Google, 2023'te işten çıkarmalar için 2.1 milyar dolar harcadı

2023 yılı boyunca 12 binden fazla çalışanını işten çıkaran Google, kıdem tazminatı ve diğer masraflar için 2,1 milyar dolar harcadı.
Google, 2023'te işten çıkarmalar için 2.1 milyar dolar harcadı

2023 yılı boyunca 12 binden fazla çalışanını işten çıkaran Google, kıdem tazminatı ve diğer masraflar için 2,1 milyar dolar harcadı. 2024'ün sadece bir ayında şirket, 1000'den fazla kişiyi etkileyen işten çıkarmaların bir parçası olarak çalışanların kıdem tazminatı masrafları için 700 milyon dolar harcamış oldu.

Alphabet'in son çeyrek raporuna göre Google, 2023 yılını ana iş kollarının çoğunda büyüme ile kapattı. Google 2023'ün dördüncü çeyreğinde 86 milyar dolar gelir elde ederek bir önceki yıla göre yüzde 13'lük bir artış kaydetti. Arama devinin temel dijital reklamları ve bulut bilişim işleri de istikrarlı bir büyüme gösterdi ve CEO Sundar Pichai bunu Google'ın üretimsel yapay zekaya yaptığı yatırımlara bağladı.

Daha erken saatlerde paylaştığımız üzere Google'ın birincil gelir kaynağı olan arama motoru işletmesi, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 13'lük bir artışla 48 milyar dolar gelir elde etti. Pichai'ye göre şirketin abonelik hizmetleri ve cihazlar bölümü, özellikle YouTube Premium ve Müzik, YouTube TV ve Google One abonelikleri sayesinde 10,7 milyar dolar gelir elde etti. YouTube'un reklam geliri geçen yıla göre yüzde 15'lik bir artışla 9,2 milyar dolar oldu.

İşten çıkarmalar Google'a oldukça pahalıya mal olsa da söz konusu işten çıkarmalar nedeniyle gayrimenkul konusunda giderler azaldı. Örneğin; fiziksel ofis alanlarının kapatılması Google'a 2023 yılının tamamı için toplam 1,8 milyar dolar kazandırdı. Yani aslında şirket bir yerden kısarken bir yerden dengeliyor ve olan şirketin işten çıkarılan çalışanlarına oluyor. 

Google, geçtiğimiz haftalarda yüzlerce çalışanı işten çıkarma kararı almıştı ve bunun akabinde Sundar Pichai, bu sene daha fazla işten çıkarma olacağını söylemişti. Şirketin bu konuda neler yapacağını hep birlikte göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.