Netflix'ten 5 milyar dolarlık canlı yayın hamlesi

Netflix, World Wrestling Entertainment'ın (WWE) en popüler programı olan Monday Night Raw'ın yayın haklarını 10 yıllığına satın aldı.
Netflix'ten 5 milyar dolarlık canlı yayın hamlesi

Netflix'in geçtiğimiz Kasım ayında ilk canlı spor yayınını gerçekleştirdiğini sizlere aktarmıştık. Canlı spor yayınları odağındaki çalışmalarına devam eden Netflix, önemli bir anlaşma yaptığını duyurdu. Netflix ve TKO Group Holdings, gelecek yıldan itibaren World Wrestling Entertainment (WWE)'nin en popüler programı olan Monday Night Raw'ı yayınlamak için 10 yıllık bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın değeri 5 milyar doları geçiyor.

Buna göre Netflix; anlaşmanın beşinci yılından sonra opsiyonla çıkma, bir on yıl daha uzatabilme ve programın dünya genelindeki yayın haklarına sahip olacak. Anlaşma özel haklarla ABD, Kanada, İngiltere ve Latin Amerika'da başlayacak. Ayrıca Netflix, ABD dışındaki tüm WWE şovlarına ve özel etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Monday Night Raw yani kısaca Raw, ABD'deki USA kablo ağında en çok izlenen programı. Programın yılda 17,5 milyon izleyici çektiğini de hatırlatalım.

Bu haberin ardından TKO hisseleri yüzde 15'ten fazla artış gösterdi. Ayrıca oyuncu Dwayne Johnson'ın yönetim kuruluna katılacağı açıklandı. Bu anlaşma aynı zamanda Netflix'in WWE'nin fikri mülkiyetini belgesel ve projelerde kullanma imkanını beraberinde getiriyor.

Bir taraftan TKO, Netflix'i tercih etti. Çünkü Netflix'in WWE ile yaptığı anlaşma; şirketin küresel erişim potansiyeli, 23 milyon aktif kullanıcı sayısı ve Monday Night Raw'ın kullanıcılara özel olarak sunulacak olmasıyla büyük bir dikkat çekiyor. Bu anlaşma, hem Netflix'in canlı spor yayınlarını artırması hem de WWE'nin içeriğini küresel bir platformda daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturması açısından büyük bir öneme sahip. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.