TikTok'tan YouTube'a rakip olacak yeni özellik: 30 dakikalık videolar

YouTube'un tahtına göz diken TikTok, platformunda 30 dakikalık videoları test etmeye başladı.
TikTok'tan YouTube'a rakip olacak yeni özellik: 30 dakikalık videolar

TikTok'un, 10 milyar dolar tüketici harcamasına ulaşan ilk oyun dışı uygulama olduğunu sizlere aktarmıştık. Son yılların popüler uygulaması TikTok, YouTube'un tahtına göz dikmeye başladı. TikTok, platformunda 30 dakikalık videoları test etmeye başladı.

TikTok, kullanıcılarına 30 dakikalık video yükleme seçeneği sunuyor. İlk olarak sosyal medya danışmanı Matt Navara tarafından farkedilen bu özellik, Birleşik Krallık'taki iOS beta sürümünde ortaya çıktı. Navarra'nın aktardıklarına göre Android beta sürümünde de özelliğe rastlayan kullanıcılar mevcut. 

TikTok özellik hakkında sessizliğini koruyor. Bu anlamda test aşamasındaki özelliğin kullanıcılarla ne zaman buluşacağı ya da yayına alınıp alınmayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor. 

Bununla beraber TikTok'un yavaş yavaş popülerliğinde kilit rol oynayan kısa video formatından uzaklaştığını söyleyebiliriz. Başlangıçta 15 saniye olan orijinal video süresi kısıtını ilk olarak bir dakikaya çıkarılmıştı. TikTok, bu süre kısıtını daha sonra üç dakikaya ve ardından 10 dakikaya genişletti. Buna ek olarak şirket, birkaç ay önce video yüklemelerinde 15 dakikalık süre kısıtını test etmeye başladı. 

30 dakikalık video yüklemelerinin uygulamada aktif olmasıyla TikTok YouTube ile doğrudan rekabet içine girmiş oluyor. Bu yeni özellik sayesinde uzun formatta içerikleriyle öne çıkan YouTube içerik üreticileri TikTok'ta da kendine yer bulabilir. TikTok'un YouTube içerik üreticilerini kendine çekmesi ise yüksek etkileşime sahip uzun formattaki içeriklerin uygulamada artış göstermesiyle sonuçlanacaktır. 

Öte yandan TikTok'un kısa içerik formatına düşkün kullanıcı tabanının uzun formatta içeriklere sıcak bakmama ihtimalinden de söz etmekte fayda var. Yine de TikTok, kullanıcı tabanı tarafından uzun formatta videoların kabul görmesi için elinden geleni yapıyor. 

Bu noktada TikTok'un bazı bölgelerde yatay bir tam ekran modunu test ettiğini belirtelim. Böylece şirket, daha uzun videoların izlenmesini kolaylaştırmaya çalışıyor. 

Buna ek olarak TikTok, geçen yıl bir videonun sağ tarafına basılı tutarak videoları hızlıca ileri sarmanızı sağlayan bir özelliği de kullanıma sundu. Bu özellik kapsamında kısa video tutkunlarının da uzun formattaki videoları tüketebilmesi amaçlanıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.