Birbiriyle uyumlu font seçimi yapan yapay zeka aracı: Fontjoy

Derin öğrenme ve yapay zeka teknolojilerini kullanan Fontjoy, birbiriyle uyumlu font seçimi yapma süreçlerini kısaltıyor.
Birbiriyle uyumlu font seçimi yapan yapay zeka aracı: Fontjoy

Tasarım süreçlerinde birbiriyle uyumlu font seçimi yapmak hepimizin vaktini alan görevlerden biri. Derin öğrenme ile font kombinasyonları üretmenizi sağlayan Fontjoy ise bu sürece ayırdığınız zamanı kısaltabilir. 

Fontjoy’un kullanımı oldukça basit. Yeni bir yazı tipi eşleştirmesi oluşturmak için arayüzdeki Oluştur tuşuna basmanız yeterli. Aynı şekilde Kilit işaretine basarak saklamak istediğiniz yazı tiplerini kilitleyebiliyorsunuz. Eğer Fontjoy'da manuel olarak bir yazı tipi seçmek isterseniz, Düzenle öğesine tıklamanız gerekiyor.

Ayrıca Fontjoy’un web sitesinde sunulan metni düzenleyebilir, oluşturduğunuz metinlerin fontlarla nasıl görüneceğini önden kontrol edebilirsiniz.

Ekibin paylaştığı bilgilere göre; fontları birleştirmenin yaygın bir yolu, aynı ailedeki veya aynı tasarımcı tarafından oluşturulan fontları kullanmak. Bir başka yaklaşım da çeşitli tipografik ölçüleri eşleştirmek. Ekip, tüm bu etkenleri basitleştirerek ve grafiksel bir perspektiften bakmak üzere, uyumlu font arayışına rehberlik edecek bir harita oluşturdu. 

Böylece fazla kontrasta sahip olmalarından dolayı grafiğin zıt taraflarındaki yazı tipleri muhtemelen iyi eşleşmeler olarak öne çıkarken, haritadan yararlanılarak fontlar arasında benzersiz ve bazen şaşırtıcı ilişkiler bulunabiliyor. 

Ekip, birbiriyle uyumlu özellikleri otomatik olarak çıkarmak için yaygın bir yaklaşım olarak derin bir sinir ağı kullanıyor. Bu yaklaşımda aslında hangi özellikleri istediğimizi belirtmemize gerek kalmıyor. Bunun yerine derin öğrenme modeli özellikleri kendisi keşfediyor. Böylece ortaya çıkan veriler de bir harita görevi görebiliyor.

 
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.