejisi planlamanıza veya bir iş planı oluşturmanıza yardımcı olacak.

Google One Al Premium planı

Google'ın yapay zeka özelliklerini tek bir yerde sunan yeni Google One Al Premium planı da yeniliklerden biri. Bu plana abone olarak Gemini Advanced'i kullanmak mümkün. Google One Al Premium'un genişletilmiş depolama alanı ve özel ürün özellikleri sunan popüler Google One hizmetini temel aldığı belirtiliyor.

Gemini'ı Gmail, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Meet'te kullanmak mümkün

Gemini modelleri, Workspace ve Google Cloud dahil olmak üzere insanların ve işletmelerin her gün kullandığı ürünlere de geliyor. Yapılan açıklamaya göre şimdiden 1 milyondan fazla kişi, Duet Al aracılığıyla üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını artırmak için "yazmama yardım et" gibi özellikleri kullanıyor. Duet Al, Workspace için Gemini'a dönüşecek ve yakında Google One Al Premium planına sahip tüketiciler Gemini'a Gmail, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Meet'te kullanabilecek.

Gmail'de Gemini kullanımı

Aynı zamanda Google Cloud müşterileri için Duet Al da önümüzdeki haftalarda Gemini'a dönüşecek. Gemini, şirketlerin üretkenliğini artırmasına, geliştiricilerin daha hızlı kod yazmasına ve kuruluşların kendilerini siber saldırılardan korumasına ve sayısız başka faydaya yardımcı olacak.

Gemini Advanced, iki aylık ücretsiz deneme sürümüyle başlayarak ayda 19,99 dolar karşılığında kullanılabilecek.

Gemini mobil uygulaması

Şimdi Android'de yeni bir uygulama ve iOS'te Google uygulaması ile Gemini ve Gemini Advanced için yeni bir mobil deneyim sunulmaya başlanıyor. Böylece telefonunuzdaki Gemini ile hareket halindeyken her türlü yardım için yazabilecek, konuşabilecek veya bir resim ekleyebileceksiniz. Android'de Gemini, üretimsel yapay zeka kullanan yeni bir asistan türü olacak. Gemini uygulamasını indirirseniz ya da Google Asistan'ı seçerseniz, uygulamadan ya da normalde Google Asistan'ı etkinleştirdiğiniz herhangi bir yerden (belirli telefonlarda güç düğmesine basarak ya da köşeyi kaydırarak veya "Hey Google" diyerek) Gemini'a erişebileceksiniz.

Zamanlayıcıları ayarlama, arama yapma ve akıllı ev cihazlarınızı kontrol etme gibi birçok Google Asistan sesli özelliği Gemini uygulaması aracılığıyla kullanılabilecek.

iOS'te, Gemini'a doğrudan Google uygulamasından erişim ise önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

Gemini bugünden itibaren ABD'deki Android ve iOS telefonlarda İngilizce olarak kullanıma sunuluyor ve önümüzdeki haftalarda tamamen kullanılabilir olacak. Önümüzdeki haftadan itibaren daha fazla yerde İngilizce, Japonca ve Korece olarak erişebileceksiniz ve yakında daha fazla ülke ve dil aktif edilecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.