Netflix, bazı ülkelerde "Temel" abonelik planını kaldırıyor

Netflix, reklamlı abonelik modelinin aktif olduğu ülkelerde, en ucuz reklamsız plan olan Temel (Basic) planı tamamen kaldıracağını açıkladı.
Netflix, bazı ülkelerde

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde yaptığı zam haberi ile gündeme gelen Netflix, başka ülkelerde ise bir süredir reklamlı abonelik modeli ile dikkat çekmeye devam ediyor. Hatta geçtiğimiz haftalarda, Netflix'in reklamlı abonelik modelinin 23 milyon global aylık aktif kullanıcıya ulaştığını ve bu kullanıcıların yüzde 85'inin platformda günde iki saatten fazla içerik izlediği bilgisini sizlerle paylaşmıştık. Durum böyle olunca, Netflix reklamverenlerden gelir elde edebilmek adına daha farklı adımlar atmaya başladı.

Netflix, reklamlı abonelik modelinin aktif olduğu ülkelerde, en ucuz reklamsız plan olan Temel (Basic) planı tamamen kaldıracağını açıkladı. Bu durum kademeli olarak gerçekleşecek ve Temel planın tedavülden kaldırılması bu yılın ikinci çeyreğinde Kanada ve İngiltere ile başlayacak. Böylece abonelere Netflix'in en ucuz reklamsız planı olarak aylık 15,49 dolarlık seçenek kalacak. Platformun reklamlı abonelik modeli ise 6,99 dolar.

Aslında Netflix, geçen yıl Kanada'da yeni abonelerin Temel plana kaydolmasına izin vermeyi bırakmış ve bu değişikliği ABD ve İngiltere'de de uygulamaya başlamıştı. Yani böyle bir gelişme pek de sürpriz oldu diyemeyiz.

Şirket konuyla ilgili olarak bu açıklamayı yaptı: 

2023'ün dördüncü çeyreğinde, bir önceki çeyrekte olduğu gibi, reklam üyeliğimiz, tekliflerimizdeki iyileştirmeler ve reklam pazarlarımızdaki yeni üyeler için Temel planımızın aşamalı olarak kaldırılmasıyla desteklenerek çeyrekten çeyreğe yaklaşık yüzde 70 arttı. Reklam planı şu anda reklam pazarlarımızdaki tüm Netflix kayıtlarının yüzde 40'ını oluşturuyor ve ikinci çeyrekte Kanada ve İngiltere'den başlayarak bazı reklam ülkelerimizde Temel planımızı emekliye ayırmayı düşünüyoruz.

Netflix ayrıca, 2023'ün son çeyreğinde 13,1 milyon abone eklediğini ve toplam abone sayısını dünya genelinde 247 milyona çıkardığını duyurdu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.