Satışa sunulduktan 1 gün sonra hacklenen Apple Vision Pro, sorunlu bir yazılım deneyimi sunuyor

Teknoloji kullanımı anlamında bir devrim yaratması beklenen Apple Vision Pro, kullanıma sunulduktan sadece bir gün sonra hacklendi.
Satışa sunulduktan 1 gün sonra hacklenen Apple Vision Pro, sorunlu bir yazılım deneyimi sunuyor

Apple Vision Pro modelinin 2 Şubat tarihinde resmen satışa sunulacağını geçtiğimiz haftalarda sizlere aktarmıştık. Uzun zamandır Apple tarafından geliştirilen en heyecan verici teknolojik ürün olan Apple Vision Pro, ilk haftasına sorunlarla başladı.

Teknoloji kullanımı anlamında bir devrim yaratması beklenen Apple Vision Pro, kullanıma sunulduktan sadece bir gün sonra hacklendi. Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) doktora öğrencisi olan Joseph Ravichandran, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşım ile birlikte Apple Vision Pro'nun işletim sistemi olan VisionOS'de kritik bir güvenlik açığı tespit ettiğini duyurdu.

Söz konusu güvenlik açığı ile birlikte Apple Vision Pro'da jailbreak yapılabileceği ve zararlı yazılımların geliştirilebileceği düşünülüyor.

Şu an için Apple tarafından konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıllarda farklı Apple cihazlarında güvenlik açıkları bulunduğunu da hatırlatalım. Apple, bu tarz durumlarda güvenlik açıklarını yazılım güncellemeleri ile ortadan kaldırıyor. Apple Vision Pro'un kısa zaman içinde güvenlik odaklı bir yazılım güncellemesi alması sürpriz olmayacaktır.

Apple Vision Pro ile ilgili bir diğer sorun ise cihazın çeşitli sorun ve buglarla (hatalarla) satışa sunulmuş olması. Apple Vision Pro'nun ilk nesil bir ürün olduğunu hatırlatalım. İlk nesil ürünler genellikle yazılım ve işletim sistemi anlamında çeşitli sorunlar ile karşımıza çıkabiliyor.

Öncelikle Apple Vision Pro'nun işletim sistemi olan VisionOS'in, iPadOS temel alınarak geliştirildiğini paylaşalım. Apple Vision Pro için şu ana kadar 600 uygulama geliştirilmiş durumda. Pek çok iPadOS uygulaması Apple Vision Pro ile kullanılabilse de, bu uygulamalar yazalım anlamında sorunlu bir deneyim ortaya çıkıyor.

Apple ile ilgili yaptığı doğru tahminler ile tanınan Bloomberg'ten Mark Gurman, Apple Vision Pro'yu bugüne kadar kullandığı en çok buglı birinci nesil Apple ürünü olarak tanımlıyor. Cihazın düzgün veya tutarlı çalışmadığını belirten Gurman, yazılım güncellemelerinin önceki modellere oranla daha sık gelmesi gerektiğini belirtti. Apple Vision Pro ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.