İntiharı önlemeyi odağına alan sağlık girişimi Vita Health, 22.5 milyon dolar yatırım aldı

Odak noktası "intiharı önlemek" olan sağlık girişimi Vita Health, 22.5 milyon dolar yatırım aldı.
İntiharı önlemeyi odağına alan sağlık girişimi Vita Health, 22.5 milyon dolar yatırım aldı

Odak noktası "intiharı önlemek" olan sağlık girişimi Vita Health, 22.5 milyon dolar yatırım aldı. ABD merkezli şirketin A serisi yatırım turuna LFE Capital, CVS Health Ventures, Athyrium Capital Management, Flare Capital Partners, Connecticut Innovations, CU Healthcare Innovation Fund ve HopeLab katıldı.

Vita Health, yeni yatırımı operasyonel büyüme için kullanacağını açıkladı. Şirketin 2022'de 8.38 milyon dolar yatırım aldığını da hatırlatalım.

2021 yılında Lynn Hamilton ve Seth Feuerstein tarafından kurulan şirket, kullanıcılarına intihar düşüncesi, duygusal zorluklar konusunda uzaktan yardımcı olmayı amaçlıyor. Vita Health, hangi yaş grubunda olursa olsun intihar düşüncesine sahip bireylere, teleterapi ve psikiyatri hizmeti sağlıyor. 

Şirket, kullanıcılara bir dizi terapi seansı veya psikiyatrik danışmanlık oturumu sunarak bireylerin, duygusal refahlarını artırmayı, stresle başa çıkmayı öğrenmelerini ve genel olarak zihinsel sağlıklarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Bunun yanı sıra Vita Health, toplumda zihinsel sağlık sorunlarına karşı farkındalığı artırmayı, intihar oranlarını azaltmayı hedefliyor. 

Yaptıkları işin amacı kulağa tuhaf gelse de şirket, önemli bir soruna parmak basıyor. Dünya genelinde yılda ortalama 700 bin intihar vakası yaşanıyor. Bu vakaların yüzde 77'si düşük ve orta gelir grubundaki ülkelerde gerçekleşiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2019 verilerine göre, 15-29 yaş arasındaki bireyler arasında intihar, dünyada en çok ölüme neden olan dördüncü sebep olarak ön plana çıkıyor. ABD'de intihar ederek ölen insan sayısının oranının 2021'den 2022'ye kadar yüzde 2.6 arttığını da söylemek mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.