Yemeksepeti'nin ödeme kuruluşu Yemekpay faaliyet izni aldı

İsmi "Yemekpay" olan Yemeksepeti'nin ödeme iştiraki, TCMB'den faaliyet izni aldı.
Yemeksepeti'nin ödeme kuruluşu Yemekpay faaliyet izni aldı

Geçtiğimiz yıllarda, Yemeksepeti'nin Serkan Yazıcıoğlu yönetiminde fintech şirketi kurduğunu sizlerle paylaşmıştık. Her ne kadar aradan geçen sürede bu alanda pek bir bilgi paylaşılmamış olsa da şimdi Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre, ismi "Yemekpay" olan Yemeksepeti iştirakinin faaliyet izni aldığını görüyoruz. 

Resmi Gazete'deki açıklama şu şekilde:

20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun (Kanun) 14, 15, 18 ve 19 uncu maddeleri kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde;

Yemekpay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.'ye Kanun'un 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen ödeme hizmetleri ile Kanun'un 18 inci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen elektronik para ihracı hizmetini sunmak üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir. 

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanuna bakıldığında 12. maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerine göre Yemekpay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., ödeme hesabına para yatırılması ve ödeme hesabından para çekilmesine imkan veren hizmetler de dâhil olmak üzere ödeme hesabının işletilmesi için gerekli tüm işlemleri yapabilecek.

Ayrıca ödeme hizmeti kullanıcısının ödeme hizmeti sağlayıcısı nezdinde bulunan ödeme hesabındaki fonun aktarımını içeren, bir defaya mahsus olanlar da dâhil doğrudan borçlandırma işlemi, ödeme kartı ya da benzer bir araçla yapılan ödeme işlemi ile düzenli ödeme emri dâhil para transferini ve ödeme aracının ihraç veya kabulünü gerçekleştirebilecek.

Yemekpay'in web sitesinde bir süredir şu ifade bulunuyordu, "TCMB’nden faaliyet izni alma çalışmalarını sürdürmekte olup, ödeme hizmetleri konusunda henüz faaliyet gösterememektedir." Şimdi ise şirket, alınan izin ile faaliyetlerine başlayabilecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.