Netflix'in reklamlı abonelik modeli, 23 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya ulaştı

Netflix'in reklamlı abonelik modeli 23 milyon global aylık aktif kullanıcıya ulaştı. Bu kullanıcıların yüzde 85'i platformda günde iki saatten fazla içerik izliyor.
Netflix'in reklamlı abonelik modeli, 23 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya ulaştı

Netflix, 2022 yılının sonunda reklam destekli abonelik modelini yayına almıştı. Ülkemizde henüz kullanıma sunulmamış olan bu abonelik modelinin kullanıcı sayısı, geçtiğimiz yıl 5 milyon civarındaydı. Şimdi ise Netflix'in reklamcılıktan sorumlu başkanı Amy Reinhard, platformun kısa süre önce reklamlı abonelik modelinde 23 milyon global aylık aktif kullanıcıyı geride bıraktığını söyledi.

Amy Reinhard, Netflix'in reklam destekli planlara sahip müşterilerinin yüzde 85'inin platformda günde iki saatten fazla içerik izlediğini de belirtti. 

23 milyonu aşan aylık aktif kullanıcı sayısı, Netflix'in iki aydan biraz daha uzun bir süre önce reklam destekli katmanının dünya çapında 15 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı olduğunu söylemesinin ardından geldi. Ekim ayında hissedarlara gönderdiği bir mektupta Netflix, reklam destekli aboneliklerin, platformu hayata geçirdiği 12 ülkede tüm yeni kayıtların yaklaşık yüzde 30'unu oluşturduğunu açıklamıştı.

Netflix Basic With Ads, yani reklamsız abonelik modeli Kasım 2022'de ABD'de ve diğer 11 ülkede kullanıma sunuldu. ABD'de planın fiyatı aylık 6,99 dolar. Ülkedeki standart planın aylık 15,49 dolar olduğunu düşündüğümüzde reklamlı abonelik modelinin gerçekten uygun fiyatlı olduğunu söylemek mümkün. Bu da haliyle kullanıcıları bu planı kullanmaya itiyor. 

Netflix'in, daha fazla aboneden reklam geliri elde edebilmek ve bu kapsamda kişileri "Netflix Basic With Ads" modeline yönlendirebilmek için reklamsız modellerinin fiyatını artırdığı da paylaşılanlar arasında. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.